Kutatások szerint a Föld sarkkörökre jellemző jégsapkáinak kialakulását olyan – a Földtörténet szempontjából ritka – lehűléses események idézték elő, melyek kialakulásához számos környezeti tényezőnek kellett egybe esnie.
A Leeds Egyetem kutatócsoportja azt vizsgálta, hogy a Föld életének jelentős részében miért épp az üvegházhatás érvényesült, és ennek folytán miért nem borította jég a sarkköri régiókat. Vizsgálatuk tárgyát képezi a „jégsapkás” időszakok ritkaságának vizsgálata is.
Az egyetemi kutatók megállapították, hogy a Föld jelenlegi, jéggel borított állapota nem tekinthető jellemzőnek a Földtörténet során. Korábban számos elképzelés született a bolygónk történetében ismert hideg periódusok magyarázatára. Ezek közé tartozik a vulkánok CO2-kibocsátásának csökkenése, vagy az erdők által történő fokozott széndioxid-tárolás, illetve a CO2 reakciója bizonyos kőzettípusokkal.
A szakemberek először végezték el mindezen lehűlési folyamatok kombinált vizsgálatát a Föld új típusú, hosszú távú 3D-s modelljében, amelyet először a Leeds Egyetemen fejlesztettek ki. Az ilyen típusú „Földfejlődési modell” megalkotása csupán a közelmúltban vált lehetővé a számítástechnika fejlődésének köszönhetően -olvasható a sciencedaily.com-on.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy kizárólag egyetlen folyamat nem okozhatta ezeket a hideg periódusokat, és hogy a lehűléshez valójában egyszerre több folyamat együttes hatására volt szükség. Tanulmányuk eredményeit a Science Advances című folyóiratban tették közzé (2025. február 14-én).
A Föld természetes éghajlatszabályozási mechanizmusa a jelek szerint egy meleg és magas szén-dioxid-kibocsátású, jégsapkák nélküli világnak kedvez, nem pedig a mai, részben eljegesedett és alacsony széndioxid-kibocsátású környezetnek. Úgy tűnik, hogy ez az általános tendencia a meleg éghajlat felé, segített megelőzni a pusztító globális eljegesedéseket, amelyek csak ritkán fordultak elő, és ezért segítették az élet további virágzását bolygónkon.
A tanulmány fontos üzenete, miszerint nem szabad arra számítanunk, hogy a Föld mindig visszatér az iparosodás előtti korszakhoz hasonló hideg állapotba. A Föld jelenlegi, jéggel borított állapota nem jellemző a bolygó történetében, de a globális népességünk erre támaszkodik. Hosszú történelme során beigazolódni látszik, hogy a Föld „szereti” a meleget… azonban társadalmunk kevésbé…