Az évelők és a sziklakerti évelők népes családjában könnyen eltévedhetünk, így most elhoztam a számomra TOP 5 sziklakerti évelőt, amit érdemes megvásárolnod, mert szinte minden kertben megállják a helyüket.
A sziklakertek egyre gyakoribbak a kertekben, velük igyekszünk kialakítani valami szárazabb, sivatagosabb vagy épp hegyi sziklás hangulatot. Viszont növényválasztásban nem feltétlen oda illeszkedő növényzettel párosítjuk, ami mind fentartásában, mind esztétikailag is problémát okoz idővel.
Kis növény – nagy növény
A kertészeteken gyakran esünk abba a hibába, hogy a kis cserepes növényeket megvesszük, de nem nézünk utána mit vettünk. A kereskedésekben még kis növények hamar valódi méretüket kezdik el felvenni és a beültetés után 1-2 évvel teljesen más összképet fog mutatni a sziklakert.
Növények, amivel nem tévedünk nagyot
A varjúhájak (Sedum fajok) között vannak párnásabb növekedésűek, vannak magasabbra növekedők egyaránt. Próbáljuk meg az alacsonyabb és közepes magasságúak között válogatni, mert hosszútávon ez lesz az igazán szép habitus a sziklakertünkben.
A tengerparti pázsitszegfű (Armeria maritima) is jó választás. Kis párnás foltokban növekszik, élénk „fűcsomó” kinézete a virágzási idők között is szép látvány. Viszont élénkrózsaszín, fehér vagy lilás virágaival díszít elsősorban. Mivel szintén évelő, így évekig kiválóan megtartható, ha megfelelő ápolást kap. Tavasz végétől nyár közepéig virágzik.
Másik nagy kedvencünk a mohavirágú kőtörőfű (Saxifraga x arendsii). Alacsonytermetű évelő, mely akár balkonon is nagyobb dézsás összeültetéseknél is megnevelhető. Jól tűri a tűző napot, így déli fekvésre is ültethető. Tőlevélrózsái fölé emelkedő rózsaszín vagy mélyborsó virágai a fő díszítő értéke.
A szürke cipruska (Santolina cam.) már inkább a cserjeforma növények közé tartozik, élénsárga gombszerű virágaival és hamvas ezüstös leveleivel adja díszítő értékét. A jó vízáteresztő talajt kedveli. Mivel igen fényigényes, így gyakran ültetik temetőkbe is a sírokra, mert viszonylag kevés gondozást igényel.
A lila virágú pázsitviola (Aubretia x cultorum) vastag párnás növényfolyamot képes nevelni, ha jól érzi magát. Dúsan virágzik, így üde színfolt lesz a sziklakertben. Manapság a betonnal fedett helyek peremére is szeretik ültetni, pont emiatt a dekoratív értéke miatt.
Fontos a megfelelő sziklakert kialakítás
A sziklakertek nem csupán abból állnak, hogy egy marék kavicsot leszórunk a kertbe és már kész is. Gondos építést és kialakítást igénylő feladat egy jó sziklakert megépítése. A harmónia kedvéért a kisebb-nagyobb kövekkel, sziklákkal érdemes váltakozva dolgozni, dombokat és részüszerű részeket is alakítsunk ki, hogy minél természetesebb összehatást hozzunk létre. Lehetőség szerint a tájolásnál is a déli, dél-nyugati fekvést részesítsük előnyben. Gondoljunk arra is, hogy a vízelvezetésnél ne álljanak meg tócsák a sziklakertben, illetve ne az épületek lábazataiba vezessük a vizet.