Házikert

Orgona metszése: Így fiatalíthatjuk a bokrunkat

Agrofórum Online

Az orgonavirág nemcsak szimbolikus értéke miatt népszerű, anyák napjához kapcsolódó virágként, hanem gyönyörű megjelenéséért és kellemes illatáért is.

Ahogy a tavasz korábban érkezett, az orgona virágai is hamarabb kinyíltak, most pedig aggódunk, hogy anyák napjára már elhervadnak. Talán a mostani lehűlés adhat még reményt arra, hogy kicsit tovább élvezzük ezeket a gyönyörű virágokat és azok illatát az ünnep alatt.

Virágzása általában május elejétől egészen a végéig tart, azonban a mostani szélsőséges időjárás miatt és az igen korán jelentkező tartós felmelegedés által a természet olyannyira korábbra tolta ezt az időpontot, hogy már április elején megkezdődött.

Ha továbbra is nyárias időjárás lett volna, akkor bizony május első vasárnapjára már biztosan elvirágzott volna! Szerencsére a jelenlegi tartósabb lehűlés lassítja a növény fejlődését, megállítja a szirmok bomlását, és mivel még sok bimbó maradt az orgonákon, így talán kitartanak a rendszerinti időszak kezdetéig.

Így tudunk segíteni az orgonabokrunknak a szélsőséges időjárási viszonyok közt:

Az orgona metszése rendszeresen segít megőrizni alakjukat és virágzási teljesítményüket.

Az első néhány év során az elvirágzott hajtásokat és terméseket érdemes levágni, ezt segíti a növényt, hogy gyorsan megerősödhessen kertünkben. Érdemes ezt a műveletet a szélsőséges időjárási viszonyok során is elvégezni, hiszen ezzel támogathatjuk a növény regenerálódását, mivel az elhaló részek levágása serkenti az új hajtások növekedését és új virágok képződését.

Arra érdemes figyelni, hogy kárt ne okozzunk, így használjunk metszőollót és egy kevésbé hideg napon tegyük ezt meg, hogy a fagykárokat elkerüljük.

Fiatalító orgona metszése

Amennyiben felkopott a növényünk, télen erősebben visszavághatjuk egy fiatalító metszésre, így ismét megerősödhet és csodaszép lesz a bokrunk, azonban arra számítanunk kell, hogy a következő évben biztosan elmarad a hajtás!

Ügyeljünk arra, hogy rendszeresen ellenőrizzük az orgona növényeket kórokozók és kártevők jelenlétét. Szükség esetén alkalmazzunk megfelelő kezeléseket, hogy megelőzzük a betegségek terjedését és megőrizzük a növények egészségét.

Ennél a növénynél a levélaknázó molyra és levélfoltosságot okozó gombákra, valamint emellett baktériumos betegségekre is figyelnünk kell, mert tipikusan ezek veszélyeztethetik őket. Érdemes kontakt szert vagy valamilyen permetezőszert használni, még mielőtt a kórokozók elszaporodnának.

Az orgonavirágok szeretik a nedves, jó vízelvezetésű talajt. Rendszeresen öntözzük a növényt, hogy megőrizzük a nedvességet, különösen száraz időszakokban. Tápanyagpótlásra használjunk lassan oldódó műtrágyát, hogy biztosítsuk a virágok egészséges növekedését és virágzását.

Anyák napja

Az anyák napja hagyománya az Egyesült Államokból ered, ahol az 1800-as évek közepén alakult ki. Ann Jarvis amerikai aktivista kezdeményezte, hogy legyen egy nap, amikor az emberek hálát adhatnak édesanyjuknak az áldozatos munkáért és odafigyelésért.

(Fotó: Karsten Paulick/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Milyen kártevő okozza az almafák levelének összesodródását?

2023. április 24. 04:36

Kérem szépen válaszukat almafával kapcsolatos kérdésemre! Mi okozza az almafák levelének összesodródását?

Most még megmetszhetem a ribiszkét?

2023. március 24. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy most még megmetszhető-e a ribiszke?