Az aszalás az egyik kedvenc elfoglaltságunk, méghozzá többféle módon, még házi zöldségchipseket is készítünk – magunknak. Nézzük meg, mely zöldségek aszalhatók, és hogyan érdemes nekiállni!
Az aszalás is egy tartósítási forma, ami annyiban praktikus, hogy utána nem kell hűteni a betárolt zöldséget, és se tartósítószert, se más adalékot nem kíván ahhoz, hogy sokáig elálljon.
Érdekesség, hogy régen sokkal nagyobb keletje volt az aszalásnak. Még a két világháború között is, főleg Erdélyben volt nagy divat, ahol aszalóházakat építettek, hogy a rengeteg gyűjtött elemózsiát betárolhassák. Így lett leaszalva az erdei gyümölcs, a gomba, de még a szilvák, almák is. Házi tűzhelytől kezdve a sütőig és aszalóberendezésekig sokféle módon lehet aszalni.
Mi már vásároltunk speciális aszalógépet magunknak, de mi már nagyobb volumenben „nyomjuk”, mint egy sima hobbikertész. Sokáig viszont mi sütőben aszaltunk.
Mit lehet megaszalni?
A legtöbb zöldséget és gyümölcsöt lehet aszalni, a kérdés inkább az, hogy milyen a kihozatal. A nagyon lédúsakat nehezebb aszalni, mert sokkal lassabb a folyamat, és minden gyümölcsnek megvan a trükkje, hogy a végeredmény jó legyen.
De a chipsek is kiválóak, ha nekilátunk a zöldségekből házi chipset készíteni: batátától kezdve a zelleren át a sárgarépáig.
A termesztett és gyűjtött gombákból is kiváló aszalványok készülhetnek, melyekből a téli időszakban finom gombalevest is főzhetünk.
Mire figyeljünk aszaláskor?
Az aszalásra szánt gyümölcs mindig egészséges legyen!
Ez nagyon fontos, mert ha penészes vagy fertőzött más betegséggel, akkor az tönkreteheti a terményt az aszalás folyamán. A penész az aszalás legnagyobb ellensége!
Az aszalás előtt takarítsuk meg a terményt és alaposan szárítsuk meg! Ne csináljunk vegyes tálcákat az aszalóban sem, mert minden zöldség eltérő módon aszalódik és így megnehezítjük a saját dolgunkat is!
Egyes gyümölcsöket úgy egyszerűbb aszalni, ha feldaraboljuk. Ha az almát karikákra vágjuk, akkor könnyebben aszalódik chipsnek, de közben meg egy szilvát félbevágva aszalni annyiban nem praktikus, hogy bár gyorsabb a folyamat, de ízetlen és rágós lehet a végeredmény, ahogy a finom, cukros leve elfolyik, párolog.
Például vannak olyan trükkök, hogy a meggynél és cseresznyénél a forrázás segít abban, hogy az aszaláskor ne repedjen meg a héjuk. De ugyanígy trükkös a szilva is: 1%-os szódás vízben való fürdetés leoldja a viaszréteget, és így meggyorsíthatjuk az aszalást.
Mikor van készen az aszalvány?
Ahhoz, hogy betárolható legyen egy aszalvány, zöldségre és gyümölcsre jellemzően eltérő szárazságra van szükség.
A gyümölcsök víztartalma legyen 20% alatt, míg a zöldségeknek még kevesebb víztartalmúnak kell lenni: maximum 5-8% vízmennyiség maradjon csak bennük.