Házikert

Kínai mamutfenyő, a meseszép óriás

Agrofórum Online

A mamutfenyők a világ legnagyobb fái, amelyek általában túl nagyok ahhoz, hogy hobbikertekben és parkokban díszelegjenek, hacsak nem áll a rendelkezésükre ehhez legalább egy hektárnyi szabad terület. Egykor úgy vélték, ez a fafajta már réges-rég kihalt, amikor az 1940-es években Kínában felfedeztek egy populációt. Az ott talált legendás „ősfa” példányából több tucat magot vittek át az Egyesült Államokba, hogy az USA-ban is létrehozhassanak a növényből egy állományt.

Az ősszel ültetett, igencsak gyorsan növő kínai mamutfenyő (Metasequoia glyptostroboides) évről évre körülbelül 60-90 centiméterrel magasabbra nő, így rendkívül gyorsan nagyméretű, piramis alakú fává fejlődik, melynek alapja széles karéjt alkot. A fa „korosodásával” a kéreg mélyen berepedezetté válik. A tollas, finom textúrájú tűlevelek egymással szemben helyezkednek el, és körülbelül 1,2 cm hosszúak. Ősszel a tűlevelei a vörös és a barna árnyalataira színeződnek, mielőtt lehullanának; ez az egyik ritkaság-számba menő, lombhullató tűlevelű fa. A fa termése egy szemet gyönyörködtető 2,5 centiméteres tojásdad toboz.

Hétköznapi névKínai mamutfenyő (Dawn redwood)
Tudományos névMetasequoia glyptostroboides
CsaládCiprusfélék (Cupressaceae)
NövénytípusFa
Érett méret30–35 méter magas, 4-8 méter széles
FényigényA napsütéses helyeket kedveli
TalajigényA vályogos, jó vízelvezetésű talajt kedveli
Talaj pH savas
ŐshazájaÁzsia

A kínai mamutfenyő nevelése

A család leghíresebb tagjai a Tengerparti mamutfenyő (Sequoia sempervires) és az óriás mamutfenyő (Sequoiadenron giganteum), de egyiket sem szokták kertépítési céllal elültetni. A kínai mamutfenyőnek (Metasequoia glyptostroboides) azonban igenis megvan a maga tájképi szerepe. Bár a legtöbb privát kertbe túl nagy, a közparkokban, sétányfaként, valamint nagyobb birtokokon és farmokon csodálatos látványt nyújthat. Elég jól érzi magát a nedves talajban, így jó választás lehet nagy méretű esőkertekbe is.

Tekintettel arra, hogy a kínai mamutfenyő sok millió éve létezik, ez egy figyelemre méltóan problémamentes fajta. A fagykárokra érzékeny lehet, mivel a növény a termesztési időszak végéig nő, így a korai lehűlés kifoghat rajta. Ha lehetséges, próbáljon meg olyan helyet találni neki, amely némi védelmet nyújt az időjárás viszontagságai elől – különösen akkor, ha a növény a tűrőképességi tartományának északi részén él.

Ezt a fát savas vagy semleges, állandóan nedves talajba ültessük, vagy olyan helyre, ahol az öntözéshez szükséges vízforrás a közelben van. A kínai vörösfenyő nem érzi jól magát száraz talajban, és ahhoz, hogy a lehető legjobban fejlődjön, napos helyre van szüksége. Olyan helyet válasszon, ahol bőséges szabad terület van a fa körül, mivel ennek a hatalmas példánynak nagy a helyigénye.

Fény
A kínai mamutfenyőnek az érettség eléréséhez állandó napfényre van szüksége (a legtöbb napon legalább hat órányi közvetlen napfényre).

Talaj
A kínai mamutfenyő nem érzi jól magát lúgos vagy száraz talajon. Ha az Ön területe kissé lúgos, léteznek módszerek a talaj savanyúvá tételére, bár ezt a kezelést gyakran meg kell ismételni. Ha a talaj túlságosan lúgos, a PH-érték megváltoztatása még nehezebbé válik.

Víz
Amennyiben lehetséges, ezt a fát egy vízforrás közelében kell elültetni, hogy megkönnyítsük számára az öntözést. A növény jól tolerálja a vályogos, vizes talajt. Hetente legalább 2,5 cm vízzel lássa el az ágak lombkoronája alatti teljes területet, amely elég nagy lehet. A nagy fák ezt a mennyiséget gyorsan felszívják; ezért mindig öntözzön, amikor a talaj száraz tapintásúvá válik.

Hőmérséklet és páratartalom
A kínai vörösfenyő hazánkban is jól érzi magát, különösen olyan helyeken, ahol hűvös párás levegő uralkodik.

Trágyázás
Ez a fa általában nem igényel tápoldatozást, feltéve, hogy megfelelően nedves talajba ültették. A kopárabb talajokon évente egyszer juttasson vasban gazdag műtrágyát a fa körüli talajba. A használandó mennyiséget illetően kövesse a termék címkéjén található utasításokat.

Metszés
A kínai mamutfenyő természetes módon piramis alakú, ezért a száraz, beteg és sérült ágak szokásos eltávolításán kívül kevés metszésre van szüksége. Amikor a fa még fiatal, használjon hosszú nyelű metszőollót vagy ágvágót. A vágásokat a törzshöz vagy a főághoz képest 45 fokos szögben végezze el.

Rendszeresen figyelje a hó és a jég okozta károkat az ágakon, mivel ezek a fák nagyon nagyra nőhetnek. A kínai vörösfenyők gyorsan nőnek, és amikor a metszés szükségessé válik, szakszerű vágást igényelnek.

A kínai vörösfenyő szaporítása

A kínai mamutfenyő dugványokról szaporítható. Mivel a növény nagyon gyorsan növekszik, a szaporított fák néhány éven belül hozzájárulhatnak a vadregényes tájkép kialakításához. Ha kora tavasszal vesszük a dugványokat, a csemetéket már ősszel kiültethetjük. Megmutatjuk, hogyan:

  • Töltsön meg egy 4 literes ültetőedényt homokkal egészen a tetejéig.
  • Öt percig folyassa át a vizet a tartályon, hogy alaposan átöblítse azt.
  • Vágjon le egy 15 centiméteres hajtást a fa egyik oldalágáról metszőollóval. Az ideális vágás körülbelül 0,5 cm vastagságú szárat eredményez.
  • A levágott véget 45 fokos szögben, közvetlenül egy levélcsomópont alatt hajtsa meg. Kaparjon le egy körülbelül 1,2 cm hosszú és 0,6 cm széles kéregdarabot az ág levágott végének közelében, ügyeljen arra, hogy ne sértse meg a levélcsomópontot.
  • Kenje be a vágott véget és a lekapart területet gyökereztető hormonnal.
  • Tegye az ágat vágott felével lefelé a homokkal teli edénybe, körülbelül a hossza feléig betemetve.
  • Helyezze a cserepet egy védett szabadtéri helyre, és tartsa a homokot folyamatosan nedvesen. Ha a cserepet egy fűtött alátétre helyezi, az felgyorsíthatja a gyökeresedési folyamatot.
  • Egy hónap elteltével tesztelje a gyökeresedést az ág megrántásával, hogy lássa, a gyökerek a helyén tartják-e. Két vagy akár három hónap is eltelhet, amíg a rögzítő gyökerek kifejlődnek.
  • Amikor a gyökerek kifejlődtek, ültesse át a dugványt egy 4 literes, egyenlő arányban vályog, homok és komposzt keverékével töltött palántanevelő konténerbe.
  • A növényt a szezon hátralévő részében hetente 50 centiméternyi vízzel öntözze meg.
  • Miután a fa ősszel ledobja a lombját, ültesse ki a kertbe.

Hogyan termesszük magról kínai mamutfenyőt?

Ennek a fának a magról való termesztése nehéz lehet, mivel a csírázási arány csak körülbelül 5 százalék. Ha úgy dönt, hogy megpróbálja, legalább 20 magot ültessen el egy tőzegcserépbe, és csak körülbelül 0,6 centiméterig fedje be őket földdel. A csírázáshoz megfelelő fényre van szükségük. A jobb páratartalom érdekében tegye a cserepet egy műanyag zacskóba, tartsa nedvesen a talajt, és állítsa a cserepet hűvös helyre, ahol csak közvetett fény éri. Ha a magok kicsíráznak, ez 30-40 nap alatt megtörténik. Hagyja, hogy a palánta megerősödjön és néhány centimétert nőjön, mielőtt kiültetné a szabadföldbe.

Gyakori kártevők és növénybetegségek

A Japán cserebogarak és a Takácsatkafélék okozhatnak gondot ezen a fán – ez a kár általában csupán esztétikai jellegű, de soha nem életveszélyes. Néhány gombakórokozó megpróbálhat megtelepedni a növényen, de ezek megfelelő gombaölő szerekkel orvosolhatók. A fa rákosodásra is hajlamos lehet, különösen, ha stresszes állapotban van. Ha ez megtörténik, a lehető leghamarabb távolítsa el az érintett ágakat.

GYIK

Mi a különbség a kínai vörösfenyő és az amerikai mocsárciprus között?
A kínai mamutfenyőt gyakran összetévesztik az amerikai mocsárciprussal (Taxodium distichum). A kínai mamutfenyő tűlevelei egymással szemben helyezkednek el, azaz a száron közvetlenül átellenben, míg Taxodium distichum tűlevelei váltakozva (lépcsőzetesen) sorakoznak egymás mellett.

Mi a kínai mamutfenyő helyettesítésére szolgáló alternatíva?
Egy nagyon népszerű fajta a „Gold Rush” (Metasequoia glyptostroboides ‘Gold Rush’), amely aranysárga lombozatú és keskeny formájú. Ez a fa 15 méter magasra és 6 méter szélesre nő, így könnyebben kezelhető növény lehet egy átlagos méretű kertben.

Mit tudunk a kínai mamutfenyő koráról?
Ez a fa feltehetően már 65 millió évvel ezelőtt is létezett. Sokáig úgy gondolták, hogy kihalt, amikor a botanikusok az 1940-es években élő példányokat fedeztek fel Kínában. Ma már veszélyeztetett fajnak számít, ezért egy ilyen fa elültetése nagyszerű kezdeményezés lehet egy ősi faj újraélesztéséhez.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Leperegnek a fenyő levelei, a törzsén kicsi, kerek lyukak vannak. Mi okozhatta ezeket a tüneteket?

2023. január 14. 04:36

Az egyik fenyőnkről szeptembertől elkezdtek leperegni levelei, mostanra a megküldött képeken látható mértékű lett a probléma. A törzsén, kérgén kicsi, kerek, fúrásszerű lyukak vannak. Azt szeretném kérdezni mi okozhatta ezt, mik a fa további esélyei, ki kell-e vágni?

Karácsonyfa-vásárlás I. rész

2020. december 1. 12:36

Mikor vegyük, hol keressük, milyen fát válasszunk a karácsony központi szereplőjének? Örök dilemmák a tökéletes karácsonyfa megvásárlása körül. Ebben a cikkben választ kapunk a mikor és hol kérdésekre, illetve arra, mire figyeljünk földlabdás vagy vágott élőfenyő vásárlásakor.

Karácsonyfa-vásárlás II. rész

2020. december 2. 06:36

A cikk első részében választ kaptunk arra, mire figyeljünk földlabdás vagy vágott élőfenyő vásárlásakor, illetve segítséget kaphattunk a vásárlás időpontjának és helyének megválasztásában. Ebben a cikkben a karácsonyfa céljára vásárolható fenyőfélék közti különbségekről, előnyeikről és hátrányaikról lesz szó.

Mit tehetek azért, hogy karácsonyfám frissességét a legtovább megtarthassam?

2020. december 15. 08:32

A megvásárolt fák további frissességét otthon úgy őrizhetjük meg, hogy hűvös helyen (kert, garázs, pince) tároljuk és egy vízzel teli vödörbe állítjuk őket.