19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Mikor és mivel védekezzünk a kalászosok gombabetegségei ellen?

Bayer Crop Science

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászosgabona-termesztés: változik a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is!

A fenti állításnak egyik legmeghatározóbb jele az utóbbi pár évben lezajlott fajtaváltás: előtérbe került a termőképesség és hátrébb szorult a beltartalmi értékek jelentősége. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a kalászosokban eddig alkalmazott termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges újítanunk kell. A kalászosok termesztéstechnológiájának egyik legmeghatározóbb eleme a növényvédelem, azon belül is a gabonabetegségek elleni védelem, hiszen a fajta, a termőterület és a növénytáplálás mellett az állomány egészségi állapota határozza meg a termés mennyiségét és minőségét, és így a termesztés gazdaságosságát is. A fentiek miatt hazánkban is megfigyelhető, hogy a termesztéstechnológia intenzívebbé válása magával vonja a gombaölő szerek intenzívebb használatát.

A hazai téli időjárás változása miatt a kalászosokban nő a korai fertőződés és a járványveszély. Hazai viszonyaink között egy átlagos szezonban és átlagos termelési szinten sokszor két fungicidkezeléssel is megoldható a gombabetegségek kártételének megelőzése. 2014-ben az ismert körülmények miatt berobbant a sárgarozsda, és az eddig megtapasztalt legerősebb járványt okozta. Emiatt 2014-ben és 2015-ben már sok gabonatermelő végzett három fungicidkezelést. Nekik volt igazuk: a nagy infekciós nyomás ellenére meg tudták védeni állományukat. A három kezelésnek az intenzív technológiákban (vetőmag-szaporítások, durum, 9-10 t/ha várható termésátlagok esetében) ma már általánosnak kell lennie, hiszen a fajta terméspotenciálját csak így tudjuk maximálisan kiaknázni.

Mikor és mivel kezeljünk?

 Eddigi gyakorlati tapasztalatok alapján leszűrhető, hogy nem szabad 2019-ben sem elhagyni a bokrosodás végén, szárba szökés kezdetén (T1 időszak) az alapozó kezelést. Ehhez a Bayer az átlagos és intenzív technológiában egyaránt a Jubileum Pro csomagban is megtalálható Falcon Pro kezelést javasolja, 0,6-0,75 l/ha dózisban.  Egyes gabonaállományokban a januári fejlettségük alapján akár a még korábbi (amint a talajviszonyok engedik), ún. T0 időszakban való gombaölő szeres kezelés is indokolttá válhat!

A második kezelés a zászlóslevél kiterülése idején, illetve röviddel azt követően indokolt (T2 időszak). Átlagos technológiában ekkor az időjárástól és a betegség nyomástól függően a triazol-kombinációk magasabb dózisa indokolt: a Falcon Pro 0,8-1,0 l/ha dózisa a megfelelő. Intenzívebb termesztést folytató gazdatársaknak feltétlenül javasoljuk a Zantara bevetését ebben az időszakban 1,25-1,5 l/ha dózisban.

A Bayer Crop Science magyarországi kínálatában 2019-től elérhető lesz egy új kalászos gombaölő készítmény – az Ascra Xpro is, amely búzában, árpában, rozsban és tritikáléban engedélyezett. Alkalmazása intenzívebb technológiában javasolt elsősorban a zászlóslevél kiterülése környékére (T2) időzítve, levélbetegségek ellen és termésfokozásra 1,2 l/ha dózisban.

Ami sehol nem elhagyható, az a virágzás eleje és közepe között végzett kalászvédelem (T3 kezelési időpont). Ekkor tudunk védekezni a kalászfuzáriózis és más kalászbetegségek mellett a késői levélbetegségek ellen is. Erre kiválóan alkalmas a Falcon Pro 1 l/ha dózisa, az intenzív technológiában viszont az 1 l/ha Prosaro kijuttatása indokolt. Kalászbetegségek elleni kezelések esetén fokozott figyelmet kell fordítani a hektáronként kijuttatandó permetlé mennyiségére és a megfelelő fedettséget biztosító fúvóka kiválasztására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

Kedvezőtlen időjárás? Hyvido-val ez sem probléma!

2020. június 2. 06:33

Az időjárás az elmúlt években egyre hektikusabbá vált, egyre többször találkozunk aszály miatt bekövetkező károkkal. Ezek mérséklésében komoly szerepet játszik a terület adottságainak megfelelő agrotechnika, és a fajta/hibrid kiválasztása. A megfelelő teljesítményt csak a hibridspecifikus termesztéstechnológia és protokoll adja, ezért rendkívül fontos tehát a megfelelő nitrogén trágyázás, illetve a szárszilárdítás és a nagy termésért felelős jelentős mennyiségű fotoszintézisnek teret biztosító levélfelület fungicides megvédése.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!