Nagyvilág

Klímaváltozás: tipikus-e a Föld jégsapkás jellege?

Agrofórum Online

Kutatások szerint a Föld sarkkörökre jellemző jégsapkáinak kialakulását olyan – a Földtörténet szempontjából ritka – lehűléses események idézték elő, melyek kialakulásához számos környezeti tényezőnek kellett egybe esnie.

A Leeds Egyetem kutatócsoportja azt vizsgálta, hogy a Föld életének jelentős részében miért épp az üvegházhatás érvényesült, és ennek folytán miért nem borította jég a sarkköri régiókat. Vizsgálatuk tárgyát képezi a „jégsapkás” időszakok ritkaságának vizsgálata is.

Az egyetemi kutatók megállapították, hogy a Föld jelenlegi, jéggel borított állapota nem tekinthető jellemzőnek a Földtörténet során. Korábban számos elképzelés született a bolygónk történetében ismert hideg periódusok magyarázatára. Ezek közé tartozik a vulkánok CO2-kibocsátásának csökkenése, vagy az erdők által történő fokozott széndioxid-tárolás, illetve a CO2 reakciója bizonyos kőzettípusokkal.

A szakemberek először végezték el mindezen lehűlési folyamatok kombinált vizsgálatát a Föld új típusú, hosszú távú 3D-s modelljében, amelyet először a Leeds Egyetemen fejlesztettek ki. Az ilyen típusú „Földfejlődési modell” megalkotása csupán a közelmúltban vált lehetővé a számítástechnika fejlődésének köszönhetően -olvasható a sciencedaily.com-on.

A bolyónk jégsapkás jellege nem bizonyul meghatározónak a Földtörténet során
A bolyónk jégsapkás jellege nem bizonyul meghatározónak a Földtörténet során (Fotó: Pixabay)

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy kizárólag egyetlen folyamat nem okozhatta ezeket a hideg periódusokat, és hogy a lehűléshez valójában egyszerre több folyamat együttes hatására volt szükség. Tanulmányuk eredményeit a Science Advances című folyóiratban tették közzé (2025. február 14-én).

A Föld természetes éghajlatszabályozási mechanizmusa a jelek szerint egy meleg és magas szén-dioxid-kibocsátású, jégsapkák nélküli világnak kedvez, nem pedig a mai, részben eljegesedett és alacsony széndioxid-kibocsátású környezetnek. Úgy tűnik, hogy ez az általános tendencia a meleg éghajlat felé, segített megelőzni a pusztító globális eljegesedéseket, amelyek csak ritkán fordultak elő, és ezért segítették az élet további virágzását bolygónkon.

A tanulmány fontos üzenete, miszerint nem szabad arra számítanunk, hogy a Föld mindig visszatér az iparosodás előtti korszakhoz hasonló hideg állapotba. A Föld jelenlegi, jéggel borított állapota nem jellemző a bolygó történetében, de a globális népességünk erre támaszkodik. Hosszú történelme során beigazolódni látszik, hogy a Föld „szereti” a meleget… azonban társadalmunk kevésbé…

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Séta a múltban: az Alcsúti Arborétum példája

2025. január 15. 15:10

A látogatók élményszerűen tapasztalhatják meg a történeti kertek jelenkori, valamint egykori állapotát egyaránt.

Osztrák erdészeti napok Eisenstadtban

2025. január 11. 15:10

Kevés olyan színvonalas erdészeti szakkiállítás színezi az európai palettát, mint a tavaly, immár másodszorra megrendezett Osztrák Erdészeti Napok Eisenstadtban.

Szinte lehetetlen lesz hosszú távon fenntartani az alföldi erdőket

2025. január 7. 11:40

2024 nyara hazánkban és globálisan is a legmelegebb a mérések kezdete óta. A nyári középhőmérséklet 2,7 fokkal haladta meg az 1991-2020-as átlagot.

A világ legdrágább szobanövényei

2024. december 17. 08:10

Vannak olyan szobanövények, amelyek sokkolóan magas árral rendelkeznek. Vajon miért kerülnek olyan sokba egyes növények? Melyek ezek?

A növénynemesítés kompenzálhatja a termelési veszteségeket

2021. május 29. 07:38

Az Euroseed megbízásából kivitelezett tanulmány megerősíti az európai növénynemesítés értékeivel kapcsolatos feltevéseket, valamint az innovációt elősegítő jogi keretek szükségességét.

Mediterrán körülmények várnak a magyar bortermelőkre?

2021. március 11. 07:17

Míg egyes szőlőfajták, például az olaszrizling, a kadarka vagy a hárslevelű termelése sokkal bizonytalanabbá válik, a vörösborok esetében a minőség és a versenyképesség javulásával is lehet akár számolni.

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? - Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

2024. április 5. 05:40

A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

Szereti a rizst? Akkor ez érdekelni fogja

2018. november 27. 04:36

A rizs szerepe az emberiség táplálásában kiemelkedő, világszerte 160 millió hektáron termesztik. A rizskutatás fellegvára a Fülöp-szigeteki Nemzetközi Rizskutató Intézet (International Rice Research Institute, IRRI), mely nem csak a rizshez kapcsolódó tudományos tevékenységek központja, de igazi szellemi műhely is. A tanulmányútról készült beszámolóban a főbb rizsnemesítési célokról, a modern „klímabiztos” fajtákról olvasható összefoglaló.