Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hogyan vessünk?

KITE Zrt.

Nézve az időjárást és a meteorológiai adatokat, lassan itt a vetés ideje. A vetés az egyik legfontosabb művelet, ha itt hibázunk, az egész termésre hatással van. Célunk az egyenletes kelés és az egyenletes növényállomány.

A vetés minőségét, illetve a vetéshez szükséges vetőgép típusát meghatározza a termesztéstechnológia. Teljesen más eszközre van szükség, ha hagyományos termesztéstechnológiát, forgatásos, forgatás nélküli vagy no-till technológiát használunk.

Vetés követelményei:

  • Azonos vetési mélység
  • Egyenletes nedvességtartalom
  • Egyenletes hőmérséklet
  • Egyenletes tőtávolság
  • Jó szem-talaj kapcsolat
  • Egyenletes kelés 24-36 órán belül

Hagyományos technológia használatánál már az alapművelés meg fogja határozni a vetés minőségét. Egy rosszul vagy rossz időben elvégzett alapművelést nehéz helyrehozni, nehéz elművelni. Ebben az esetben már nem tudunk minőségi magágyat sem készíteni. Elő kell készíteni a vetést, és minden megelőző műveletre oda kell figyelni. A magágy esetében fontos, hogy egyenletes legyen, és minden mag számára ugyanolyan feltételt biztosítsunk.

Kiváló minőségű vetést csak kifogástalan állapotú vetőgéppel lehet elvégezni. Mindig ellenőrzött és jól felkészített vetőgéppel dolgozzunk! Meg kell tervezni a vetést és a vetés kiszolgálását. Mivel 6 nap van az optimális időben történő vetés elvégzésére, így elengedhetetlen a vetőgép gyors és hatékony kiszolgálása. A vetőmag megválasztását is nagy odafigyeléssel kell elvégezni, hiszen, ha nem megfelelő vetőmagot választunk, sok problémába ütközhetünk. A saját gazdálkodási körülményeinknek megfelelő vetőmag szükséges, illetve a mag alakja és fajsúlya meghatározza a kivethetőségét.

1. ábra – Egyenletes vetőmag

Mikor is kezdjük a vetést? Mindig az adott növény, vetőmag, az időjárás, a talajállapot, talajhőmérséklet, talajnedvesség fogja meghatározni alapvetően a vetés kezdését. A talajnedvesség, talajhőmérséklet mérésére segítség a területre kitelepített meteorológiai állomás. A meteorológiai adatok segítségével pontosan tudjuk időzíteni a vetési folyamatokat.

Mielőtt elkezdjük a vetést, ki kell választani a megfelelő vetőtárcsákat a vetőmaghoz. Ebben segítséget nyújt a KITE Zrt. vetőgépleforgatási szolgáltatása, amely segítségével a kollégák meg tudják mondani, hogy az adott vetőmagot milyen sebességgel, milyen vákuumértékkel és melyik tárcsával lehet a legpontosabban kivetni. Természetesen ezek kiindulási értékek, és a vetés során mindig a gépkezelőnek kell figyelni a változásokat, és korrigálni a beállításokat.

Kezdő lépésnek be kell állítani a magágykészítő egységet és a vetési mélységet. A vetési mélységnek egyenletesnek kell lenni, hiszen, ha nem egyenletes, akkor nem lehet biztosítani az egyenletes kelést. A vetési mélység egyenletességét befolyásolja a talajnyomás, amelyet a talaj szerkezete határoz meg.

2. ábra Kiváló magárok

A magágykészítő egységet úgy kell beállítani, hogy ne művelje teljes mélységében át a magárkot, mert akkor nagyon laza lesz és gyorsan kiszáradhat. Egy centivel a magárokfenék felett kell lenni a maximális művelési mélységének.

Jöhet a magtakarás ellenőrzése! Törekedni kell arra, hogy ne maradjon nyitott magárok, mert abban az esetben kiszárad, és nem tud kikelni a mag. Fontos a jó talaj-mag kapcsolat.

3. ábra – Lezárt magárok

Néhány alap dolgot említettem a fentiekben, de ennél sokkal több dologra kell figyelni a vetésnél.

Pontos, kiváló vetés = kiemelkedő termés.

A gépüzemeltetési szolgáltatással kapcsolatos bővebb információkért látogasson el a www.kite.hu, a www.pgr.hu weblapra, vagy keresse a régiós precíziós gépüzemeltetési szaktanácsadó kollégáinkat!

Hodos Lajos, gépüzemeltetést támogató vezető

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

A számok tényleg önmagukért beszélnek!

2021. január 18. 12:53

A KITE Zrt. szójafajta-portfóliójának jól ismert és egyben elismert tagjai 2020-ban is szerepeltek a NÉBIH kisparcellás fajtaösszehasonlító kísérleteiben. Az eredményeket látva, erre szokták mondani, hogy a számok önmagukért beszélnek. A vizsgálati eredményeken túl a 2021. év új fajtáját, az ES Professor-t is szeretnénk bemutatni.

Készüljünk fel a tavaszi kártevők elleni védekezésre!

2024. február 16. 15:10

Az elmúlt években már tendenciává vált, hogy az enyhe téli időjárást február végén átmenet nélkül váltotta a tavaszi idő. A robbanásszerű felmelegedés hatására a kártevők tömeges betelepedése volt megfigyelhető a repce- és a gabonatáblákra, ezért a növényvédelmi beavatkozással nem lehetett késlekedni.

RANGO – szuperszelektív egyszikűirtó a KITE Zrt.-től

2022. március 18. 07:35

A 2021-es év az egyik legszárazabb év volt az elmúlt 120 évben. Az ország nagy részében elmaradt a talajok téli nedvességgel történő feltöltődése, ami a repce fejlődését is jelentősen hátráltatta. Emellett egyre nagyobb mértékben jelenik meg a gabona-árvakelés a repcetáblákban. A gyomnövényként viselkedő árvakelés elvonja a vizet a repce által táplálkozásra használt talajrétegekből, ami még jobban súlyosbítja az eddig kedvezőtlenül alakult körülményeket. Ezért kiemelkedő szerepe van a gabona-árvakelés elleni védekezésnek.

Precíziós szolgáltatásokkal díjazzuk, ha most rendeli meg a tavaszi komplex műtrágyákat!

2020. december 16. 08:46

A talajmintavétel és a tápanyag-gazdálkodás képezik a növénytermesztés alappilléreit, és nem csak a talaj, hanem a növény igényeit is középpontba helyezik. Itt is igaz a szükséges és elégséges elv betartása. A szükségtelenül kijuttatott műtrágya pazarlás, a kevés tápanyag pedig limitálja a termést.