13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növénytermesztés

Precíziós vetés és hibridárpa Kunpeszéren

Agrofórum Online

Október elején az Alföldön is megkezdődött az őszi árpa vetése, Kunpeszér határában ráadásul mindez precíziósan történik - ahogy ez már megszokott minden növénykultúra esetében.

Németh András precíziós mezőgazdasági szaktanácsadónál már tavasszal, a kukoricavetés idején, valamint nyáron, a zab betakarításakor is jártunk, az akkor készített videóink ugyanúgy elérhetőek honlapunkon, mint az őszi, amikor a hibridárpáról és annak precíziós talajba juttatásáról beszélgettem a fiatal gazdálkodóval.

„Az eddigi tapasztalataimra, az NDVI képekre és a hozamtérképekre alapozottan zóna-lehatárolást végeztem, ami alapján ezt a táblát két külön termőhelyi zónára osztottam fel. Egy magasabban fekvő, homokos területet, illetve egy mélyebb, szikes, kötöttebb részt választottam külön” – kezdte a helyspecifikus technológiájának bemutatását.

A négy méteres, kombinált HORSCH Focus TD vetőgép Kunpeszér határában

Kevesebb vetőmag, több műtrágya

A magasabban fekvő részre az ajánlott hektáronkénti 90 kilogrammhoz képest nagyjából 10 százalékkal csökkentett dózisban, 80 kilogrammos mennyiségben került ki a vetőmag, mivel itt a talaj melegebb, jobb magágyat lehet készíteni, a növény tehát vélhetően néhány nappal korábban kel majd, több ideje lesz bokrosodni az őszi időszakban. „A lapos részen általában rosszabb magágyat tudunk készíteni. Mivel ennek köszönhetően sokkal gyengébb és későbbi a kelés, ezért körül-belül 10%-kal megemeltem a vetőmag mennyiségét hektáronkénti 100 kilogrammra.”

A táblán belül a mélyebb területre több műtrágya, a magasabban fekvőre viszont kevesebb került. Ennek oka, hogy Kunpeszéren ismét aszályos évre számítanak, ami azt is jelenti, hogy a homokos részen vélhetően nem lesz annyi csapadék, hogy a növények fel tudják venni a tápanyagot. Ezzel a megoldással tehát hatékonyan lehet költséget megtakarítani.

A táblán belüli különbségek, a homokos és a szikes részek a levegőből is jól elkülöníthetők

A területre egyébként a Jallon hibridárpa került, ami nem véletlen, hiszen az elmúlt 2-3 évben a korábbi helyi „kedvencet” ugyanazzal a technológiával rendre megelőzte, minden évben 2-2,5 tonnával.

Precíz vetőgép nélkül nem megy

„Tritikálé elővetemény volt, összesen két tarlókezelést kapott a terület, az alapművelést pedig egy menetben végezzük a vetéssel” – fogalmazott Németh András. Erre a feladatra ezúttal egy demóra kölcsönbe kapott, négy méteres, kombinált HORSCH Focus TD vetőgépet használnak, aminek elején egy szántóföldi kultivátor, valamint egy tömörítő keréksor készíti a magágyat. A vetőelemek ezeket követik.

„Az alapművelést, a precíziós, differenciált tápanyag-kijuttatást, a magágykészítést, a vetést és a hengerezést egyben tudjuk elvégezni, ami a munkaerő-hiány leküzdésében nagyon sokat segít” – fogalmazott a fiatal szakember, aki hangsúlyozta, hogy a gépnek ugyan hatalmas vonóerő-igénye van, de azt nem szabad elfelejteni, hogy öt műveletet hajt végre egyszerre. Ezt ráadásul hektáronként 20 literes üzemanyag-fogyasztással.

created by dji camera

A műtrágyát háromféleképpen juttatja ki a gép: vagy a talaj mélyére, akár 30 centiméterre, vagy a talaj felszínére, amit egy tárcsasor kever be sekélyen, vagy fele-fele arányban ide is és oda is. „Jelen pillanatban a felét 20 centiméteres mélységbe, a másik felét pedig 5 centiméterre tesszük le a talajba” – magyarázta a kunpeszéri gazdálkodó.

Az egész technológia sikerességének kimutatására a területen Németh András kontrollcsíkokat is betervezett, aminek köszönhetően jövő nyáron számszerűsítve, statisztikailag is igazolható lesz, hogy mennyire sikeres a differenciált kijuttatás, a helyspecifikus gazdálkodás Kunpeszéren.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Amit mindenképpen tudni kell a sikeres és jövedelmező szójatermesztéshez

2019. február 11. 09:16

Megéri szóját termeszteni, a technológiára a más kultúrákban megszokottnál is jobban oda kell figyelni - derült ki az Agrofórum kerekasztal beszélgetésén.

A szántóföldi napokon kiderül, mit tudnak a gépek!

2019. május 21. 10:39

Az AXIÁL Kft. 500 négyzetméteres területen állógép-, és 4500 négyzetméteres területen mozgógép-bemutatóval készül a mezőfalvai kiállításra. A május 23-24-ei rendezvényen a szántóföldi növénytermesztés leghatékonyabb gépeit teszik próbára.

A Horsch elkaszálta az önműködő traktora fejlesztési projektjét

2023. október 5. 12:40

Öt évnyi fejlesztés után a Horsch felhagy az RO 1 nevű robottraktora fejlesztésével. A német gyártó olcsóbb, költséghatékonyabb autonóm megoldásokban látja a jövőt.

Német-orosz Horsch traktor készült, de aztán 20 éve lefújták a projektet

2023. október 22. 08:10

A Horsch a Kiroveccel közösen próbált betörni a törzscsuklós traktorok piacára 1993-ban, ám az együttműködés egy évtized alatt kifulladt.