Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Ismét hibridbúzák végeztek az élen

Itt vannak a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérlet friss eredményei.

A SAATEN-UNION HYFI hibridje a korai éréscsoportban, a HYWIN pedig a közép- és középkései éréscsoportban remekelt, terméseredményükkel maguk mögé utasítva csoportjuk minden tagját. A HYFI ráadásul az összes fajta közül ismét megszerezte az abszolút első helyet is. Ezt az eredményt olyan mezőnyben érték el, amelyben a nemesítőházak legjobbjai szerepelnek, köztük a legsikeresebb, legkeresettebb, piacvezető fajták. A HYFI és a HYWIN teljesítményének értékét tovább fokozza, hogy a vizsgálat körülményei a fajtáknak kedveztek, hiszen az abban alkalmazott technológia nem azonos a kifejezetten a hibridbúzákhoz javasolt termesztéstechnológiával! Sőt, hibridjeink az ideális vetésidejükhöz képest később kerültek elvetésre, emiatt is nehezített pályán versenyeztek.

A HYFI 2020-ban a 4 ismétléses GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérletekben, a korai érésű csoportban, 9 vizsgálati helyszínen 9,66 t/ha átlagos szemterméseredményével nemcsak a saját éréscsoportjában lett első, hanem a kísérletekben szereplő 48 fajta közül mindhárom éréscsoport (korai, közép és középkései) abszolút győztese lett. Ez az eredmény még kiemelkedőbb annak fényében, hogy sorozatban már harmadik alkalommal volt képes a teljes mezőnyt maga mögé utasítani, hiszen 2018-ban a 9 helyszínen végzett kísérletsorozatban összesen 46 fajta közül lett abszolút győztes 7,91 t/ha átlagterméssel, 2019-ben pedig 10 helyszín átlagában 45 fajta közül szintén abszolút győztes, 8,12 t/ha terméseredménnyel.

A HYFI kiváló eredményeinek köszönhetően hazai állami fajtaelismerésben is részesült; 2015-ben a nagy termőképességű, valódi malmi búza kategóriában került be a Nemzeti Fajtajegyzékbe. 2017 óta szerepel a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérletekben.

Az egyik legrugalmasabb termesztési tulajdonságokkal jellemezhető, második generációs hibrid, ennek köszönhetően a búzahibrid-vetésterületen napjainkban meghatározóvá vált. A HYFI hazai agroökológiai viszonyokhoz minden esetben jól alkalmazkodik, a vetésidő alapján a legrugalmasabban kezelhető. A legnagyobb termést a szeptember 20. – október 10. közötti normál vetésidőben adja. A vetésidő kitolódása miatt – ahogy ezt a posztregisztrációs fajtakísérletben is meggyőzően bizonyította – termésdepresszióra nem hajlamos, megkésett vetésre a legalkalmasabb hibrid. Megbízhatóan ellenáll a kemény télnek és a kalászosokat leginkább veszélyeztető betegségeknek. A megfelelő összetételű és több részletben adagolt tápanyagot jó tápanyag-reakció mellett bő terméssel, nagyon stabil fehérje- és B1-A2 sütőipari minőséggel hálálja meg. Az egyik legnagyobb szalmájú hibrid, de állóképessége igen jó, szalmája erős és rugalmas, megdőlésre nem hajlamos, képes megtartani a növény hosszú és sok termést ígérő kalászait. A HYFI jó tulajdonságainak köszönhetően betakarításkor kimagasló szemtermés és az átlagosnál jobb szalmatermés várható.

A HYWIN a HYLAND-ot váltotta fel a 2019/2020-as GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérletekben, és rögtön az első évben megnyerte a saját éréscsoportját, 9,53 t/ha eredménnyel (összevont éréscsoport: közép- és középkései érésidejű őszi búzák).

A HYWIN szintén a SU második hibridbúza-generációjának tagja, mely a középkorai érésidő utolsó harmadában kalászol és érik. Bőtermő, kiválóan bokrosodó hibrid, melyre fokozottan igaz, hogy a nagy termésmennyiség és a hibridben rejlő minőség a legjobban intenzív viszonyok között, a hibridekre szabott termesztéstechnológia betartásával érvényesül. Vörösrozsdával szemben nem fogékony, ugyanakkor a sárgarozsdára közepes fogékonyságot mutat. Sárgarozsdával terhelt évjáratban a HYWIN jól megvédhető, az ehhez alkalmazkodó technológiával hatalmas termésekre képes.

Ha többet szeretne megtudni a SAATEN-UNION kínálatáról, akkor nézze meg a saját szemével az idei hibridkalászosainkat bemutató videókat!

 

Varga Gábor
termékfejlesztő
SAATEN-UNION Hungária Kft.
www.saaten-union.hu

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Az új repcegeneráció minden eddiginél stabilabban áll a lábán

2024. július 16. 10:40

Ismerkedjen meg a RAPOOL teljes repcekínálatával, valamint a legújabb hibriddel, mely ennek a generációnak a képviselője.

Elégedett babonások, bőtermő újdonságok

2020. október 14. 08:21

A legtöbb Babona búzát termelő babonás az időjárás viszontagságai ellenére idén sem csalódott a Babonában. Évek óta stabilan terem és tartja versenyképességét a malmi minőségű búzák között.

A RAPOOL nemesítése új megoldásokat kínál a klímaváltozás kihívásaira

2021. június 14. 05:34

A hazai repce-vetésterület az elmúlt két évben csökkent, ami részben a klímaváltozással, részben pedig a növényvédelmi technológiában bekövetkezett megszorításokkal függ össze.

Meddig szüretelhetünk még a veteményesben?

2022. október 16. 05:37

Ősszel egyre többen kérdezik tőlem is, hogy mi vajon meddig szüretelünk? Titkon mindig reménykedünk a hosszú indiánnyárban, azért a korai fagyok bekavarhatnak a mi elképzeléseinkbe is.