Szakcikkek

Látványos kórságok a kalászosokban

Agrofórum Online

A kalászos kultúrák közül az árpa meglehetősen „beteg” növénynek számít. A lisztharmat és a rozsda mellett meglehetősen sok levélfoltosságot okozó gomba támadja, ráadásul a különféle, üszögöt okozó gombákból is jutott neki három is. Jelen időszakban, amikor az őszi árpa már virágozni kezd, jó néhány olyan kórokozó is megmutatja magát a sok potenciálisan fertőző ágens közül, amelyek fellépése meglehetősen látványos.

Együttélés a tápnövénnyel

Az őszi árpa állományokban a virágzás idején két olyan betegség is felbukkanhat, amelyek pár nappal korábban még nem mutatkoztak, pedig jelen voltak a növényben. Időnként lehet találni olyan árpa növényeket, amelyeknek sokszor mindegyik kalásza barnás fekete spórakötegekké alakult. Ezek a tünetek az árpa porüszögjének (Ustilago nuda hordei) fellépésére utalnak. A kórokozó gomba ilyenkor, virágzás idején fertőzi meg a szem kezdemény belsejében levő embriót. Más gombákkal ellentétben egyáltalán nem pusztítja el azt, hanem együtt és a gazdanövénnyel, annak szövetei között micélium formájában telel át. A porüszög a kalász hasban állapot során „aktivizálja magát” és elpusztítva a kalászt, üszögspórák millióit juttatja a levegőbe. Azaz nem csak a levegőbe, hanem az éppen virágzó árpa kalászokra is.

Árpa porüszög őszi árpa állományban

Hasonló életmódot folytat az árpa egy másik betegségét, a helminthospóriumos levélcsíkoltságot okozó Drechslera graminea (ivaros alakja: Pyrenophora graminea) gomba is. E kórokozó tünetei nagymértékben különböznek a porüszögétől. A növény teljes föld feletti részén, a leveleken, levélhüvelyeken az alaptól egészen a levelek csúcsáig barnás fekete csík fut végig. A kalász keskeny, szalma színű és meddő marad. Mivel a fertőzött növények kalászai igen könnyűek, idővel kiemelkednek a bókoló, súlyosabb, egészséges kalászok közül.

Árpa helminthospóriumos levélcsíkoltsága

Mindkét kórokozó fellépése meglehetősen látványos tünetekkel jár és sok gazda ilyenkor óhatatlanul is arra gondol, hogy valamilyen fungiciddel kellene ezeket a tüneteket orvosolni. Azonban ezek a kórokozók vegetációban, a lombozatra kijuttatott fungicidekkel semmilyen mértékben sem korlátozhatóak. A már kialakult tünetek sem alakulnak vissza egészséges kalászokká, vagy levelekké. Ilyen fertőzések esetén a fungicides állománykezelés teljességgel hatástalan, csak pénz kidobás céljára jó.

Mindkét kórokozó hatékonyan visszaszorítható, eltüntethető megfelelő, szisztemikus hatóanyagot is tartalmazó csávázó szerekkel. Ezekből igen sok engedélyezett készítmény van forgalomban, így a védekezés alapvetően nem csávázó szer kérdése. Ugyanakkor e két kórokozó megjelenése egy megfelelő készítménnyel csávázott magból kelt állományban igen jól jelzi a csávázás technikai színvonalát. Fertőzött növény csak olyan szemből kelhet ki, amely nem kapott csávázó szert, vagy nem eleget, esetleg kapott, de a készítmény nem tapadt meg a vetésig a szem felületén. Bármi is történt, ezek az „indikátor betegségek” jól megmutatják a  csávázás során történt hibákat.

A levélcsíkoltság esetében érdemes figyelni a termesztett fajták nemesítői fajtaleírásaira is, mivel az őszi árpa fajták esetében a helminthospóriumos levélcsíkoltság iránti fogékonyság erősen fajta függő!

Ronda, de nem veszélyes

Az árpa állományokban rendkívül csapadékos, nedves, ugyanakkor meleg időszakokban feltűnhet az árpa rinchospóriumos levélfoltossága (Rhynchosporium secalis) is. Ez a kórokozó hazánkban meglehetősen ritka, így lehet, hogy néhány gazdálkodó még nem találkozott vele. A gomba fertőzése következtében a leveleken nagyobb, szürkés közepű, feketés szélű foltok képződnek. Maga az állomány meglehetősen aggasztó képet mutat még egy enyhébb rinchospóriumos fertőzés esetén is. Ugyanakkor a kórokozó általában csak szélsőségesen nedves körülmények között tud aggasztó mértékben felszaporodni és csak ritkán okoz levél száradást.

Rinhospóriumos levélfoltosság őszi árpán

A betegség tünetei nagyon csúnyák ugyan, de az általa okozott termésveszteség sok esetben jelentéktelen. Egy esetleges fungicides állományvédelmet megalapozó döntést jobb nem ennek a kórokozónak a jelenlétére alapozni. Vannak az árpának sokkal nagyobb pusztító erővel megáldott kórokozói is (lisztharmat, hálózatos levélfoltosság,…), amelyek kevésbé látványosak, de sokkal nagyobb kár okozására képesek.

A rinchospóriumos levélfoltosság nem egy „kemény” kórokozó, szükség esetén az árpa növényvédelmére engedélyezett készítmények bármelyike könnyedén vissza tudja szorítani a fertőzését.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Kalászosokban erősödik a kórokozók nyomása

2025. május 2. 08:10

Lisztharmat és fuzáriózis fenyegeti a kalászosokat – az április végi időjárás kedvezett a fertőzések terjedésének.

Új DeereNS kombájnok – Digitalizált betakarítás

2025. május 1. 16:10

A John Deere betakarítógépek új modellsorai, a T5/T6, S7 és X9 kombájnok a teljes betakarítási folyamat automatizálását elvégzik.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: őszi kalászosok betegségei – 1. rész

2021. november 16. 08:46

Közeledik a szántóföldi növénytermesztési szezon vége és bár a mezőgazdaságban soha nem fogy el a tennivaló, talán több ideje marad a gazdálkodóknak arra, hogy visszatekintsenek az elmúlt év történéseire. Érdemes ezt megtenni, részben azért, mert ahogy múlik az idő, kopnak az emlékek és fontos részletek eshetnek ki az emlékezetünkből. Olyanok is, amelyekből tanulhatunk és profitálhatunk. Ehhez szeretnék hozzájárulni ezzel a most induló cikksorozattal, amelynek célja, hogy sorra vegye a legfontosabb növénykultúrákban általam tapasztaltakat, főként növénytermesztési, növényvédelmi szempontból.

Kevesebb a bogár a kalászosokon, de nem dőlhetünk hátra – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. április 16. 16:10

Áztató esőre most igencsak szükség lenne, mert időszerű a napraforgó és a kukorica vetése. Az őszi kalászosok közül az árpa kalászol, a búza pedig zászlósleveles fenológiai állapotban van, a szárnövekedés mindkét növénynél mérsékelt.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.

Folyamatosan halad a vetés, de már megjelentek a károsítók is

2018. október 3. 11:19

Néhány térségben már elkezdődött az őszi árpa és az őszi búza kelése, de az aratással párhuzamosan folyamatosan végzik a többi területen is a vetést.