Házikert

Kitehetem már a leandert?

Agrofórum Online

Egészen a kora tavaszi napsugarak óta tart rendületlenül ez a kérdés a leandertartók körében, hogy kitehető-e már a leander? A legtöbbször a vicces válasz az, hogy igen, de aztán vidd is vissza. Áprilisban, persze normál időjárási viszonyok mellett, már kevésbé válaszolunk ilyet.

Az egyik legismertebb mediterrán növényünk a leander, amit előszeretettel tart minden kertbarát, sokszor még azok is, akik csak egy falatnyi erkéllyel rendelkeznek.

Nálunk mondjuk elsősorban a teleltetéssel szokott lenni a fő problémák, viszont ha a növényvédelmi kérdéseken átlendülnek, akkor ezek a leanderek hamar az erkélyen találják magukat.

Mikortól tartsuk kint a leandert?

Adja is magát a kérdés, hogy mikortól tehető ki a leander? Az első egyik fontos szempont, hogy szükség lesz az éjjeli fagymentes időszakra stabilan. Bár a leander tipikusan az, ami a kisebb, átmeneti fagyokat is elviseli, de nem akkor, ha hirtelen éri őket.

Aki ősszel későn hozza be a landert, az tudja jól, hogy az éjjeli fagyok viszonylag lassan, fokozatosan érkeznek be a kertbe és így a növény is fokozatosan tud hozzászokni az egyre hidegebb éjszakákhoz.

Ezzel ellentétben a téli fagymentes időszak után a növény hozzászokik a gyenge fényviszonyokhoz és a kiegyenlített “időjáráshoz” a teleltetőhelységben, így a még visszaérkező éjjeli fagyokra érzékenyebb lehet.

Hogyan szabad kivinni a leandert?

Az egyik válasz az, hogy dézsával együtt. De viccet félretéve itt is a fokozatosság elve a fontos.

A téli időszakban a növény levélzete elszokott a folyamatos és erős UV-sugárzástól és az utóbbi időben már a tél végi napsütések is olyan intenzívek, hogy a leveleket simán megperzselhetik.

Ezt úgy vesszük észre, hogy a levelek fehérednek, megégnek és végül elszáradnak.

Először fokozatosan félárnyékba-árnyékba tegyük a dézsás, mediterrán növényeinket, majd fokozatosan lehet egyre többet a kertben és majd a végén a napsütötte végleges helyén.

Kora tavasztól elkezdhetjük a tápanyagozást is, hogy a teleltetésből felerősödjenek a növényeink.

Itt is a fokozatosság elve lenne a fontos, nem kell azonnal magas dózisban a tápanyagozást megkezdeni. Először éledjenek fel a gyökerek és a lombozat, hogy a fotoszintézis is és a gyökérműködés is hozzászokjon a majdani rendszeres öntözéshez és napfényes napokhoz. Amint a keringés helyreállt, úgy már addigra a fagyos éjszakáknak is várhatóan vége és bátran kinthagyhatók szeretett, hamarosan virágban pompázó leandereink.

TIPP: ilyenkor ne metszük meg, mert a hajtásvégeken levágjuk a virágkezdeményeket is!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

A komposzt tulajdonságai, eredete és alkalmazása

2023. március 4. 06:34

Mi a komposzt, miből és miképpen áll össze? Az alábbiakban mindent elmondunk, amit a komposzt létrehozásáról, felhasználásáról és alkalmazásáról tudnia kell.

Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását?

2023. augusztus 20. 13:40

Kérem szépen segítségüket! Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását? Mit tegyek ellene?

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

2023. július 24. 16:10

A sárgarépa-termesztésben nem lehet nagyot hibázni. Vagy mégis? Számít-e, hogy milyen talajba vetjük a magokat, vagy hogy milyen fajtát választunk? Mire kell figyelni a csíráztatás során, és problémát jelenthet-e, ha nem megfelelő a fejlődő növényünk tápanyag- és vízellátása? Mit tehetünk, ha torzan vagy silányan fejlődnek a sárgarépáink?