Eljött az évnek az az időszaka, amikor jogosan merül fel a kérdés: mi legyen az egynyári balkonnövényekkel? Még szépek, kár lenne a komposztra dobni őket, de tudjuk jól, hamarosan kint már fázni fognak.
A balkonnövények többnyire egynyáriak. Ez kicsit spoiler-szagú, de tény, hogy a 99%-ukat sajnos egy évre tervezzük a kert vagy balkon dekorálása céljából és nagyon kevesen próbálkoznak meg teleltetéssel, és sajnos nem is mindent lehet jól átteleltetni.
Mivel próbálkoztam teleltetésben eddig?
Minden évben hajt a szakmai kíváncsiság, hogy vajon mely balkonnövényeimet tudom a muskátlin kívül átteleltetni, de képes vagyok a bazsalikomokat is dézsába áttenni, ha azon múlik, hogy télen is csipegetnék belőle. Ez utóbbival messze nagyobb sikereket értem már el, mintha az egynyáriakat nézem.
A szúnyogűző csodaszép ampolnásaimat sajnálom ilyenkor a leginkább. Rendre visszametszem őket, hátha a nyárikonyhában még pár hónapig megmenthetem, de valahogy a fényszegény és hűvös épület nem jelent megoldást a teleltetésre.
Ugyanígy a petúniákat, bojtocskát, szegfűféléket sem sikerült még eredményesen átteleltetnem, de a pletykafélék, a fuksziák, legyezővirág nagyon szépen szerepelt már évről évre. De vajon miért sikerültek?
A legtöbb esetben alaposan visszametszem őket és nem hagyom abba az öntözést sem, mint akár egy szabadgyökerűként pincében tárolt muskátlinál, hanem egész télen öntözöm őket és amennyire lehet 10-15 Celsius-fok körül tartjuk a hőmérsékletet. Alatta már sajnos újfent gondot okoz az átteleltetés.
Enyhe teleink vannak évek óta és a kert védett területén áttelel a hamvaska is (Senecio cineraria), ami szintén nagy öröm a kertészkedőknek.
A fukszikáknak is visszavágás után a teleltetéskor a 10-12 Celsius-fokra lesz szüksége és időszakosan öntözni kell.
A japánmirtusz (Cuphea) is könnyen átteleltethető, fagymentes és világos helyen telel át.
Ugyanígy a kereklevelű szalmagyopár a japánmirtuszhoz hasonlóan átteleltethető világos és fagymentes helyen, időszakos öntözés mellett.
Mit jelent az időszakos öntözés?
Időszakos öntözés alatt azt értem, amikor bár hagyom a talajt kiszáradni, de csak annyira, hogy ne jelenjenek meg a növényvédelmi problémák. A talaj belseje lehet nedves, de a teteje semmiképp, és pangó víz sem állhat a cserép alatt!
Egyes növényeknek meg télen maximum a havi egy fenntartó öntözés kell, tehát éppen csak annyi, hogy a növény bent maradjon a pihenési idejében.