Házikert

Hasznos tippek az ecet használatára a kertben

Agrofórum Online

Az ecetet sokan ismerik mint hasznos háztartási tisztítószert, hiszen kiválóan alkalmas gombák és baktériumok elpusztítására. Azonban az ecet nem csupán a konyhában és a fürdőszobában bizonyul hasznosnak.

Azt már kevesebben tudják, hogy a kertben is rengeteg módon alkalmazható: természetes gyomirtóként, hangyák távoltartására, a penész és gomba elleni védekezésben, sőt még a csigák ellen is hatékony fegyver.

Gyomirtás

Az ecet kiváló természetes gyomirtó, amely hatékonyan pusztítja el a nem kívánt növényeket, savassága miatt képes kiszárítani a gyomokat, különösen a fiatal, gyenge növényeket. Az ilyen jellegű gyomirtáshoz a 20%-os ecet a leghatékonyabb, de akár a háztartási 5%-os ecet is eredményes lehet, különösen kisebb gyomok esetében.

Ez a keverék jobban tapad a gyomokra, és fokozza az ecet hatását. Az alkalmazása ideális permetezőüvegből, azonban arra érdemes figyelni, hogy semmiképpen se kerüljön a hasznos növényekre, mert az ecet minden növényt károsíthat!

A legjobb, ha napos, száraz időben alkalmazzuk, amikor a gyomok aktívan növekednek, így gyorsabban hat, hiszen a nap gyorsan kiszárítja a gyomnövényeket. A megfelelő időzítéssel alkalmazását a minimálisra csökkenthetjük, így tanácsos akkor megismételni a kezelést, ha szükséges, mivel a gyomok újranőhetnek.

Az ecet nem hat azonnal a gyökerekre, így többszörös alkalmazás lehet szükséges. Nagyobb hatékonyság elérése érdekében keverhetünk hozzá egy kis sót, egy rész ecet és egy rész só arányban, majd ehhez adjon hozzá néhány csepp folyékony mosogatószert.

Ezt a technikát azonban kizárólag a környező növények részletes ismerete alapján alkalmazzuk, mivel a só hosszú távon károsíthatja a talajt, mert megváltoztathatja annak szerkezetét és pH-értékét. Ezért csak olyan területeken használja, ahol biztosan nem szeretne növényeket ültetni a jövőben, például járdák vagy kerti utak mentén.

Nem kívánt állatok távoltartása

Az ecet sokoldalú háztartási szerként nemcsak a gyomok ellen hatékony, hanem a kertben előforduló nem kívánt állatok távoltartásában is segíthet. Például a hangyák rendkívül érzékenyek az ecet szagára, így permetezéssel távol tarthatók.

Ezen kívül a csigák és meztelencsigák sem kedvelik az ecet szagát és ízét, ezért némi ecetes oldattal permetezve vagy ecetbe mártott rongyokkal körülkerítve távol tarthatók a kert növényeitől.

Szaga a macskákat is elriasztja, így megakadályozhatja, hogy a kertjét használják vécéként, mindemellett a kutyák és a vadállatok, mint a nyulak és a mókusok, szintén elkerülik erős szaga miatt.

Penész- és gombaölő hatás

Az ecet penész- és gombaölő hatása közismert a háztartásokban, azonban kevesen tudják, hogy ez a tulajdonság a kertben is rendkívül hasznos lehet. Természetes savtartalma miatt hatékonyan pusztítja el a penészgombákat és más kórokozókat, amelyek gyakran támadják meg a növényeket.

Keverjen össze egy rész ecetet négy rész vízzel, és permetezze a növények leveleire és száraira, hogy megelőzze a gombás fertőzések kialakulását és terjedését. Ez a természetes kezelés különösen hatékony lehet a rózsákon, paradicsomon és más növényeken, amelyek hajlamosak a lisztharmatra és más gombás betegségekre.

Emellett az ecetes permet segíthet eltávolítani a már meglévő penészfoltokat a kerti bútorokról, üvegházakról, kerti szerszámokról és kerítésekről. Használata környezetbarát és biztonságos alternatívát nyújt a kémiai gombaölő szerekkel szemben, így megőrizheti kertje egészségét anélkül, hogy károsítaná a környezetet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

Szőlő gombaölőszeres kezelések

2020. augusztus 18. 09:30

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.

Permetlé hullott az érő naspolyákra! Fogyasztható lesz még az idei termés?

2023. november 4. 04:36

A napokban lemosó permetezést alkalmaztam a gyümölcsfáimon házikertben. Réz-, kén- és olajtartalmú szert használtam. Sajnos későn eszméltem, hogy még nem szedtem le a naspolyát, de addigra már biztosan hullott az érő gyümölcsökre is permetlé. A kérdésem, hogy a történtek után fogyasztható lesz-e még az idei naspolya?