A tél önmagában egy nagyon zöldséghiányos időszak lenne, ha nem tudnánk betárolni azokból, amelyeket nyáron megtermeltünk. A cékla is egy jól tárolható zöldség, ráadásul a vérképzés támogatásában is elsőrangú, tehát fogyasszunk belőle jó sokat!
Aki szereti a céklát, lehet, hogy próbálta már a pikáns rántott cékla recepteket, de ott vannak az orosz céklás káposztasaláták is, melyek laktatók és nagyon egészségesek a cékla és savanyúkáposzta kombinációtól.
Hogyan tároljuk télen a céklát?
Ha van egy száraz pincénk, akkor faládákat töltsünk meg homokkal és fektessük a homokba a lelevelezett céklákat. Így nem fognak kiszáradni a tél során.
Ha csak kamránk van, akkor kis ládába tegyük a földre, hogy minél hűvösebben legyen. Itt is mindenképp levelezzük le, hogy a levelek ne szívják el a nedvességet a gumótól.
Mindig csak sérülésmentes céklát használjunk fel tárolásra, mert a betegségek hamar felütik a fejüket, ha sérült zöldséget tárolunk be. Elindul a penészesedés és máris terjed át a többi zöldségre is, amiért igen csak kár lenne.
Mit kell tudni a cékláról, mint élelmiszer?
A céklát még az orvosok is ajánlani szokták, jótékony étrendi hatása miatt.
A színanyagaik segítik a vérképzést. Egyes országokban igazi superfoodként ismerik. A legtöbbször kiváló egészségvédő zöldségként tekintenek rá.
A gyönyörű püspöklila színű cékla A-, B-, C-, E-, K- és J-vitaminban gazdag, emellett biotint, bórt, cinket, folsavat, jódot, kalciumot, káliumot, ként, likopint, magnéziumot, mangánt, nátriumot, pantoténsavat, szilíciumot, vasat és rostot is tartalmaz. A színét adó, természetes ételfestékként is használt betacianin erős szívvédő antioxidáns.
Mivel az életerő nélkülözhetetlen forrása a vas, így a cékla ebben is segít! A vas megköti az oxigént a szervezetben, ami azért fontos, mert az oxigén jelenléte alapvető az egészséges testi működéshez.
“A préselt céklalé természetes nitrátokban gazdag, amit a szervezet nitrit és nitrogén-monoxid előállítására használ fel. Előbbi óvja az ereket a sérülésektől, utóbbi pedig rugalmasabbá teszi azokat, ezáltal jobb lesz a vér- és oxigénáramlás a sejtekhez, megnő az izmok teljesítőképessége, és az állóképesség. Mivel a cékla természetes cukrot tartalmaz, serkenti a hangulatjavító és „boldogsághormonként” emlegetett dopamin termelődését az agyban.” – írja egy amerikai superfood élelmiszerekkel foglalkozó kutatócsoport oldala is. Mivel a szervezet szempontjából a nitrogén-monoxid nagyon fontos, ezért is tartják ennyire nagyszerűnek a céklát, mint élelmiszert.
A cékla tápanyagai támogatják a hajat és a bőrt, ráadásul sok leírás szerint parazitaellenes hatású, akárcsak a medvehagyma.