A téli időszak utolsó hetei lehetőséget adnak a veteményesünk és konyhakertünk megtervezésére, az ötletgyűjtésre és az alapanyagok beszerzésére. Aki minden évben megfogadja, hogy majd jövőre tényleg megveszi a magokat, tényleg elveti, majd nem felejti el megöntözni, vagy majd időben megrendeli a paradicsompalántákat a helyi piacos hölgytől, az most jó helyen jár. Ma egy kicsit szeretném őket motiválni néhány alapvető, vagy kedveltebb fűszernövény termesztésére.
Sokan nem tudják, hogy a fűszernövények nem csak a konyhában, de a gyógyászatban is használatosak. Szó fog esni a növények fontosságáról és egyszerűbb termesztési igényeiről, így megkönnyítve a kertbarátok, balkontulajdonosok döntését azzal, hogy ötletet merítenek ebből, mire lehet szükségük az év során, és mely növények igényeit tudják biztosítani.
A gazdaboltok polcai feltöltve, a kezdő lépés a cikk megnyitásával megtéve, hát elő a tervezőfüzettel és kezdődhet a beszerzés. A cikk első részében kettő, piacon is megvásárolható alapvető fűszernövény legfontosabb tudnivalóiról olvashatnak.
Bazsalikom
Ennek az aromás illatú növénynek a levelei és a szára egyaránt fogyasztható, az olaszos ízvilágú, paradicsomos ételek elengedhetetlen alapanyaga. A népi gyógyászat szerint teája gyomorerősítőként, külsőleg toroköblítőnek, vagy nyers levelét szétrágva a tályogot gyógyítva használható.
Javasolt termesztése: Ha a magvetést részesíti előnyben, a vásárolt magokat március végén érdemes szaporítóládába, laza virágföldbe elszórni, majd azt egy kevés földdel kell beszórni. A kis magok növekedéséhez 15-20 °C-os hőmérsékletre és világosra van szükség. Ajánlott állandóan nedvesen tartani a talajt például szobai permetezővel, és amint elérik a 2 leveles állapotot, szét lehet ültetni őket. A megfelelő növekedéshez a május végi melegek megérkeztével kell kiültetni, kb 30 cm-es távolságban.
Ettől egyszerűbb a kész palánták megvásárlása, amit a tapasztalatok és visszajelzések szerint nem könnyű sokáig életben tartani, ám a legjobb növényápolási módszer megtalálása után már gyerekjáték lesz.
Az éjszakai fagyok után a piacon megvásárolt, egészséges palántákat minél előbb át kell ültetnünk. Ezt megtehetjük a kertünkben, de cserépbe, balkonládába is. Minden esetben az eredetitől nagyobb edényre és kétszer akkora ültetőgödörre lesz szükségünk. Utóbbi esetében a gödör aljára szórjunk komposztot vagy szervestrágyát.
Az edényekbe tápanyagdús, laza virágföldet válasszunk. A bazsalikom számára sarkalatos szempont, hogy napos helyre tegyük, tartsuk mindig nedvesen a talaját (nem pangóvíz, de ne is száradjon ki, levelét nem érheti víz!), és heti egyszer tápoldatozzuk. Nyáron leveleit hetente szedjük.
Kakukkfű
Egy jó sertés oldalas elengedhetetlen fűszere, de a természetgyógyászatban mai napig az egyik legkiválóbb köhögéscsillapító, emellett gyomorjavító és étvágygerjesztő is. Elősegítheti a beporzást azzal, hogy vonzza a méheket, ám a szakirodalom szerint egyes kártevő rovarokat, mint a liszteske vagy káposztalepke, el is riasztja. Látványa és illata miatt akár dísznövényként is gazdagíthatja kertünket, de ha csak háztartási célra tartanánk, 1-2 tövet bőven elég vásárolni belőle.
Javasolt termesztése: Ha magvetéssel előnevelnénk a palántákat, türelemmel kell lennünk, hiszen csak a következő évben ajánlott hasznosítása, hogy kellően megerősödjön. A magvetés ideje március, 15-18 °C-os környezetben, világos helyen fog a legjobban fejlődni. Kis hajtás és gyökerek megjelenésével tőosztással ültessük szét, majd májustól, amikor már a hőmérséklet tartósan eléri a 10 °C-ot, ültessük ki a kertbe.
Ha a palántavásárlás mellett döntünk, a fentebb említett módon válasszuk ki a megfelelő cserepet, balkonládát. Jó vízelvezetésű talajban érzi magát otthon, így ha cserépbe, balkonládába ültetjük, ügyeljünk a felesleges víz elvezetésére.
Szintén fénykedvelő, így a kertben, de a lakásban is olyan helyet válasszunk neki, ahol legalább napi 6 órán át érik a napfény. Egészen őszig szedhetjük, legjobb, ha ezt még virágzás előtt tesszük. Évelő lévén nem kell télen felszedni, ám tövét érdemes takarni. Idővel szára erősen fásodik, így pár évente szaporítsunk új töveket dugványozással.
A bazsalikom aromája jobban megtartható, ha szárítás helyett inkább fagyasztjuk. Nyáron, mivel a kellő növekedéshez heti szedése javasolt, így amennyiben frissen nem tudjuk felhasználni, igyekezzünk eszerint tartósítani.
A kakukkfű szárítva és fagyasztva is kiadja ízét. Csak úgy, mint minden palánta előnevelésénél, ezeknél a fűszernövényeknél is oda kell figyelni arra, hogy csak azokat a töveket ültessük külön, amelyek már gyökeresedtek.
Támogassuk a helyi termelőket azzal, hogy előnyben részesítjük a piaci vásárlást, és nyugodtan tegyük fel technológiai kérdéseinket!