Ha kellő időt töltöttünk már a négy fal között, mindezt bejgli majszolásával és ajándékok nézegetésével tarkítva, akkor remek alternatívát jelenthet számunkra a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nagy Téli Madárlese. A december 28. és február 29. közötti eseményen bárki részt vehet, előzetes természetismereti képzés nélkül is.
Az egyesület azt javasolja, hogy a megfigyeléseket elsősorban madáretetők környékén végezzük. Ennek megfelelően olyan helyet válasszunk, ahol egy madáretető vagy olyan természetes táplálkozóhely van, amelyet a madarak rendszeresen látogatnak a tél folyamán. Lényeges az is, hogy legyen egy kényelmes megfigyelőhely számunkra, amelyről jó a rálátás és ahonnan akár több héten keresztül is lehetséges a madarak számlálása.
Melyik napszakban és mennyi ideig végezzük megfigyeléseket?
Ha időnk engedi, a délelőtti órákban célszerű számlálást végezni, amely minden esetben 30 percig tartson. Lényeges, hogy rögzítsük a számlálások kezdésének időpontját!
App, ami segít
A szervezők elsősorban a Turdus mobiltelefonos alkalmazás használatára buzdítanak, hiszen ezzel a legegyszerűbb a feladat, ez ugyanis azonnal rögzíti a megfigyeléseket, méri az eltelt időt, segít a fajok meghatározásában és a számlálás végén összesíti is az adatokat.
A Turdus elérhető Android és iOS rendszert használó telefonokra és tabletekre is. Természetesen a hagyományos adatlapon is rögzíthetünk, de a papírra lejegyzetteket fel kell tölteni az adatbázisba, ez pedig a megfigyelést végző feladata..
Hogyan határozhatjuk meg a megfigyelt madárfajokat?
A madarak azonosítása az etetőnél kritikus fontosságú a rögzített adatok minősége és a „Téli madárles” sikere szempontjából. Mivel viszonylag kevés madárfaj keresi fel a legtöbb etetőt, ezek a fajok egy kis gyakorlással és gondos megfigyeléssel könnyen meghatározhatók.
A szakemberek azt javasolják, hogy ismerkedjünk meg az etetők gyakori madaraival, első körben a Téli Madárles poszter tanulmányozásával. KATTINTSON!
Számtalan további lehetőség van a madárfajok megismerésére, kezdve az MME honlap Tudástárában elérhető Magyarország madarai oldalakkal vagy a Madárhatározó app-pal.
A Turdus applikáció Téli Madárles moduljában is megtalálhatóak a 24 leggyakoribb faj határozását segítő képek, de hosszú távon egy terepi határozókönyv beszerzése sem elvetendő ötlet. Ha nem tudunk azonosítani egy madarat, írjuk le, hogyan nézett ki.
Mindezt úgy, hogy figyelünk a határozást segítő bélyegeire, méretére, jellegzetes formájára, mintázatára és színeire. Ha egyszerűbb számunkra, akkor fotózzuk le, jegyezzük fel, hogy mikor és hányat láttunk belőle, a megfigyelést pedig hozzáadhatjuk a számláláshoz, ha később azonosítani tudtuk a fajt.
Minden számlálás fontos!
Mint arra a Nagy Téli Madárles szervezői külön kitérnek, a részvevői fejében megfordulhat, hogy abbahagyják a számlálásokat, mert úgy vélik, hogy a megfigyeléseik nem fontosak. Ennek oka lehet, hogy minden héten ugyanazokat vagy nagyon kevés madarat látunk.
Noha mindannyiunkat lenyűgöznek a szokatlan megfigyelések és a nagy számok, a madarak mindennapos megfigyelései ugyanennyire fontosak a madárpopulációk vizsgálatában. A szakemberek csak úgy tudják meg, hogy mikor hiányoznak a madarak, ha az emberek, akik egyáltalán nem, vagy csak nagyon kevés madarat látnak, rögzítik számukra. Tehát, ha egyetlen madár sem látogatja meg a megfigyelésed helyét, akkor ez az információ is fontos!
A madarak viselkedésének megfigyelése
A fentieken túl arra kérik a Nagy Téli Madárles résztvevőit, hogy számoljanak be kétféle viselkedésről, amelyet megfigyelhetnek a madarak között az etetőknél. Ezek az elzavarás és predáció.
Ha bármelyik viselkedést tapasztaljuk, jegyezzük fel annak a madárnak a faját, amely megpróbál egy másik madarat elzavarni vagy elejteni, valamint a célba vett madárfajt is. Ezentúl jegyezzük fel azt is, hogy a viselkedés sikeres volt-e vagy sem, pl.: a szajkó sikeresen elzavarta a széncinegéket vagy a karvaly elejtett egy fekete rigót.
Ritka madarak és nagy számok megerősítése
Előfordulhat, hogy a következő üzenet jelenik meg az adatok rögzítésekor: „Ez egy ritka faj télen! Kérjük, erősítsd meg!” vagy „Ez nagy egyedszám ennél a fajnál! Kérjük, erősítsd meg!” Valamit rosszul csináltunk? Valószínűleg nem, de a kételyt segít eloszlatni az ellenőrző rendszert, amelyet úgy terveztek, hogy észlelje a felmerülő hibákat.
Így az adatbázis „agya” jelzést ad, ha olyan faj adatait szeretnénk feltölteni, ami télen nem jellemző vagy nem gyakori hazánkban, valamint akkor is, ha szokatlanul nagy egyedszámban észlelünk egy-egy madárfajt.
A jelzés kiszűri a véletlen elgépelésből adódó hibákat, ha a ritka faj vagy a nagy egyedszám megfelel a valóságnak, akkor megerősíti, és a rendszer megengedi annak feltöltését. Nagyon ritka faj esetén jelentősen segítheti az elbíráslást, ha értékelhető minőségű a faj meghatározható fotó is feltöltésre kerül.