Egyre nagyobb divat otthon megtermelni magunknak minden földi jót, többek között a fűszereket és akár a gyógynövényeket is. A zsálya otthon is könnyen megtermeszthető, magját el is szórja, ha hagyjuk beérni és kis növények nevelkednek környezetében.
A zsálya egy rendkívüli gyógynövény amellett, hogy fűszerként a konyhánkban is előfordul. A köznyelvben a „zsálya” szó általában az orvosi zsálya (Salvia officinalis) nevű fajra utal, de alapvetően bármely zsályafajra utalhatunk. A nemzetségbe kb. 700-900 faj tartozik, melyek között évelő és egyéves lágy szárú növények, cserjék is megtalálhatók. Az orvosi zsálya évelő, fásodó szárú és nagyobb bokorformára is nevelhető. Élénk lila virágai mellett ezüstös-zöld levelei is kiváló díszítő értékkel bírnak. A díszkerti alkalmazása mellett természetesen a konyhában is használható.
A zsálya értékes hatóanyagai
Leveleiben az illóolaj-tartalom 1-3% között mozog, melynek összetevői 3-8% kateincsersav, keserűanyag, savanyú glikozida, gyanta, fumársav, urzolasav, oleandolsav, oxitriterpénsav, klorogénsav, kávésav, nikotinsav, nikotinsavamid, viasz, ösztrogén hatású anyag, fitoncida, 30-50% tujon, 8-14% borneol, 15% eukaliptol, linaool.
A fitoncida hatóanyagot például a TBC baktériumokra gyakorolt hatása miatt is használja a népi gyógyászat és természetgyógyászat. Jellegzetes illatú és a kevésbé gyakorlott szaglásúak gyakran összekeverik a rozmaringgal is, mert illatanyagaiban van némi átfedés.
A zsálya szaporítása
Mivel egy mediterrán, szárazságtűrő fajról beszélünk, így mind csírázásánál, mind tartási körülményeinél ezt érdemes figyelembe venni ahhoz, hogy szépen fejlődjön.
Magjai 12 C fok alatt nem csíráznak, így optimális csírázási hőmérséklete 20 C fok körül van. Az alacsony hőmérsékleten a kis növények fejlődése is igen vontatottá válik, így 15-18 C fok alá semmiképp ne vigyük a szaporítóhelység hőmérsékletét. Még az egyéves tövek is érzékenyek lesznek a fagyra.
Úgynevezett talajzsaroló növény, nagyon igényli a tápanyagban gazdag talajt. Bár homoktalajokon is megtartható, de ilyenkor a tápanyagokat pótolni kell ahhoz, hogy eredményesen növekedjen.
Érdekessége, hogy igen fényigényes és félárnyékban az illóolajtartalma is kevesebb lesz, mintha megkapja a számára szükséges magas fénymennyiséget.
Ha hivatalosan gyógynövényként akarjuk termeszteni, akkor a drognak legalább 1,5 % illóolajat kell tartalmaznia, levéldrog esetén maximum 5 % egyéb növényi részt és 1 % idegen anyagot tartalmazhat.
Tehát összefoglalva a zsálya tápanyagigényes és fényigényes, melegigényes növény, de ha megvan számára a megfelelő körülmény, akkor egy eredményesen termeszthető faj. Az orvosi zsálya mellett természetesen számos más zsályafajt is nevelhetünk, mint a lózsálya, osztrák zsálya, ezüst zsálya, enyves zsálya vagy épp a muskotályzsálya.