Házikert

Hogyan készítsük fel a magaságyásokat a télre?

Agrofórum Online

A magaságyások bizony ősszel is némi munkát igényelnek, nem szabad csak úgy magukra hagyni őket tavaszig. De mit kell kihúzni, és mit kell bent hagyni a földben? Mit kell félretenni, és hogyan kell felkészíteni az ágyást a zordabb téli hőmérsékletre?

Miért kell a magaságyásokkal foglalkozni ősszel?

Az ősz beköszöntével kevesebb a tennivaló a magaságyásokban, hiszen már nem vagy csak alig kell locsolni, ám ez az időszak kiválóan alkalmas arra, hogy:

  • az ágyás talaját feljavítsuk, felkészítsük a következő idényre;
  • elrakjuk/szétszereljük a tárolóedényeinket;
  • eltegyük az öntözőkannát;
  • megtisztítsuk a kerti szerszámainkat;
  • dobozba tegyük a szezonális dekorációs tárgyakat;
  • feltekerjük a kerti slagot;
  • az első fagyok előtt elzárjuk a kerti vízórát;
  • kihúzzuk az elhalt/elszáradt növényeket;
  • kigazoljuk a magaságyást;
  • téli mulcsot szórjunk a magaságyásra (erre kiválóan alkalmasak a lehullott őszi falevelek felaprítva);
  • betakarítsuk a legkésőbb beérő zöldségeket;
  • eltávolítsuk a növénytámasztékokat, karókat, zsinórokat, drótokat.

Gondolhatunk a kertben élő állatokra is

Sok kertész úgy véli, nem baj, ha nem rakunk patikarendet a magaságyásokban, mert ezáltal téli táplálékot és búvóhelyet nyújthatunk a vadon élő állatoknak a legzordabb téli hónapokban. Éppen ezért nem baj, ha néhány – már nem termő – egynyári növény a földben marad tavaszig, szerintük akkor is ráérünk majd kihúzni ezeket.

Az évelőkre is azt tanácsolják, hagyjuk a visszavágásukat tavaszra, hátha épp ezek jelentenek majd menedéket a kertben élő madaraknak. A termések azonban nem jó, ha a földben maradnak, mert a lehullott paradicsom vagy uborka rothadásnak indulhat, ami vonzza a kártevőket és elősegítheti a különféle betegségek kialakulását.

Mi legyen a fűszernövényekkel?

Az olyan évelő fűszernövények, mint a zsálya, a metélőhagyma, a kakukkfű és az oregánó, némi téli védelemre szorulnak – főleg, ha kemény hideg vár rájuk. Ha ilyenkor letakarjuk vagy eleve védett helyre ültetjük őket, akkor egész télen betakaríthatók maradnak, tavasszal pedig meseszépen megindulnak és megbokrosodnak. Ezek a fűszernövények nagyon jól érzik magukat a magaságyásokban, és ha épp nem borítja őket hótakaró, bármikor szedhetünk belőlük egy keveset.

Szívós zöldségek

Vannak olyan zöldségek, amelyeket nem zavar a hideg. Sőt, némelyikük épp a hidegtől lesz igazán finom és édes. Az egyik ilyen télkedvelő zöldség a kelkáposzta, amely sokkal finomabb ilyenkor betakarítva, mint az év bármely más időszakában. Ettől függetlenül érdemes letakarni, a fagytól védeni, de megéri a fáradságot, mert egész télen friss zöldség kerülhet így az asztalunkra.

A káposzta mellett a csicsóka is hálás hidegtűrő növény, és bár nem olyan népszerű, mint a burgonya vagy az ismertebb répafajták, legalább annyira sokoldalúan felhasználható.

Takarónövények vetése

A takarónövények segíthetnek távol tartani a gyomokat, miközben szerves anyagokat juttatnak a talajba. A takarónövények ültetésén azonban már jóval az őszi hónapok előtt el kell gondolkodnunk, hogy legyen időnk elültetni őket.

Hogy tovább tartson a szezon…

Használhatunk fóliasátrat, alagutat, így tovább kertészkedhetünk, tovább maradnak betakarítható zöldségeink, főleg a fagyos éjjelek beköszöntével. Ezek gyorsan felállíthatók és gyorsan eltávolíthatók, így ha napsütötte őszi napok jönnek, a magaságyásunk egyszerre profitálhat a jóleső melegből és az éjszakai védelemből.

Javítási munkák

Az ősz kitűnő időszak arra, hogy megjavítsuk az elkorhadt deszkákat, kicseréljük a rozsdás vagy elöregedett sarokpántokat, tartóvasakat, szögeket és csavarokat. Ha még nincs lekezelve a faanyag, érdemes kültéri téli páccal még a csapadékosabb időszak előtt lekenni a deszkákat.

A talaj feljavítása

Sokan kérdezik, télen ki kell-e üríteni a magaságyásokat vagy sem. A válasz egyszerű: meghagyhatjuk a bennük lévő földet, ha feljavítjuk, hogy pótoljuk azokat a tápanyagokat, amelyeket a növények elhasználtak a szezon során, vagy kimosódtak az öntözéssel. Célszerű ősszel komposztot és/vagy trágyát keverni a magaságyások földjéhez, majd mulccsal beborítani az egészet – ez segít megelőzni az eróziót is. Használhatunk szalmát is, amely nem csak hasznos, de szép rusztikus megjelenést ad a télen pihenő magaságyásoknak.

Forrás: https://savvygardening.com/preparing-raised-beds-for-winter/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

2024. október 15. 11:10

Meleg, száraz és sötét – ezekkel a körülményekkel kell a szobában tartott növényeknek télen megbirkózniuk. Hogyan segíthetjük a túlélésüket?

Időjárási anomáliák: mi hoz télen La Niña, a kislány?

2024. szeptember 18. 09:40

A kutatók szerint véget ért az El Niño, és váratlan gyorsasággal egy újabb La Niña jelenség jöhet létre. Hogyan alakul a hatására a téli időjárás?

Folytatódik az enyhe időjárás

2023. január 13. 10:16

Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint az időjárás a következő napokban sem vált téliesre, marad az enyhe, csapadékos, gyakran szeles, kora tavaszi idő.