Nyáron sokat vagyunk a kertben, akár hobbikertészek vagyunk, akár gazdálkodók. Szívesen töltjük a szabadidőnket is a gazdaságban, és akkor miért is ne lehetne azt kényelmes körülmények között, akár egy jó ebéddel összekötve megvalósítani. Ehhez viszont egy kellemes kerti étkezőhely kialakítása dukál.
Nekünk ez az idei nyári projekt, hogy végre ne csak másokét, hanem a saját kerti pavilonunk és kültéri konyhánk megtervezéséhez és kialakításához odaérjünk. Ugyanazokon a szempontokon megyek végig a saját kerti étkezőnk kialakításánál, mint az ügyfeleknél, így ezeket az ismérveket hozom most.
Mitől lesz ideális egy kerti étkezőnek kialakított tér?
Akár grillezésekkor, akár egy sima kinti ebéd idejére az egyik legfontosabb szempont az, hogy ahova leülünk, ott árnyék legyen. Nem feltétlenül jelenti ez azt, hogy sötét és hűvös zugot kell keressünk, mert ez lehet egy nagy lombos fa alatt is. A lényeg, hogy ne tűzze a fejünket a nap, miközben elfogyasztjuk a családdal, barátokkal az elemózsiát.
Legyen szép és harmonikus a környezete! Talán a napsütés mellett ez a másik legfontosabb szempont. Legyen rendezett, harmonikus, és ha nem is akarjuk virágpompában tölteni az ott ücsörgést, azért mégis fontos az, hogy egy nyugodt környezetet teremtsünk magunk köré. Ez megoldható egy pergolával és rá futtatott növényekkel, de lehet egy épített, zárt tetejű, akár időszakosan oldalfalakkal bezárható tér is, ahol elférnek a székek és az asztal, netán egy tálalónak használható polc is.
Egy esti vacsorához a fényt is érdemes megteremteni. Ez lehet akár energiatakarékos megoldással, napelemes fényekkel, de rendesen kábelcsatornában odavezetett villanyszereléssel kialakított megoldással. Ez mind attól függ, hogy mekkora keret áll rendelkezésre a megvalósításra. Érdemes ezt előre kigondolni, mert az ideális kerti étkezőnek az alját általában burkoljuk, hogy az asztal és a székek stabilan használhatók legyenek. Utólag sokkal nehezebb mindent megbontani a villany bevezetése miatt.
Virágos vagy inkább csak zöld növények legyenek körülötte?
Ha például sok gyerek van a háznál és rendre szeretnek majd itt játszani is, akkor érdemesebb inkább a nem szúrós és nem virágzó növényeket választani, mert így a méheket és darazsakat sem fogjuk odavonzani, a tüskék és tövisek nélkül meg a balesetveszély is lecsökkenthető.
Zöld növények között is lehet találni igazán impozánsat, melyeket akár fel is futtathatunk a pavilonra, hogy még inkább árnyékos legyen ez a zug.
Talajszintre a tűzesőktől kezdve az árnyékliliomokig minden olyan levelével díszítő növény szóba jöhet, melyek harmonikus színekben szépen fedik a talajszintet.
Ha mégis virágokra is vágyunk, akkor a pavilon befuttatására a vadszőlő mellett a futórózsától a legkülönfélébb klematiszokig sokfélét tehetünk. Ugyanígy a kerti étkező körüli ágyásokban használhatunk örökzöld fűszernövényeket, mint a rozmaringok, zsályák is, vagy akár a kakukkfüvek, hogy ha szükség van, mindig kéznél legyenek a fűszerek is.
Az évelőkről se feledkezzünk meg, hiszen évelő ehető virágokból sincs hiány szerencsére, de ha nem akarjuk megenni, akkor számos izgalmas színt tudunk megteremteni magunk köré, ha törpe haranglábakat, évelő őszirózsákat, bőrlevelet, törökszegfűt, veronikát, gyömbérgyökeret vagy margarétákat teszünk az ágyásokba.
TIPP: Mivel itt az ágyásokat többnyire két irányból is látjuk és érjük el, érdemes azt a trükköt alkalmazni, hogy a két szegélyre az alacsonyabb növényeket ültessük és középen legyenek a magasabbak, hogy minden érvényesülni tudjon és mozgalmasságot vigyen az ágyások látképébe.
FONTOS: hogy ismerjük saját allergiáinkat, mert allergizáló növényeket ne tegyünk semmiképpen oda, ahol étkezni is fogunk!
Ha már a növényeket és az elrendezést kicsit átbeszéltük, akkor jöhetnek a bútorok!
Milyen bútort érdemes a kertbe venni, ami étkezéskor és pihenni is kényelmes?
Nagy divatja van a raklapbútoroknak és fenntarthatósági oldalról egy jó alternatíva. Szépen kialakíthatók, kedvünkre festhetjük, és olyan vastag párnát varratunk rá, amilyet csak szeretnénk. Fő a kényelem!
Emellett sokan a műrattan bútorokra esküsznek, mert időtállóbb, mint a fából készült bútor, de míg egy raklapbútort kint lehet hagyni télen is, és egy jól impregnált anyaggal bevont párnánál szintén télen is kiülhetünk a kertet csodálni, addig a műrattan és más műanyag bútorok a hidegben megkeményednek, és akár sérülnek is. Az ilyen bútorokat érdemes télre zárt helyre bevinni.
A tömörfa bútor is jó választás, de ugyanúgy ápolást igényel, mint egy gondosan összeállított raklapbútor. A faanyag természetes hatást nyújt, de foglalkozni kell vele.
Ugyanígy ide sorolhatók a most divatos fém bútorok, melyeket főleg a vintage kerttulajdonosok szeretnek. A nyáron tűzforróra és télen jéghidegre lehűlő bútorok nem biztos hogy praktikusak, de ha ennek hívei vagyunk, akkor a jó hír az, hogy biztosan időtállók lesznek!
Kiemelt kép: Pixabay