Házikert
Házikert

Legyen otthon saját virágos rétünk!

Legyen otthon saját virágos rétünk!

Agrofórum Online

A természetes gyepek egyre jobban hódítanak már nálunk is, és valljuk be: nincs szebb látvány annál, amikor a természet egy valóban fenntartható rendszert hoz létre, vagy magunk alakítjuk ki azt.

A természetes gyepek alkotói a vadvirágok, melyek egy része ráadásul gyógynövény is. A természetes gyeptársulásokban vannak magasabb és alacsonyabb foltok is, így szépen megfér egymás mellett a kaliforniai kakukkmák, a vad szarkaláb, a borzaskata, a nigella is. A körömvirág és a mellé megjelenő gyermekláncfüvektől kezdve a herefélékig igen szép vadvirágos, biodiverz gyepet lehet készíteni.

Hogyan indítsunk egy vadvirágos gyepet?

A legtöbb esetben másképp indul egy ilyen gyepesítési folyamat is, mintha steril, egynemű gyepnek indulnánk neki. Ilyenkor még inkább nem érdemes gyomirtózni, mert sok gyomnövény hasznunkra is válhat. Hát itt nem a karanténgyomokra gondolok vagy az átoktüskére mondjuk, hanem a többi számunkra akár hasznosra.

Hogyan csináltuk mi a sajátunkat?

A legtöbb esetben pont a gyakorlat hiányzik az ilyen vadvirágos gyepekhez, így most gyakorlati oldalról szeretném megmutatni, hogyan néz ez ki valójában.

Legelőször azt említem meg, hogy ne végezzünk gyomirtást, mert főleg a gyenge talajokon fontos, hogy valami meg is fogja a magvakat majd, és ne mossa ki az eső, ne csipegessék ki a madarak.

  1. lépés: Vágjuk le a gyomokat, mintha füvet nyírnánk, majd alaposan gereblyézzük át a talajt és szórjuk be fűmaggal kevert vadvirágok magjaival!
  2. lépés: Első vadvirágoknak a százszorszépeket és vad szarkalábakat javaslom és a hereféléket, mert szépen elterjednek, és ha rendszeresen öntözzük a felületet, akkor hamar kikelnek és a problémásabb gyomokat, mint az átoktüske ki is szorítják.
  3. lépés: Első évben kaszáljuk minél magasabb fokozaton és viszonylag ritkán, hogy meg tudjanak nőni a köztes növények a fű között! Így megerősödnek és elszórják a magjukat is, ami a következő évben is hasznos lesz.
  4. lépésként a következő évben szórjuk bele a többi vadvirág magját: borágófélék, kaliforniai kakukkmák, nigella, búzavirág! Alaposan öntözzük be!
A természetes gyepek egyre jobban hódítanak már nálunk is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-mezo-viragok-nyar-51548/)

Minél jobban hagyunk időt és teret a vadvirágos rét kialakításának, annál nagyobb lesz a sikerélmény.

Egy ilyen felületnél az is fontos, hogy ne akarjunk egy állandóan nyírandó gyepet, mert itt pont az a lényeg, hogy változatos magasságban lesznek a növények és a gyep között sokféle virággal díszítő növény is jelen lesz, aminél meg az a fontos, hogy hagyjuk magot érlelni a virágzókat, hogy a következő évben is minél több lehessen belőlük.

Mi a helyzet a kivadult dísznövényekkel?

Nagyon sok olyan kivadulni képes dísznövény is megjelenhet a gyepben, melyek utána szép csoportokat alkotnak. Így került nálunk is a kerti tó mellől a gyepbe foltként a kokárdavirág, a dísznek vásárolt egynyári szarkaláb, a vad szegfűfélék sokasága, vagy akár a búzavirág is. Ilyenkor hagyjuk ezeket a gyepben elszaporodni, és azokon a részeken nem is vágjuk a füvet.

Mi a tapasztalat?

A legaszályosabb években a gyep, mint pázsitként tartott felület öntözés nélkül teljesen tönkrement, kiégett, vagy csak nagyon vízpazarló módon lehetett életben tartani.

Az olyan kertrészeknél, ahol a kokárdavirágok, borágók, herefélék, gyermekláncfüvek és más gyomnak tartott, de mégis vadvirág megjelent, ott öntözés nélkül is szép virágzó foltok alakultak ki, és bármilyen meglepő, a virágok között megmaradt fűfélék is életben maradtak és zöldelltek, pedig a klasszikus ismeretek alapján mindnek ki kellett volna száradni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

11 jel, ami arra utal, hogy egy fát jobb lenne kivágni

2024. június 29. 16:10

Ha beteg egy fa a kertben, a legtöbb esetben elgondolkodunk azon, hogyan meg lehet-e menteni. Vannak biztos jelei, ha már nincs esély rá.

A legjobb növények az előkertbe

2024. június 29. 12:10

Legyen bármilyen kicsi vagy nagy az előkertje, hangulatosabbá és környezetbarátabbá teheti azt, ha a megfelelő növényekkel ülteti be.

Melyik rózsatípus nő a kertemben?

2024. június 28. 13:10

Ahhoz, hogy ideális feltételeket tudjunk teremteni a rózsánknak, tudnunk kell, melyik típusba tartozik. Ugyanis nem egyformák az igényeik.

Alakítson ki sokszínű, virágokban gazdag beporzóbarát kertet!

2024. június 27. 11:40

A beporzók hozzájárulnak a növények szaporodásához, a nagyobb terméshez, érdemes tehát rájuk is gondolni, amikor a kertet beültetjük növényekkel.

Mérföldkő az öntözésfejlesztésben

2021. január 5. 08:27

A mezőgazdasági öntözési célú kutak bejelentésével és engedélyezésével, a felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményekkel és a vízhasználattal kapcsolatban ezentúl az Agrárminisztériumhoz, illetve annak háttérintézményéhez, a Nemzeti Földügyi Központhoz kell fordulni.

Mitől repedtek fel a Goldrich fajtájú kajszifa termései?

2023. július 16. 04:39

4 éves Goldrich fajtájú kajszibarackfám tavaly néhány szemet, az idén kb. öt kg-ot termett. Mindkét évben az érés előtt egy héttel a barackok alja megnyílt, ezáltal rovarok támadták és penészedni kezdett. Sehol nem találok erre a hibára utalást. Mi lehet az oka?

A szántás mellett igen kevés érvet sorakoztathatunk fel – interjú Dr. Gyuricza Csabával

2023. október 13. 14:10

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora lapunk számára adott interjújában feltárta meglátásait, többek között a jelenleg uralkodó talajművelési gyakorlat kapcsán.

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.