Jön a nyár és itt a medenceszezon is hamarosan. Most még nagyon jó a kerti medencék kínálata is, így most érdemes körbenézni. Elmondom a mi szempontjaink melyek voltak, amikor saját családunknak kerestünk medencét a kertbe.
Mint szinte mindenben, itt is körültekintőnek kell lenni ahhoz, hogy hosszútávon jó döntést tudjunk hozni. Mint gyakorló és gyakorlott kerttulajdonos és medencetulajdonos nekem is volt már bőven kudarcom és sikerem is ebben, így pár olyan gondolatot hozok, melyből bátran lehet csemegézni.
Kezdő kérdések tőlem
A medencézés jól hangzik, de a legtöbbször nem tudjuk, hogy ez mennyi plusz macerával és odafigyeléssel jár, ráadásul milyenre is van igényünk egyáltalán?
Feszített víztükrű medence, avagy a földbe leásott, merevfalú medence azoknak lesz praktikus, akiknél nincs az a veszély, hogy a kutya, macska és ráadásul még a család legkisebbjei, a gyerekek beleszédelegnek alkalomadtán.
A kiemelt, puhafalú medencéből is rengeteg fajta van, itt egy kérdés az izgalmas: megsérülhet-e a puha falazat vagy sem? Például nekünk a szélirány végett volt ez jelentős, hogy vajon megtöltve bírni fogja-e azt a viharmennyiséget és szélnyomást, ami a mi térségünkre jellemző szinte az év bármely hónapjában. Ez azért fontos, mert a legtöbb puhafalú medencét vékony, műanyag vagy fém lábak tartják, melyek a szélnyomásnak nem feltétlen fognak tudni ellenállni.
Szeretünk a medenceparton ücsörögni vagy belemászunk?
A földbe leásott, süllyesztett medencék nagy előnye, hogy naphosszat ülhetünk lábat lógatva a partján. Ez azért jó, mert például sokan nem is feltétlen a nagy úszások miatt vesznek kerti medencét, hanem csak azért hogy a pihenőjüket feldobják a hűs vízzel. Erre egy kiemelt medence aligha lesz alkalmas.
A másik kérdés, hogy a kiemeltnél bele tud-e menni a család összes tagja? Gondoljuk végig, hogy a nagyszülők mennyire tudnak felmászni a lépcsőn?
Nagy testsúly esetén pedig masszívabb lépcsőre lesz szükség. A legtöbb kerti medencéhez egy kb. 100-120 kg-os testtömeget bíró, műanyag létrás megoldást lehet kapni, ami nem feltétlen fogja bírni a terhelést, ha rendszeresen jóval nagyobb testsúllyal lépünk rá.
Tisztában vagyunk a fenntartási költségekkel?
Egy alapmedencéhez, úgy 10-15 köbméteres vízmennyiségig egy alap szivattyúrendszer is elég lehet. Általában ez a szettben benne is van, amikor a medencét vásároljuk. Szükség lesz a szinte folyamatos keringetésre és a szűrőrendszer megfelelő működésére, viszont emellett a víz pH-ra is rendszeresen oda kell figyelni az algásodás végett.
Miért mondom, hogy elég lehet a szivattyúból egy alap is? Mert, ha sikerült beállítani a vízkeménységet és pH-t, onnantól kezdve viszonylag könnyű dolgunk lesz. Nehezebb egy kútvízzel töltött medencét karbantartani, mint egy csapvizeset, így ebben is eltérő kezelési módokra lesz szükség. A nagyon vasas víznél érdemes is kicsapatni a vasat a vízből, hogy kristálytiszta medencevizünk legyen.
Emellett praktikus és érdemes szolártakarót venni vagy más medencetakarót, hogy a szél ne vigyen bele se rovarokat, se levelet, se port.