Házikert
Házikert

Milyen anyagból készüljön az időjárásálló magaságyás és virágláda?

Milyen anyagból készüljön az időjárásálló magaságyás és virágláda?

Agrofórum Online

Mivel nagy divatja van most a magaságyásoknak, így összeszedtem pár ötletet, amivel időjárásálló változatot készíthetünk vagy készen megvásárolhatunk, hogy ne kelljen évről évre újat vásárolni. Nézzük a lehetőségeket!

Akár magaságyásra, akár nagyobb virágdézsákra, ládákra gondolunk, mindig az a kérdés, hogy a fenntarthatósági oldalról hogyan fogjuk meg a dolgot. Léteznek nagyon dekoratív műanyagból készültek is, de mint tudjuk a Föld szempontjából nem biztos, hogy ez a legjobb választás. Vannak fából készült, igen dizájnos megoldások is, de a fát évről évre kezelni kell, netán impregnálni ahhoz, hogy ne ázzon át, vagy valamivel ki kell tölteni belülről, hogy megtarthassa a nedvességet az öntözések után.

Léteznek köztes megoldások, mint például a WPC nevű anyagból készültek is, illetve vannak a fagyálló kerámiák és agyagedények, melyekkel bátran kacérkodhatunk.

Milyen az időjárásálló, fából készült növénytartó?

Ha fából szeretünk ilyen dézsákat, magaságyásokat, növénytartókat választani, akkor mindenképpen olyan faanyagot keressünk, ami alaposan ki van már száradva, hogy ne vetemedjen vagy repedjen majd a barkácsolás után.

A fából készült kerti eszközöket, bútorokat minden esetben érdemes szakszerűen lekezelni évről évre. Nekem a kedvenc ilyen megoldásom az, hogy alaposan átkenem lenolajkencével a nyers fát, ez az erezetet is szebben megmutatja a fa felületén. Mivel az olajat beissza a faanyag, így a nedvességnek is jobban ellenáll, nem tud megdagadni esős időszakban sem a fa.

Lakkozni csak indokolt esetben szoktam, mert a lakkréteg a napsütésben hamar elkezd felpattogzani. A csónaklakk talán az, ami a legtartósabb ilyenkor, bírja a vizet és a napsütést is, de nem tartozik (nekem) a természetközeli anyagok közé, így maximum pácolni szoktam a faanyagokat.

A fából készült kerti eszközöket minden esetben érdemes szakszerűen lekezelni (fotó: Pixabay)

Mi az a WPC?

Az eredeti WPC bambuszból, ragasztóanyagból és műanyagból áll. A bambuszt és a műanyagot porrá őrölték, összekeverték ragasztóanyaggal és megszilárdulás után egy rugalmas, fagytűrő, időjárásálló anyagot kaptak a feltaláló mérnökök. Gyakorlatilag azt keresték, hogyan lehetne a legjobban ötvözni az alapanyagokat, melyeket ma már kerítésekhez, padlóburkolatokhoz, de még dézsákhoz és magaságyások falához is használunk egy kertben. A WPC egy “gondozásmentes” anyag lett, ami egy adott szintig tényleg semmi törődést nem igényel.

Fontos azonban megjegyezni, hogy vannak a WPC esetében is gyenge „koppintások”, melyre hamar fény derül egy komolyabb fagyásnál. Volt szerencsém belefutni éttermek teraszburkolatánál, ahol szilánkosra tört az aljzat, ami eredetileg WPC-burkolat lett volna. Érdemes megnézni minden esetben, hogy ha már sokat elköltünk egy ilyen anyagból készült magaságyásra, növénytartóra, akkor azt megbízható helyről vásároljuk.

Mi a helyzet a műanyag edényekkel?

Az utóbbi években ez a legjobban támadott kerti anyag, sokan a mikroműanyagok miatt nem látják szívesen a kertjükben. Az tény, hogy messze nem tartozik sem a komposztálható, sem a természetes anyagok közé, mégis ár-érték arányban a műanyag dézsák, növénytartók és magaságyás-oldalfalak is jók arra, amire kitalálták. Az már más kérdés, hogy egy természetes összhatásba hogyan fér bele esztétikailag.

Műanyag és műanyag között is van különbség, és nem véletlen hát, hogy a kerti bútorok egy jó részét is idővel megeszi az időjárás: elszürkülnek, elkoszosodnak és nagyon nehéz tisztán tartani őket. A színes műanyagokat sokszor kiszívja a nap és a fagyok is kárt tehetnek bennük (elfagyásnál szintén törik). Ezután viszont újabb probléma jön: mi legyen a hulladékkal?

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

11 jel, ami arra utal, hogy egy fát jobb lenne kivágni

2024. június 29. 16:10

Ha beteg egy fa a kertben, a legtöbb esetben elgondolkodunk azon, hogyan meg lehet-e menteni. Vannak biztos jelei, ha már nincs esély rá.

A legjobb növények az előkertbe

2024. június 29. 12:10

Legyen bármilyen kicsi vagy nagy az előkertje, hangulatosabbá és környezetbarátabbá teheti azt, ha a megfelelő növényekkel ülteti be.

Színek a kertben: meghökkentő kontrasztok és színpárosítások

2023. augusztus 28. 05:40

Nézzük milyen meghökkentő színek és kontrasztok lehetnek egy kertben!

Kefevirág: a mutatós mediterrán szoliter növény

2022. május 31. 05:38

Ismertetem most azokat a tapasztalatokat, amivel egy kefevirágot sikerrel lehet évről évre tartani.

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban?

2023. március 3. 04:36

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban? Várom megtisztelő válaszukat!

Egynyári és kétnyári növények: miben térnek el?

2022. június 5. 05:36

Az egynyári és a kétnyári növények fogalma nem mindenkinek egyértelmű, ezért pár gyakorlati magyarázat is érkezik hozzá ebben az írásomban, közérthetőbb formában.