A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.
A gyökeres fenyő is végigmegy az évszakokon
Amíg egy gyökeres, konténeres fenyő a kertészetben van, netán évek óta a kereskedésben, addig rendre végigmegy a teljes évszakváltozáson évről-évre a növény. Ha igazán jót akarunk növényünknek, akkor ugyanúgy megtesszük az évszakos lépéseket vele, mintha kint lenne a természetben, csak kicsit felgyorsítva. Amikor december elején elhozzuk otthonunkba a konténeres fenyőt, akkor jó esetben nem rögtön a meleg szobába kerül, hanem egy fagymentes garázsba, melléképületbe, tárolóba. Innen fokozatosan visszük csak be a melegebb helyiségekbe és karácsony idején is célszerű nem a legmelegebb szobát választani neki.
Természetesen az öntözés ugyanúgy fontos a növénynek, lehetőség szerint ne hagyjuk kiszáradni teljesen a földlabdát.
Mivel a szobai levegő télen többnyire száraz, így az öntözés és párásítás fontossága fokozottan igaz lesz a szobában benn töltött időre is.
De mi legyen ünnepek után?
Ünnepek után a folyamat nem ér véget, hiszen az évszakok mentén haladva ugyanúgy nyár után jön az ősz és majd a tél, tavasz. Ez a szobából kikerülő fenyő esetében azt jelenti, hogy amíg a talaj kint nem enged fel, vigyük vissza a meleg szobából a hűvösebb, de fagymentes helységbe és csak amikor már a tavaszi fagyok elmúltak talajszinten is, akkor vigyük ki fokozatosan a kertbe a fenyőfát.
Itt ragadnám meg az alkalmat arra, hogy a fokozatosságnál fontos az is, hogy a tűlevelek megperzselődhetnek a hirtelen egésznapos napsütésben még akkor is, ha tavasz van. Ahogy a mediterrán növényeket sem azonnal kihajítjuk a tűző napra, ugyanígy itt sem árt a fokozatosság.
Miért ne ültessük ki még télen?
Gyakori kérdés, főleg most, amikor enyhe a január, hogy miért is ne ültethetnénk ki? Elvégre tavaszias az idő. Alapvetően ha az idő tavaszias is maradna, akkor ez rendjén lenne. De a természetben a tavaszi hagymás növények kivételével a gyökérnövekedés ilyenkor még nem indul be. A növények pihenőidejüket töltik.
A konténeres növények ültetésénél viszont fontos szempont az is, hogy a gyökeresedés eredményesen végbemenjen, mert így tudják a fagyot is jobban túlélni. Az örökzöldek amúgy is a lassabb növekedésükről híresek, ugyanígy ez igaz a gyökereikre is. A biztos gyökeresedéshez várjuk meg a talaj felmelegedését és nagy ültetőgödörben, érett szarvasmarhatrágyával kevert komposztos talajkeveréket a földlabda köré szórva ültessük el a fenyőt. Ha lehetőség van rá, akkor a gyökereket is kicsit szétmozgathatjuk, még jobb lesz a fenyő stabilitása és elkerüljük a konténer okozta körkörös gyökérnövekedést is a későbbiekben.