Gyakori kérdések között szemezgettem, és most aktuális a kérdés újra, ami szezonról szezonra felmerül: kivihetem már a leandert?
A leander mellett gyakorlatilag ez a kérdés az összes mediterrán növényre igaz lehetne, mégis valahogy évről évre a leanderen van a fő hangsúly. Pedig ugyanígy a citromfától kezdve a bougainvilleáig sok mindent érinthetnénk, ha mediterrán növényekről van szó. Tehát kivihetjük már a leandert?
Mikor esedékes a mediterrán növények kiköltöztetése?
Mikor ezeket a sorokat írom, már javában tavasz van, mégis éjjelente igen cudar az időjárás. Most éppen tombol a szél és éjjelre -5 fokot mondanak. Amikor ezt a cikket olvassák, kezeljék némi fenntartással a szép idő és a tavasz fogalmakat, mert szeszélyes időjárásunknak hála ez a kitavaszodott-e már vagy sem, minden országrészben eltérő, és akár még megye szinten is más és más lesz az időjárás hétről hétre.
A mediterrán növények nem kedvelik az ilyen változékony időjárást, mi több az éjjeli fagyokat sem, tehát éjjelre mindenképpen érdemes őket bevinni még pár hétig.
Fő a fokozatosság!
Mint mindenben, itt is fő a fokozatosság. A növények levelei, hajtásai a téli időszakban elszoknak a közvetlen fénytől, így érdemes őket visszaszoktatni a kinti napsütéshez. A napsütés tavasszal is igen erős tud lenni és a levelek ezáltal megéghetnek, ha hirtelen a tűző napra kirakjuk a dézsás mediterrán növényeinket.
Először mindig félárnyékba tegyük vagy árnyékba, majd pár órára a napra, majd újra visszavisszük a teleltetőbe. Pár hét alatt szépen újra hozzászoknak a növények a kinti fényviszonyokhoz és már bátran kint is lehet hagyni őket – már, ha az időjárás engedi.
Mi várható hosszú távon?
A leanderek általában a kisebb fagyokat elviselik, így ha nem akarjuk ki-be hurcolni a dézsákat, akkor úgy -4 fokig akár kint is hagyhatjuk ilyenkor a növényeket, de lehetőleg szélvédett helyen, akár házfalhoz közel, hogy a falakból áradó meleg még kicsit segítse a növényt.
A bougainvillea és a citromfélék viszont ilyenkor rendre költözzenek csak vissza, hiszen a fagyra sokkal érzékenyebbek.
Például, ha hideg a talpa a dézsának, vagyis fagyásnál a talaj is lehűl és fázik a növény alulról, akkor akár a virágokat is elrúghatja, ami termő mediterrán növényeknél, gyümölcstermőknél egyáltalán nem szerencsés.