Házikert
Házikert

Mely zöldségek termeszthetők árnyékban?

Mely zöldségek termeszthetők árnyékban?

Agrofórum Online

Szeretne zöldségeket termeszteni, de a kertje, vagy a földje, ahová ültetni tudna, jobbára árnyékos? Ne csüggedjen egy pillanatig sem! Inkább olvassa el összeállításunkat azokról a zöldségekről és gyümölcsökről, amelyek részleges árnyékban is megteremnek – és azokról, amelyek nem teremnek meg árnyékban. A részleges árnyékban működő zöldségeskert víziója ma már nem csupán álom, csak tudnia kell, mit ültethet bele!

Bár az olyan növényeknek, mint a paradicsom, a paprika, az uborka és a tök, legalább napi hat órányi napsütésre van szükségük ahhoz, hogy jó termést hozzanak, a legtöbb növény „beéri” részleges napsütéssel vagy részleges árnyékkal (3-6 óra közvetlen napsütés) is.

A kert fényviszonyainak felmérése

Mielőtt elkezdené megtervezni, hogy mit ültessen a kertjébe, mérje fel, hogy az Ön kertje valójában mennyi napfényt kap, ugyanis az árnyék mértéke évszakonként változó lehet.

Íme, a kert fényviszonyaival kapcsolatos általános kifejezések:

  • Teljes napsütésnek tekintjük a napi 6-8 órás (vagy annál hosszabb) közvetlen napsütést. A napfény csúcsidőszaka délelőtt 10 és délután 2 óra között van.
  • A részleges napsütés napi 3-6 óra közvetlen napfényt jelent.
  • A részleges árnyék körülbelül napi 3 óra közvetlen napfényt jelent.
  • A teljes árnyék kevesebb mint 3 órányi napsütést, a nap többi részében pedig szórt fényt jelent.
  • A világos árnyék vagy szórt árnyék a fölöttünk lévő fák levelein keresztül átszűrődő  napsütést jelenti.
  • A mély árnyék egyáltalán nem kap napfényt. Itt nem fog tudni zöldséget termeszteni.

Ha már tudja, hogy mennyi napfény áll a rendelkezésére, akkor el is kezdheti a tervezést! A délelőtti napsütés + délutáni árnyék a legkedvezőbb a legtöbb növény számára, legyen szó zöldségfélékről, egynyári virágokról vagy évelőkről.

Mely zöldségfajták érzik jól magukat az árnyékban?

  • A káposztafélék jól tűrik a részleges napsütést vagy a részleges árnyékot. A brokkoli, a karfiol, a karalábé, a fehérrépa, és a kelkáposzta jól fejlődik kevésbé napos helyen is, de hosszabb ideig tarthat az érésük. A káposztafélék árnyékban is megnőnek, de nem biztos, hogy tömör fejeket hoznak.
  • A gyökérnövények, mint például a retek, a sárgarépa, a burgonya és a cékla akár 3-4 órás közvetlen napsütésben, a nap többi részében pedig világos vagy szórt árnyékban is fejlődhetnek.
  • A leveles zöldségek, mint a fejes saláta, rukkola, kelkáposzta, bok choy és mángold, napi néhány óra napsütésben is jól érzik magukat. Sőt, a déli napsütéstől való távol tartásukkal megakadályozhatjuk, hogy zsenge leveleik elhervadjanak.
  • A kúszónövények jól érzik magukat a délelőtt árnyékos, de délután napos helyen. Az uborkák és a karóbabfélék a támasztékra másznak fel a napsütésben.
  • Az évelő zöldségeket, például a rebarbarát, a spárgát és a csicsókát félárnyékban is lehet termeszteni.
  • A bimbósodásra hajlamos zöldségfélék, mint a brokkoli, a karfiol és a spenót, különösen melegebb éghajlaton jól fejlődnek részleges napsütésben is.
  • A délelőtt napsütéses, majd délutáni árnyékos területeken olyan zöldségeket próbáljon ki, mint a zeller, a sárgarépa és a bokorbab.

Zöldségtermesztési útmutató árnyékos területekhez

Itt találja az árnyéktűrő zöldségek és fűszernövények listáját:

  • Rukkola
  • Bab
  • Cékla
  • Brokkoli
  • Káposzta
  • Sárgarépa
  • Karfiol
  • Mángold
  • Koriander
  • Fokhagyma
  • Kelkáposzta
  • Karalábé
  • Saláta
  • Petrezselyem
  • Paszternák
  • Burgonya
  • Retek
  • Spenót
  • Répa

Árnyékban termeszthető gyümölcsök

  • A meggy jobban érzi magát árnyékos helyeken, mivel nincs szüksége a napra a gyümölcse édesítéshez. Ráadásul nagyon jól mutatnak, ha északi fekvésű területeken nevelik őket.
  • A ribizli és az egres szintén jól fejlődik és termést is hoz részleges árnyékban. Nevelje őket szegélynövényként, vagy a kerítés / fal mellett. Ügyeljen az optimális távolságra, hogy megfelelő legyen a szellőzés, és a fény a növények minden részéhez eljusson.
  • A szeder és a málna szintén elbírnak némi árnyékot, de napsütésben gazdagabban teremnek.
  • A rebarbara szintén jól érzi magát árnyékos helyeken.
  • A gyümölcsfák közül a körte és a szilva a legjobb választás. A körtének néhány órás napsütésre van szüksége, lehetőleg délután. A szilva kitűnő választás olyan kertekbe, ahol a fa délelőtt napfényt, délután pedig árnyékot kap. Ne feledje azonban, hogy sok körte- és szilvafajtának keresztbeporzóra van szüksége ahhoz, hogy gyümölcsöt hozzon, ezért lehet, hogy egynél több fára lesz szüksége.
  • Kedveli a szamócát? Az alpesi szamóca sokkal szívósabb, mint a hagyományos szamóca. Próbálja ki az „Alexandria” nevű fajtát árnyékos helyen!

Mit NEM szabad árnyékban termeszteni

Az olyan melegkedvelő növények, mint a paradicsom, paprika, padlizsán, tök és dinnye  nem fejlődnek rendesen elegendő napfény nélkül. Forró, napsütötte órákra van szükségük ahhoz, hogy bőséges termést hozzanak.

A legtöbb gyümölcsfának sok napfényre van szüksége. A citrusféléknek, az őszibarack-, a nektarin-, az alma- és a sárgabarackfáknak közvetlen napsütésre van szükségük, árnyékban nem fejlődnek.

6 tipp az árnyékban való termesztéshez

  1. A legmelegebb éghajlaton kívül mindenhol használja a kert legnaposabb részeit a magok magágyba, cserépbe történő elvetésére, majd amint megnőttek és jobban bírják az árnyékot, ültesse át őket egy másik ágyásba. A beltéri termesztőfények használata a korán elvetett magoknak optimális lendületet adhat.
  2. A kert árnyékosabb részeibe a rendelkezésre álló fényt a falak és kerítések fehérre festésével, illetve tükrök és más fényvisszaverő felületek, például fényes fém vagy fólia használatával lehet visszaverni.
  3. Az árnyékosabb sarkok tavasszal lassabban melegszenek fel, ősszel pedig gyorsabban hűlnek ki, ezért használjon sorköztakarót, hogy a talaj hamarabb felmelegedjen.
  4. A csigák és más kártevők gyakran leselkednek a növényekre az árnyékos területeken, ezért használjon csapdákat, és várjon a mulcsok lerakásával, amíg az időjárás felmelegszik.
  5. A növények között hagyjon bőséges helyet, hogy a fény bejutását maximalizálja.
  6. Az árnyékos kertekben nem kell olyan gyakran öntözni, mint a napos kertekben, mivel napközben kevesebb nedvesség párolog el. Vigyázzon azonban, ha közvetlenül a fák alá ültet palántákat. A gyökereik ugyanis hajlamosak versenyezni egymással a rendelkezésre álló vízért és tápanyagokért, a fák lombkoronája pedig megakadályozza, hogy az eső egy része elérje a talajt.

3 kertterv részlegesen árnyékos helyekre

Az alábbi kerttervek ” részben árnyékosak”, tehát napsütést kedvelő növények is vannak bennük. Például az első tervben a bal oldalon, ahol a leveles zöldek vannak, félárnyékra, de a jobb oldalon lévő töknek és paradicsomnak teljes napfényre van szüksége. Hasonlóképpen, a harmadik terv tetején lévő növények félárnyékot, de máshol teljes napfényt kapnak, mivel a kukorica, a bab, a tök és a paradicsom a napsütést szereti.

1. Félig árnyékos veteményes terv: házi kert

2. Részleges árnyékolású kiskert terv: hagyományos sorok

3. Kicsi kert terv: Közösségi kert

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A könnyezőpálma tartása és gondozása a lakásban

2024. május 15. 16:10

Mivel egy alapvetően Mexikóból származó növényről beszélünk, így nem meglepő módon szereti a napsütést és a meleget.

Dália: kezdő kertészeknek is ajánlott!

2024. május 14. 07:10

A dáliák termesztése kiváló lehetőség a kertészkedés alapjainak megtanulására, mivel a kezdők is megismerhetik általa a növények általános gondozási igényeit.

Faeper vagy faszeder? Most akkor hogy is van ez?

2024. május 13. 15:10

A Morus nigra, vagyis a fekete eperfa által jött létre a faszeder kifejezés a köznyelvben. Ez azért van, mert a termése szinte teljesen olyan, mint a vadszeder.

Hogyan bánjunk a muskátli elszáradt virágaival?

2024. május 13. 10:10

A muskátli csodálatos növény, mert kis igényű, mégis rengeteg virágot hoz. De mihez kezdjünk az elszáradt részeivel, hogyan végezzük a metszést?

Mitől pöndörödnek a paradicsompalánta levelei?

2020. május 19. 08:53

A paradicsompalántáimon 3 hete az új levelek elkezdtek bepöndörödni. A földjébe bekerül/felhalmozódik-e a herbicid, ami miatt jövőre nem lehet ugyanoda ültetni más herbicidre érzékeny növényeket?

A termőközeg és a tápoldat károsan magas sótartalmának tünetei a zöldségnövényeken

2022. december 13. 10:42

Bár az elmúlt évek egekbe szökő műtrágyaárai mindenkit a korábbinál nagyobb takarékosságra kényszerített, mégis előfordul, hogy a túltrágyázásból, a rossz öntözővíz minőségből és a vízhiányból adódóan sókártünetek jelentkeznek a növényeken.

Hódítanak a tájfajta paradicsompalánták

2023. április 21. 13:51

Újra hódíthatnak a kiskertekben a zamatos ízeket ígérő tájfajta, bio paradicsompalánták.

Ezt a földet választottam II. rész

2019. szeptember 18. 04:36

A cikk rövid áttekintést kíván nyújtani arról, hogy milyen termesztőközegek – azon belül is földtípusok - állnak ma már rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény tulajdonságai (pl.: örökzöld növényföld), termesztési helye (szobanövény-föld, balkonnövény-föld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében.