Kitekintés

Járható lesz-e a jövő géntechnológia nélkül?

https://www.sciencedaily.com/releases/2023/07/230720124918.htm

Az éghajlatváltozás hatással van kultúrnövényeinkre, valamint a termeszthetőség mikéntjére, annak helyére is. A PLOS Biology folyóiratban megjelent új cikkgyűjtemény a növények éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességének fokozásával és szén-dioxid-megkötési potenciáljuk növelésével kapcsolatos kettős kihívást vizsgálja.

Az éghajlatváltozás és a növekvő népesség okozta kihívások tarkította környezetben pedig a növénytermesztés mikéntjén változtatni kell – ez nem is kérdés.

A különböző génsebészeti eljárások hatékonyan felhasználhatók lehetnek a növények klímatűrő képességének fokozására, amennyiben annak megítéltsége szakpolitikai, társadalmi szinten javul.

A technológiának köszönhetően nemcsak a növények rezilienciája növelhető, hanem akár (a talaj szénmegkötésének fokozása érdekében) a termőterületek talajának mikrobiomja is manipulálható lehet –olvasható a sciencedaily.com oldalon.

A szén biogeokémiai ciklusával kapcsolatos ismeretek továbbra is foghíjasak, ami akadályt gördít a hatékony, éghajlatváltozás enyhítésére irányuló stratégia kiépítése elé.

Ahogy az éghajlat változik, úgy fog változni az ember-növény reláció is, benne az eddig élelemként, gyógyszerként, menedékként, tüzelőanyagként és ruházatként használt növényfajok felhasználása. Változni fog, hogy mit, hogyan és hol termesztünk, a termesztett növényeket érő potenciális biotikus és abiotikus stresszhatásokkal együtt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Meglepő: a cipőiparban is hasznossá teszi magát a BASF

2024. szeptember 16. 14:40

A Make the Move (Mozdulj rá) mottó alatt a BASF olyan anyagokat és technológiákat mutat be, amelyek célja a könnyebb, kényelmesebb és hihetetlenül tartós cipők létrehozása.

Alkalmatlanok szúnyoggyérítésre a jelenleg alkalmazott légi irtási módszerek

2024. augusztus 26. 16:10

Debrecenben a néhány estén át tartó szúnyoggyérítés hatására jellemzően a fecskék alapvető táplálékául szolgáló rovarok estek áldozatul.

Hallépcső: egyedi építmény született Kiskörén, vétek kihagyni

2024. július 18. 13:10

A halfolyosó biztosítja a kapcsolatot a Tisza-tó és az akár 10 méterrel alacsonyabb vízszintű Tisza folyó között.

A vízi madarakról tettek nagy felfedezést magyar kutatók

2024. május 21. 08:10

Az egymástól elszigetelt víztereken megjelenő halak terjedésében a vízi madaraknak nagy szerepe van, a halak ikrái a madarak emésztőrendszerében túlélve képesek terjedni.

Falat emelt egy falu, és megfékezte az aszályt

2024. április 8. 11:10

Az indiai Rádzsasztánban a helyiek falak és árkok építésével vették fel a harcot az éghajlatváltozással, és újraélesztették földjeiket.

Mi minden járul hozzá a fenntarthatósághoz? A Győri Klíma Expo erről is szólt

2022. október 5. 08:35

A térségi hulladék-szemléletformálási és innovációs mintaprojektet, nyitott laboratóriumi szolgáltatásait és tevékenységeit, valamint a környezeti nevelésben használható hatékony módszertanát és eszközeit is közelebb hozta az II. Győri Klíma Expo látogatóihoz a győri Széchenyi István Egyetem a hétvégén.

Drámaian hanyatlik Európa madárvilága: 40 év alatt félmilliárd egyed veszett oda

2023. szeptember 14. 07:10

A madárpopulációk drasztikus csökkenése riasztó méreteket ölt Európa-szerte. De vajon miért? Valóban a műtrágya-használat vagy a növényvédő szerek a bűnösök? Vagy a klímaváltozás? A környezetszennyezés? Az urbanizáció?

Szereti a rizst? Akkor ez érdekelni fogja

2018. november 27. 04:36

A rizs szerepe az emberiség táplálásában kiemelkedő, világszerte 160 millió hektáron termesztik. A rizskutatás fellegvára a Fülöp-szigeteki Nemzetközi Rizskutató Intézet (International Rice Research Institute, IRRI), mely nem csak a rizshez kapcsolódó tudományos tevékenységek központja, de igazi szellemi műhely is. A tanulmányútról készült beszámolóban a főbb rizsnemesítési célokról, a modern „klímabiztos” fajtákról olvasható összefoglaló.