Házikert

Vízkereszt után: mi legyen a gyökeres fenyőfával?

Agrofórum Online

A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.

A gyökeres fenyő is végigmegy az évszakokon

Amíg egy gyökeres, konténeres fenyő a kertészetben van, netán évek óta a kereskedésben, addig rendre végigmegy a teljes évszakváltozáson évről-évre a növény. Ha igazán jót akarunk növényünknek, akkor ugyanúgy megtesszük az évszakos lépéseket vele, mintha kint lenne a természetben, csak kicsit felgyorsítva. Amikor december elején elhozzuk otthonunkba a konténeres fenyőt, akkor jó esetben nem rögtön a meleg szobába kerül, hanem egy fagymentes garázsba, melléképületbe, tárolóba. Innen fokozatosan visszük csak be a melegebb helyiségekbe és karácsony idején is célszerű nem a legmelegebb szobát választani neki.

Természetesen az öntözés ugyanúgy fontos a növénynek, lehetőség szerint ne hagyjuk kiszáradni teljesen a földlabdát.

Mivel a szobai levegő télen többnyire száraz, így az öntözés és párásítás fontossága fokozottan igaz lesz a szobában benn töltött időre is.

De mi legyen ünnepek után?

Ünnepek után a folyamat nem ér véget, hiszen az évszakok mentén haladva ugyanúgy nyár után jön az ősz és majd a tél, tavasz. Ez a szobából kikerülő fenyő esetében azt jelenti, hogy amíg a talaj kint nem enged fel, vigyük vissza a meleg szobából a hűvösebb, de fagymentes helységbe és csak amikor már a tavaszi fagyok elmúltak talajszinten is, akkor vigyük ki fokozatosan a kertbe a fenyőfát.

Itt ragadnám meg az alkalmat arra, hogy a fokozatosságnál fontos az is, hogy a tűlevelek megperzselődhetnek a hirtelen egésznapos napsütésben még akkor is, ha tavasz van. Ahogy a mediterrán növényeket sem azonnal kihajítjuk a tűző napra, ugyanígy itt sem árt a fokozatosság.

Miért ne ültessük ki még télen?

Gyakori kérdés, főleg most, amikor enyhe a január, hogy miért is ne ültethetnénk ki? Elvégre tavaszias az idő. Alapvetően ha az idő tavaszias is maradna, akkor ez rendjén lenne. De a természetben a tavaszi hagymás növények kivételével a gyökérnövekedés ilyenkor még nem indul be. A növények pihenőidejüket töltik.

A konténeres növények ültetésénél viszont fontos szempont az is, hogy a gyökeresedés eredményesen végbemenjen, mert így tudják a fagyot is jobban túlélni. Az örökzöldek amúgy is a lassabb növekedésükről híresek, ugyanígy ez igaz a gyökereikre is. A biztos gyökeresedéshez várjuk meg a talaj felmelegedését és nagy ültetőgödörben, érett szarvasmarhatrágyával kevert komposztos talajkeveréket a földlabda köré szórva ültessük el a fenyőt. Ha lehetőség van rá, akkor a gyökereket is kicsit szétmozgathatjuk, még jobb lesz a fenyő stabilitása és elkerüljük a konténer okozta körkörös gyökérnövekedést is a későbbiekben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Természetes karácsonyfadíszek, akár ehető formában!

2022. december 18. 09:36

Giccses díszekkel teli a karácsony, vagy inkább a természetes díszeket kedveljük? Mi a kettő közötti egészséges harmóniára törekszünk, így sok, akár ehető kincs is kerül a dekorációba.

Mi lesz a karácsonyfákkal? Sok a gond a kártevőkkel

2018. június 8. 07:37

H. László kérdése: komolyabb felületen termesztek karácsonyfa-előállítás céljából nordmann fenyőt. Egyre több gondom van a kártevőkkel. Mit tegyek?

Hogyan tartsuk életben a karácsonyfát az ünnepek alatt, hogy ne kelljen végül kidobni?

2023. december 14. 07:10

Egyre több ember töpreng el azon, hogyan lehetne megúszni azt, hogy egy egészséges, sok éves fenyőt, ami még sok évig élhetne, megvegyen „halottan” és két hét után a szemétbe dobjon.

Hogyan gondozzuk a gyökeres karácsonyfát?

2021. november 27. 06:50

Gyökeres, konténerben nevelt fenyőt tervezek vásárolni karácsonyfának. Milyet érdemes keresnem? Életben fog maradni, ha a szobai léte után kiültetem?