Házikert

Hogyan „gyógyítsuk meg” a napperzselte füvet?

Agrofórum Online

Bár beköszöntött az ősz, sok kertben foltosra égett gyep éktelenkedik, noha meglehet, a forró nyári hónapokban is rendszeresen locsolták. Van ugyanis az a forróság, az a tartós hőség, amikor a legszebb gyep is feladja, és foltokban kiszárad, megperzselődik, aztán már hiába kap vizet, úgy tűnik, soha többé nem lesz zöld.

Az ember bőréhez hasonlóan a fű is meg tud égni, meg tud perzselődni. Ilyenkor persze úgy fest, nincs visszaút, és legfeljebb egy újonnan telepített gyepszőnyeg segíthet a problémán, de ez szerencsére nem így van.

Kiégett vagy kipusztult?

A hiedelmekkel ellentétben bármilyen gyep képes megperzselődni, ha a körülmények kellőképpen szélsőségesek, de vannak olyan fűfajták, amelyek különösen hajlamosak erre. Az a fű, amely 12 órán át napsütésnek van kitéve (árnyékolók, fák vagy közelben lévő épületek nélkül), nyilvánvalóan nagyobb valószínűséggel perzselődik meg, mint az, amely egy magas ház árnyékában képes megbújni, vagy amely felett hatalmas ősfák zöldellnek, terebélyes árnyékot nyújtva ezzel a gyepnek.

A domboldalban lévő gyep is hamarabb megperzselődik, mint az, amelyik egy folyóparton, hegyek takarásában nő. A lejtős területeken ráadásul a víz lefolyik, így a fű nem jut elegendő vízhez – a tartós vízhiány pedig ugyancsak elősegíti a napperzselődést.

Aztán ott van a talajkérdés: milyen állagú a földünk, amire a gyepszőnyegünket telepítettük? Mert ha agyagos és tömör, nem sok jóra számíthatunk. Az ilyen tömör talajban a víz nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tud eljutni a gyökérzónába, ahol a legnagyobb szükség lenne rá.

Nem árt, ha tudja: A napperzselésnek kitett fű általában sárga vagy barna színű. Ezek a területek, amelyek többnyire foltokban jelentkeznek a gyepen, akár ki is pusztulhatnak.

Mit tehetünk a sérülés elkerülése/korrigálása érdekében?

  • A szakemberek szerint az a legjobb, ha megpróbáljuk megelőzni a bajt, azzal, hogy gyepszellőztetőt használunk.
  • A rendszeres locsolás is rendkívül fontos. Nem szabad azt gondolni, hogy elég az a csapadékmennyiség, amennyit a kert az esőzések során kap.
  • A gyepek átlagosan 1 hét szárazságot képesek elviselni, többet nem.
  • Ha a gyep kezd fakóvá válni, több vízre van szüksége.
  • A megfelelő műtrágyázás szintén fontos, ez is segít a sérült részek regenerálódásában.
  • A napégette fű helyreállítása és a jövőbeni problémák megelőzése érdekében célszerű ellenőrizni a fűnyírási magasságot. Gyakran előfordul, hogy az emberek egyszerűen túl rövidre nyírják a füvet. Az ideális fűnyírási magasságnak mindig az adott fűfajtához kell alkalmazkodnia.
  • Ideálisabb gyakrabban nyírni (akár heti egy-két alkalommal) a füvet, mint egyszerre sokat levágni belőle – ez túlzott stresszt jelent a gyepnek.

Újranő-e a napperzselésnek kitett fű? 

A válasz az égés súlyosságtól függ. Ha a fű elpusztult, nem fog csodával határos módon újranőni. De nem baj, ha tudjuk, hogy az emberek gyakran tévesen azt feltételezik, hogy a gyep elpusztult, amikor valójában még él.

Ennek eldöntésében segíthet egy szakember, aki azt is meg tudja mondani, hogy a kérdéses gyep még újranőhet-e vagy sem. Ha a válasz nemleges, új fűmaggal kell orvosolni a problémát, és a megelőző stratégiákat alkalmazni annak érdekében, hogy ez a probléma többé ne fordulhasson elő.

Ha azonban azt a választ kapjuk, hogy a füvünk még megmenthető, akkor követnünk kell az ő tanácsait, és megfelelő locsolási, tápozási, szellőztetési módszereket alkalmazni – és mindenekelőtt türelmesen várni, mivel a sérült gyep nagyon lassan, gyakran csak hónapok alatt regenerálódik!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mángold: salátaként, főzelékbe, élelmiszerként és gyógynövényként is alkalmazható

2024. szeptember 19. 14:40

A mángold tele van tápanyagokkal, így egész évben friss vitaminforrást biztosíthat. Legyen szó salátáról, főzelékről vagy köretként való felhasználásról, a mángold kiváló alapanyag.

A zöldtrágya nem kamu, próbálja ki a kertben is!

2024. szeptember 19. 09:40

A zöldtrágyanövények jótékony hatását érdemes próbára tenni a házikertekben. Bemutatjuk, hogyan és milyen növényekkel érhetünk el eredményt.

Indulhat a kétnyári virágaink ültetése, hogy a következő évben pompázzanak

2024. szeptember 18. 16:10

Az ősz ideális időszak a vetésre, így a növényeknek elegendő idejük van megerősödni a tél előtt, és tavaszra színes, illatos virágokkal díszíthetik a kertet.

Hogyan ültessünk helyesen mogyorót?

2024. szeptember 17. 14:40

Mogyoróbokrot ültetni hálás dolog, hiszen a növény, bár eleinte több évet is kell várnunk a termésére, később évtizedeken át gazdag terméssel örvendeztet meg minket.

Kihívást jelent az almamoly és a vértetű fertőzése az almásokban

2019. augusztus 14. 09:19

Az almásokban most elsősorban a lisztharmat fertőzés terjedésének kedvez az időjárás. Az almamoly változatlanul nagy tömegben fogható a csapdákkal, az almafa vértetű terjedése is országosan komoly kihívást jelent.

Éghajlathatások elleni védelem Dunaföldváron, csemegeszőlő-ültetvényben

2019. március 24. 04:46

Az időjárás okozta káros hatások kivédésére, tompítására a dunaföldvári családi gazdaság a takarásos csemegeszőlő-termesztés különböző technológiai elemeit alkalmazza.

Új eljárással előre jelezhető, ha tárolás során foltossá válik az alma

2024. május 29. 08:10

Az emberek – el nem ítélhető módon –  nem vásárolnak olyan almát, aminek foltos-barnás a héja. Mit tehetnek ez ellen a termesztők?