Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hogyan vessünk?

KITE Zrt.

Nézve az időjárást és a meteorológiai adatokat, lassan itt a vetés ideje. A vetés az egyik legfontosabb művelet, ha itt hibázunk, az egész termésre hatással van. Célunk az egyenletes kelés és az egyenletes növényállomány.

A vetés minőségét, illetve a vetéshez szükséges vetőgép típusát meghatározza a termesztéstechnológia. Teljesen más eszközre van szükség, ha hagyományos termesztéstechnológiát, forgatásos, forgatás nélküli vagy no-till technológiát használunk.

Vetés követelményei:

  • Azonos vetési mélység
  • Egyenletes nedvességtartalom
  • Egyenletes hőmérséklet
  • Egyenletes tőtávolság
  • Jó szem-talaj kapcsolat
  • Egyenletes kelés 24-36 órán belül

Hagyományos technológia használatánál már az alapművelés meg fogja határozni a vetés minőségét. Egy rosszul vagy rossz időben elvégzett alapművelést nehéz helyrehozni, nehéz elművelni. Ebben az esetben már nem tudunk minőségi magágyat sem készíteni. Elő kell készíteni a vetést, és minden megelőző műveletre oda kell figyelni. A magágy esetében fontos, hogy egyenletes legyen, és minden mag számára ugyanolyan feltételt biztosítsunk.

Kiváló minőségű vetést csak kifogástalan állapotú vetőgéppel lehet elvégezni. Mindig ellenőrzött és jól felkészített vetőgéppel dolgozzunk! Meg kell tervezni a vetést és a vetés kiszolgálását. Mivel 6 nap van az optimális időben történő vetés elvégzésére, így elengedhetetlen a vetőgép gyors és hatékony kiszolgálása. A vetőmag megválasztását is nagy odafigyeléssel kell elvégezni, hiszen, ha nem megfelelő vetőmagot választunk, sok problémába ütközhetünk. A saját gazdálkodási körülményeinknek megfelelő vetőmag szükséges, illetve a mag alakja és fajsúlya meghatározza a kivethetőségét.

1. ábra – Egyenletes vetőmag

Mikor is kezdjük a vetést? Mindig az adott növény, vetőmag, az időjárás, a talajállapot, talajhőmérséklet, talajnedvesség fogja meghatározni alapvetően a vetés kezdését. A talajnedvesség, talajhőmérséklet mérésére segítség a területre kitelepített meteorológiai állomás. A meteorológiai adatok segítségével pontosan tudjuk időzíteni a vetési folyamatokat.

Mielőtt elkezdjük a vetést, ki kell választani a megfelelő vetőtárcsákat a vetőmaghoz. Ebben segítséget nyújt a KITE Zrt. vetőgépleforgatási szolgáltatása, amely segítségével a kollégák meg tudják mondani, hogy az adott vetőmagot milyen sebességgel, milyen vákuumértékkel és melyik tárcsával lehet a legpontosabban kivetni. Természetesen ezek kiindulási értékek, és a vetés során mindig a gépkezelőnek kell figyelni a változásokat, és korrigálni a beállításokat.

Kezdő lépésnek be kell állítani a magágykészítő egységet és a vetési mélységet. A vetési mélységnek egyenletesnek kell lenni, hiszen, ha nem egyenletes, akkor nem lehet biztosítani az egyenletes kelést. A vetési mélység egyenletességét befolyásolja a talajnyomás, amelyet a talaj szerkezete határoz meg.

2. ábra Kiváló magárok

A magágykészítő egységet úgy kell beállítani, hogy ne művelje teljes mélységében át a magárkot, mert akkor nagyon laza lesz és gyorsan kiszáradhat. Egy centivel a magárokfenék felett kell lenni a maximális művelési mélységének.

Jöhet a magtakarás ellenőrzése! Törekedni kell arra, hogy ne maradjon nyitott magárok, mert abban az esetben kiszárad, és nem tud kikelni a mag. Fontos a jó talaj-mag kapcsolat.

3. ábra – Lezárt magárok

Néhány alap dolgot említettem a fentiekben, de ennél sokkal több dologra kell figyelni a vetésnél.

Pontos, kiváló vetés = kiemelkedő termés.

A gépüzemeltetési szolgáltatással kapcsolatos bővebb információkért látogasson el a www.kite.hu, a www.pgr.hu weblapra, vagy keresse a régiós precíziós gépüzemeltetési szaktanácsadó kollégáinkat!

Hodos Lajos, gépüzemeltetést támogató vezető

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Nagyító alatt a tavaszi tápanyag-utánpótlás

2021. február 8. 10:52

Legújabb videósorozatunkban a tavaszi munkálatokat vesszük górcső alá. Az első alkalommal a tápanyag-utánpótlás kerül a középpontba. A legfontosabb kérdéseket a kereskedelmi, a fejlesztő és a szolgáltató részlegeinkről érkező kollégákkal beszéljük át, és megmutatjuk legfrissebb témába vágó akcióinkat is.

A természetes alapú megoldásoké a jövő

2023. november 13. 09:10

Dél-Spanyolország, Andalúzia legdélebbi régiója: Aguadulce település határában sokan már generációk óta folytatnak növénytermesztést, hatalmas kiterjedésű, és a tájat a magasabb pontokról szemlélve, hófehér fóliatengerré festő fóliasátrakban, ahonnan a téli hónapok során nagy mennyiségű paradicsom, padlizsán származik, támogatva az európai zöldségkereskedelmet.

Vegyünk REVANS-ot a kalászoskárosítókon!

2025. március 16. 16:10

A változó környezeti viszonyok következtében a károsítók új kihívásokkal és megnövekedett károsítónyomással szembesítik a termelőket.

Virtuális határszemle 3. – Home office a szántóföldi növénytermesztésben

2020. május 18. 11:03

Napjaink modern mezőgazdasága nem létezhetne a GPS helymeghatározás nélkül. Az egyik első lépés a precíziós gazdálkodás felé, hogy gépeink képesek legyenek az automata kormányzásra, ehhez pedig fontos kellék a minél nagyobb pontosságú GPS vevő. A KITE Zrt. RTK (Real Time Kinematic) rendszere felvértezi a felhasználót a +/- 2,5 centiméteres GPS pontossággal, melynek segítségével a gazdálkodás hatékonyabbá válik.