A magaságyást új földdel töltjük fel és teleültetjük növényekkel, majd néhány nap múlva megjelenik a penész. Mi a teendő?
Valószínűleg többeknek ismerős lehet a jelenség, a szobanövényekről biztosan. Ha fehér bevonat kezdi borítani a talajt, az azonban lehet teljesen ártalmatlan is. A föld és az öntözővíz mész- és sótartalma is ilyen formában csapódik ki. Ebben az esetben elég a föld felső rétegét eltávolítani és frissel pótolni. A penészgomba azonban egészen más lapra tartozik…
De honnan származik a penész? És mennyire komoly probléma valójában?
A penész mindenütt jelen van
A penészgombák gyakorlatilag mindenhol megtalálhatók a környezetünkben, így természetesen a talajban is (kivéve a termesztőföldeket, amelyeket speciálisan sterilizáltak). A gombák általában lebontóként működnek, lebontják a szerves anyagokat és azokat a növények számára hozzáférhető tápanyagokká alakítják át.
A penész először mindig ott üti fel a fejét, ahol nem tud megfelelően keringeni a levegő és nedves a közeg. A penész kialakulását elősegítheti a föld magas humusztartalma is. Ha a környezet is túl párás, akkor a penész előtt nyitva áll az ajtó.
A magaságyások különösen „veszélyeztetettek”, mivel a friss földet folyamatosan nedvesen kell tartani a magok optimális csírázásához. Ha a keret nem szellőzik eléggé, a hőmérséklet és a páratartalom is magas lesz, ami fehérpenészesedéshez vezethet.
Felszíni tünetek esetén a penészspórák a mélyebb földrétegekben is megtalálhatók, ezért a fertőzött talaj nagy részét cserélni szükséges. A megelőzés érdekében pedig érdemes rendszeresen fellazítani a földet, hogy ne tudjon rajta megállni a víz. Továbbá az elhullott leveleket, gyomnövényeket célszerű rendszeresen eltávolítani a magaságyásból.
Tipp: Szórjon primőr kőzetlisztet a talajra! Az ásványi por enyhén lúgos kémhatású – a gombák viszont az enyhén savas környezetet kedvelik.