Nyáron könnyen előfordul, hogy elkezd a leander levele sárgulni és lepotyog. Erre érkezett több olvasói kérdés is hozzám az elmúlt időszakban. Mi lehet a gond? Nézzük sorra a lehetséges okokat!
A legnagyobb odafigyelés ellenére is gyakran előfordul, hogy elkezd a leander levele potyogni, vagy először sárgulni és utána lepotyogni. Ennek több oka is lehet, és a legtöbb esetben nem a lustaságunkon múlik.
A túlöntözés vagy hirtelen vízhiány
A leander levele gyakran azért sárgul, mert gond jelentkezett a növény vízháztartásában. Ez lehet hirtelen túlöntözés és lehet váratlan vízhiány is. A leandert legjobban úgy lehet ideális körülmények között tartani, ha reggel és este is megöntözzük, de legalább reggel. Így fogja bírni a nagy meleget. De ettől még az időjárás, mint tényező nagy szerepet játszik abban, hogy a leander hogyan hasznosítja a vizet.
Ha a megszokott nyári meleghez képest hidegebb a nap, vagy az éjjel hideg és nappal forróság van, akkor a vízháztartása a leandernek ugyanúgy megborulhat.
Ha már víz, az is problémát okozhat, ha túl hideg vízzel öntözzük az amúgy forró dézsában lévő növényt. Ilyenkor a gyökér sokkot kap és „megfázik”, amivel a növény levélsárgulással válaszol. Ugyanígy az sem ideális, ha a növény a vízben áll.
Levélperzselődés is okozhatja
A leander leggyakoribb levélbetegsége a Xylella fastidiosa nevű rovarok által terjesztett kórokozó. A fertőzés először egy vesszőt támad meg, majd onnan elterjed az egész növényben, ha nem vesszük észre. Gyakran úgy vesszük már csak észre, ha az egész növényről potyogni kezdenek a levelek és egyre több hajtás hal el perzselődéses tünetekkel.
Növényvédelmileg léteznek vegyszeres megoldások, de több helyen olvasni a csalánlevet ellene. Az biztos, hogy a beteg növényi részeket minden esetben vágjuk le, mert ez a leggyorsabb megoldás a kórokozó továbbterjedésének megfékezésére.