Házikert

Tavaszi rózsa-növényvédelem

Agrofórum Online

Akár biokertészkedés, akár vegyszeres: tavasszal a rózsákon mindig van tennivaló, amivel megalapozzuk a dús virágzást a nyári és késő őszig tartó virágzáshoz. Bevállt tippjeink, ahogyan évek óta neveljük díszkerti rózsáinkat fajtától függetlenül.

Minden fajta egyformán érzékeny?

Nem. Egyes baktériumos fertőzésekre egyes fajták nagyon érzékenyek, mások a rozsdabetegségekre, míg mások a botrítiszre. Ezeket többnyire nem tüntetik fel a fajtaleírásoknál, így sokszor nem is értjük, hogy míg egyik fajta makk egészséges, addig más fajták rendre legyengülnek valami növényvédelmi probléma miatt.

Csillagrozsda, rózsarozsda

A két leggyakoribb betegség a rózsán ez két rozsdabetegség. Míg a csillagrozsda fekete foltosodással jár, addig a rózsa rozsda inkább a valódi rozsdaszínű barnás narancssárgás foltokban jelenik meg.

Ha a friss leveleken máris ilyet tapasztalunk, akkor a leveleket távolítsuk el és semmisítsük meg.

Mindkét betegség tavasztól őszig fertőz, gombaölő szerekkel lehet ellene védekezni vegyszeresen. Bio megoldásképp a gombák megfékezésére számos kísérletet végeztünk már teafaolajjal és fahéjolajjal való permetezés kapcsán is. Mindkettő megoldást eredményezett, viszont leveleket fényérzékennyé tehetik, így főleg borús időben javasolt az alkalmazása.

Botrítiszes betegség

Sajnos a rózsa legszebb részén támad: a virágon. A rózsa szirmain, hajtásán jelenik meg elsők között, lilás elszíneződéssel és a virágok pusztulásával. A már kialakult betegségnél és akár megelőzősképp is gombaölős kezelésre lehet szükség. Sikeres bio megoldásra sokan a tejjel való permetezésre esküsznek, de őszintén megvallva eddig még sikertelenek voltak a próbálkozásaink még valódi házi tejjel is.

Rózsalisztharmat

Csapadékos napok után üti fel a fejét az arra érzékeny fajtáknál. Néhol a virágon, néhol a levélen fehéres porszerű foltokként vehetjük észre. Ellene a fahéjolajos permetezés megoldás szokott lenni, ha időben elcsípjük a betegség grabancát, de ha későn vesszük észre, akkor általában a vegyszeres gombaölőszeres megoldás az igazán hatékony.

Ha rendesen ápoljuk viszont a rózsáinkat, a betegségek száma nagyságrendekkel lecsökkenthető vegyszermentesen is! Az egészséges növény, mely életerős, vitális, ott a betegségek is nehezebben ütik fel a fejüket vagy olyan elenyészően jelennek meg, hogy igazán védekezni sem kell ellenük.

Kora tavasztól probléma: levéltetvek

A rózsalevéltetű egy ádáz kis kártevője a rózsáknak. Kedvenc csemegéjük a frissen kibújt, zsenge rózsalevelek és erről a segítő hangyák is gondoskodnak nekik. Ismerve, hogy a hangyák tehenei a levéltetvek, így a megoldást is komplexen kell keresni.

A hangyák populációinak kordában tartása is szükséges a hatékony levéltetű ellenes megoldásokhoz. Ugyanígy telepíthetünk fürkészeket, nevelhetünk fel katicabogarakat, fátyolkákat is a levéltetvek ellen. A szárító hatási illóolajokkal, mint a neem olaj, a geránium, a teafa szintén hatékonyan védekezhetünk ellene bio megoldásképp.

Ha nem vagyunk kísérletező kedvünkben, akkor a szelektív szerek között is rejtőznek kifejezetten levéltetvekre való készítmények, melyek más élőlényekre nem gyakorolnak (elviekben) hatást. Viszont ha teljesen kiírtjuk a levéltetveket, azzal a hasznos más fogyasztóiknak is élelemhiányt teremtünk, így érdemesebb egy köztes megoldást választani.

Van más kártevő is?

Igen, sajnos a lista nem ért véget, de a tavaszi időszakban a fent felsoroltakra érdemes odafigyelni elősosrban. A szabó méh, a tripszek és a kabócák is később jelennek meg és okoznak kártételt, így róluk később lesz szó a rózsák védelme kapcsán.

Az viszont biztos, hogy a helyes tápanyagozással, kellő odafigyeléssel és ápolási munkával a rózsákon előforduló betegségek is minimalizálhatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Kötelező bejelenteni időszakos műszaki felülvizsgálatra a növényvédelmi gépeket!

2019. október 22. 09:03

Az uniós előírás szerint az árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, valamint a növényvédő szerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat 3 évenként kötelező felülvizsgálni.

Fagyok után – fagyok előtt

2021. december 4. 05:36

Egyáltalán nem dőlhetünk nyugodtan hátra a téli fagyok csodatévő hatásában bízva. Jó pár kártevő és kórokozó képes ideig–óráig, akár nagyon sokáig is dacolni a téllel.

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

2018. július 26. 17:51

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.