Házikert
Házikert

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

Agrofórum Online

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.

Persze, ott van alternatív megoldásként a műfenyő, de azt sokan nem szeretik, nemcsak gyúlékonysága, de műanyag mivolta, természet-ellenessége és illattalan volta miatt. Pró és kontra rengeteg érv van a fenyő és a műfenyő-vásárlás kérdéskörében, de most az élő fenyők életben tartására fókuszálunk, amelyre sokan sokféle ötlettel állnak elő. Mutatjuk az egyik legnépszerűbbet – majd ki-ki döntse el, szerinte mennyire életképes ez a megoldás. 

Az alábbi videóban egy hatalmas, több mint két méteres fenyőt mutatnak be, amely mesés küllemű: smaragdzöld, kövér, temérdek tűlevéllel. A videó készítője szerint egyáltalán nem potyognak a fa tűlevelei, ezt be is mutatja a felvételen – és valóban. A dolog pikantériája, hogy a szóban forgó fenyőfa 2022. november 24-től 2023. január 3-ig állt karácsonyfaként a lakásában. 

A fa annak ellenére, hogy ez idő alatt végig a fűtött lakásban volt, izzósorokkal és díszekkel megrakva, nem száradt ki, nem hullajtotta el a tűleveleit, nem barnult meg, nem lett semmi baja. A tűlevelei és az ágai rugalmasak, harsogó zöldek, mintha a felvétel pillanataiban (ami a lebontáskor készült) is rugalmasak és élettel teliek. Sőt – most kapaszkodjanak meg – az ünnepek alatt a fenyő pici új hajtásokat és miniatűr toboz-kezdeményeket hozott (legalábbis a videó készítője szerint).

A trükk egy régi módszerben rejlik, amit a készítő édesapja 30 éve alkalmaz, ez pedig a következő: 

  • Vegyünk egy jókora dézsát, amelynek az alján nincsenek vízelvezető lyukak. 
  • Vágjunk ki egy akkora fakorongot, ami pontosan belefér az edény aljába.
  • Ezt a fakorongot fúrjuk a fenyőfa talpába, mint egy talpazatot, ez tartja majd meg, hogy ne billegjen a fa. 
  • Most jön a legfontosabb rész: fúrjunk 18-20 mély lyukat fúrógéppel a fa törzsének alsó részébe – a karácsonyi szezon alatt ezeken keresztül fogja felszívni a vizet a fa, és így marad majd megfelelően hidratált a lakás melegében. 
  • Nagyobb kövekkel és homokkal stabilizáljuk a fát, miután beállítottuk a dézsába. Kb. félig érjenek ezek az edényben.
  • Töltsük fel színültig az edényt vízzel, majd minden másnap friss vizet adjunk hozzá. A fa néhány naponta 2-3 liter vizet szív fel, ezt látni fogjuk. 

A szóban forgó videó itt tekinthető meg:

Hogy ezek után a fa képes-e megtelepedni és életben maradni a kertben, más téma, de ha csak annyit érünk el ezzel a technikával, hogy a fa ne száradjon ki, már megéri a fáradtságot. Ha pedig ezek után valami csoda folytán (mivel, hogy nincsenek gyökerei) mégis képes is arra, hogy túlélje ezt a vegzatúrát és életben maradjon a kiültetés után, „must have”-módszerré növi ki magát ez az eljárás.

Nyilván, ez esetben a következő évben egy másik fával kell ugyanezt végigcsinálni és így tovább, míg végül a kertünk és az utcánk (vagy egy környező liget) tele lesz az általunk elültetett, karácsonyról mentett fenyőfákkal.

De a gondolat szép, érdemes kipróbálni, hiszen a legrosszabb esetben kevesebbet kell tűlevelet porszívóznunk, ha azonban kiültetésre alkalmas fában gondolkodunk, jobb földlabdás fenyőt választanunk és azt optimális körülmények között tartanunk, amíg karácsonyfaként „szolgál”. 

(Fotó: 8moments/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan éljék túl szobanövényeink a légkondicionálót?

2024. július 25. 11:10

A csökkentett páratartalom száraz levegőhöz vezethet, amely különösen nem kedvez a közkedvelt növényházi növények számára,

Kertünk életben tartása a nyaralásunk alatt

2024. július 25. 09:10

Amikor távol vagyunk, különösen fontos gondoskodni kertünk öntözéséről annak érdekében, hogy növényeink egészségesek maradjanak.

Hogyan öntözzük a tujákat?

2024. július 24. 07:40

A tujáknak is más-más vízmennyiségre van szükségük az egyes évszakok során ahhoz, hogy egész évben harsogó zölden díszítsék a kertünket.

7 jó tanács a forró nyári napokra: hogyan segítsünk a muskátliknak a nagy hőségben

2024. július 22. 13:10

A muskátlik tartós károsodás nélkül elviselik az átmeneti szárazságot, mivel száruk és húsos leveleik képesek elraktározni a vizet.

Mióta létezik mindenki karácsonyfája?

2023. december 10. 17:10

A decemberi utcák, terek elképzelhetetlenek karácsonyfák nélkül, ezt látva szinte hihetetlennek tűnik, hogy Olaszországban még az 1930-as években is pogány divatnak bélyegezték a faállítást.

A karácsonyfák újbóli felhasználásával zöld energia állítható elő

2023. január 11. 14:24

Akár 40 tonnányi, a karácsonyi ünnepek után kidobott fenyőfát is elégethetnek a következő időszakban a két biomassza-tüzelésű blokkal működő pécsi hőerőműben.

Megvették a karácsonyfát, jókora meglepetés érkezett vele

2023. december 23. 07:10

Váratlan meglepetést ért egy családot az egyesült államokbeli Kentucky államban. A karácsonyfájukon ugyanis egy kisméretű bagoly, valószínűleg egy keleti lármáskuvik lakott, akit négy napig még a saját kutyáik sem vettek észre.

Mi okozza gubacsok kialakulását és a hajtások elhalását a karácsonyfán?

2019. december 4. 14:04

K. Zoltán kérdése: Mi okozza a gubacsszerű tüneteket és a hajtások gyenge fejlődését a karácsonyfán? Hogy lehet megvédeni a fákat ezektől a kártevőktől?