Házikert

Tíz fontos tudnivaló a hernyókról

Kép: Aponyi Lajos

A pillangók és lepkék a világ minden táján élnek. Legszívesebben védett növényeken vagy növényekben szaporodnak – elvégre odabent általában melegebb van, mint a szabadban. A pillangók és molyok hernyói azonban komoly károkat tudnak okozni ezekben a növényekben, ezért az ellenük történő hatékony védekezés alapvetően a korai felismerésen múlik.

Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb tudnivalókat, amelyekkel nem árt, ha tisztában van.

1. A legtöbb, nappal aktív lepkefajnak feltűnő a színezete. Az éjszakai lepkék viszont általában észrevehetetlen barnás vagy szürkés színűek.

2. Számtalan hernyótípus okoz világszerte problémát. Hazánkban különösen az alábbi lepkék és molyok hernyói ejtik kétségbe a termesztőket: déli aranybagoly, paradicsommoly, káposzta-bagolylepke, gamma-bagolylepke, gyapottok-bagolylepke, szalmaszínű sodrómoly, fűzszövő tavaszimoly, pontuszi tűzmoly, selyemfényű puszpángmoly.

3. A lepke vagy moly neve nem mindig árul el mindent az adott faj táplálkozási szokásairól. A káposzta-bagolylepke például szereti a paradicsomot, a paprikát és a krizantémot is. Az egyiptomi gyapot levélféreg a paradicsomot, az édes paprikát és a babot szereti. A selyemfényű puszpángmoly pedig (amely a legnagyobb számban Sopron környékén fordul elő)… imádja a puszpángot.

4. A kifejlett lepkék nem támadják meg a növényeket; legtöbbjük csak nektárral táplálkozik.

5. A hernyóknak erős fogazott rágó szájszervük van, ami lehetővé teszi számukra, hogy nagy mennyiségű növényi szövetet fogyasszanak el.

6. A legkártékonyabb hernyók a Bagolylepkefélék családjába (Noctuidae) tartoznak. Ők alkotják a lepkék legnagyobb családját, ebből mintegy 1450 faj található Európában. Az e családhoz tartozó lepkék többsége éjszaka aktív. A hernyóknak általában nincs sok szőrük, és a talajban bábozódnak.

7. A másik komoly aggodalomra okot adó faj a Sodrómolyfélék családja, amelyet „levélpödrőknek” is neveznek, mivel a hernyók gyakran a maguk által felgöngyölt levelek belsejében élnek. Ha hozzájuk érünk, elkezdenek tekeregni, és egy selyemfonalon haladva a földre pottyannak.

8. A hernyók rövid életük során körülbelül tízszeresükre-hússzorosukra nőnek, a súlyuk pedig két-háromezerszeresére növekszik.

9. A hím lepkék és molylepkék az általuk kibocsátott feromonok segítségével találják meg a nőstényeket. Ezt a tulajdonságukat több rovarirtó módszer is kihasználja. Így például azzal, hogy rengeteg feromont juttatunk ki, megzavarhatjuk a hímeket, akik így képtelenek lesznek megtalálni a nőstényeket. Egy másik technika a feromonokkal a lepkéket és molylepkéket egy ragadós felületű csapdába vagy egy vizes tározóba csalogatja.

10. A feromoncsapdák mellett több olyan biológiai módszer is létezik a lepkék és molyok elleni hatékony küzdelemre, mint például a fonálférgek és a ragadozó rovarok.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Hogyan védekezhetünk a mocskospajor kártétele ellen?

2019. október 30. 13:05

J. Simon kérdése: Ősszel a veteményes felásásánál szürkés színű, kövér hernyókat találtunk a kihúzott növények tövénél a talaj felszínéhez közel. Mik lehetnek ezek, károsak-e?

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Kora tavaszi kártevők a gyümölcstermesztésben

2024. február 26. 08:10

A változékony időjárás hatására egyre nagyobb és változatosabb számban jelennek meg gyümölcstermő növényeinken a tavaszi kártevők korai nemzedékei.

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?