Házikert

Hasznos tippek az ecet használatára a kertben

Agrofórum Online

Az ecetet sokan ismerik mint hasznos háztartási tisztítószert, hiszen kiválóan alkalmas gombák és baktériumok elpusztítására. Azonban az ecet nem csupán a konyhában és a fürdőszobában bizonyul hasznosnak.

Azt már kevesebben tudják, hogy a kertben is rengeteg módon alkalmazható: természetes gyomirtóként, hangyák távoltartására, a penész és gomba elleni védekezésben, sőt még a csigák ellen is hatékony fegyver.

Gyomirtás

Az ecet kiváló természetes gyomirtó, amely hatékonyan pusztítja el a nem kívánt növényeket, savassága miatt képes kiszárítani a gyomokat, különösen a fiatal, gyenge növényeket. Az ilyen jellegű gyomirtáshoz a 20%-os ecet a leghatékonyabb, de akár a háztartási 5%-os ecet is eredményes lehet, különösen kisebb gyomok esetében.

Ez a keverék jobban tapad a gyomokra, és fokozza az ecet hatását. Az alkalmazása ideális permetezőüvegből, azonban arra érdemes figyelni, hogy semmiképpen se kerüljön a hasznos növényekre, mert az ecet minden növényt károsíthat!

A legjobb, ha napos, száraz időben alkalmazzuk, amikor a gyomok aktívan növekednek, így gyorsabban hat, hiszen a nap gyorsan kiszárítja a gyomnövényeket. A megfelelő időzítéssel alkalmazását a minimálisra csökkenthetjük, így tanácsos akkor megismételni a kezelést, ha szükséges, mivel a gyomok újranőhetnek.

Az ecet nem hat azonnal a gyökerekre, így többszörös alkalmazás lehet szükséges. Nagyobb hatékonyság elérése érdekében keverhetünk hozzá egy kis sót, egy rész ecet és egy rész só arányban, majd ehhez adjon hozzá néhány csepp folyékony mosogatószert.

Ezt a technikát azonban kizárólag a környező növények részletes ismerete alapján alkalmazzuk, mivel a só hosszú távon károsíthatja a talajt, mert megváltoztathatja annak szerkezetét és pH-értékét. Ezért csak olyan területeken használja, ahol biztosan nem szeretne növényeket ültetni a jövőben, például járdák vagy kerti utak mentén.

Nem kívánt állatok távoltartása

Az ecet sokoldalú háztartási szerként nemcsak a gyomok ellen hatékony, hanem a kertben előforduló nem kívánt állatok távoltartásában is segíthet. Például a hangyák rendkívül érzékenyek az ecet szagára, így permetezéssel távol tarthatók.

Ezen kívül a csigák és meztelencsigák sem kedvelik az ecet szagát és ízét, ezért némi ecetes oldattal permetezve vagy ecetbe mártott rongyokkal körülkerítve távol tarthatók a kert növényeitől.

Szaga a macskákat is elriasztja, így megakadályozhatja, hogy a kertjét használják vécéként, mindemellett a kutyák és a vadállatok, mint a nyulak és a mókusok, szintén elkerülik erős szaga miatt.

Penész- és gombaölő hatás

Az ecet penész- és gombaölő hatása közismert a háztartásokban, azonban kevesen tudják, hogy ez a tulajdonság a kertben is rendkívül hasznos lehet. Természetes savtartalma miatt hatékonyan pusztítja el a penészgombákat és más kórokozókat, amelyek gyakran támadják meg a növényeket.

Keverjen össze egy rész ecetet négy rész vízzel, és permetezze a növények leveleire és száraira, hogy megelőzze a gombás fertőzések kialakulását és terjedését. Ez a természetes kezelés különösen hatékony lehet a rózsákon, paradicsomon és más növényeken, amelyek hajlamosak a lisztharmatra és más gombás betegségekre.

Emellett az ecetes permet segíthet eltávolítani a már meglévő penészfoltokat a kerti bútorokról, üvegházakról, kerti szerszámokról és kerítésekről. Használata környezetbarát és biztonságos alternatívát nyújt a kémiai gombaölő szerekkel szemben, így megőrizheti kertje egészségét anélkül, hogy károsítaná a környezetet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Kilőtt a növényvédő szerek forgalma tavaly

2020. április 21. 09:27

A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtók átlagára 2,5, a gombaölőké 4,7 százalékkal emelkedett, a rovarölőké 5,6, míg az egyéb szereké 7,5 százalékkal visszaesett.

Miért alakultak ki apró fekete foltok a dísznapraforgón?

2023. november 2. 04:37

Dísznapraforgó növényeket neveltem, amiknek levelein szeptemberben apró fekete foltok nőttek, leveleik elszáradtak. A csatoltan küldött képen jól látszanak a tünetek. Mi okozta, lehet védekezni ellene?

Zamir és Mavrik

2018. december 20. 09:32

Biztos lehet a hatékonyságukban: közös erővel a repce – és a méhek – védelmében.

Picasso® gombaölő szer: „profitgarancia” az olajos növények termesztésében!

2021. július 6. 11:12

Június hónap időjárása kedvezően alakult a napraforgó fejlődése szempontjából, a napraforgó-állományok intenzíven növekedtek, a hónap közepén a sorok záródtak, megjelent a virágzat. A kora hajnali harmat és a helyi záporok, zivatarok jelentéktelennek tűnő csapadékmennyisége is kedvező mikroklimatikus viszonyokat teremtett a gombabetegségek számára az állományokban, ezért a gombabetegségek további terjedésével számolnunk kell.