Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Termésstabilitás kedvezőtlen viszonyok között

A RAPOOL kísérletekkel bizonyította, hogy repcehibridjei kiválóan alkalmazkodtak a hazai körülményekhez.

Az elmúlt években egyre többször tapasztalhattunk kirívóan magas hőmérsékleteket, a csapadék egyenetlenül oszlik el és elmaradnak az évszakok. Ezekre az extrém helyzetekre kell felkészítenünk repcéinket. Ennek érdekében Európa-szerte kísérleteket állítunk be, hogy kiválaszthassuk azokat a hibrideket, amelyek a legjobban illeszkednek Magyarország környezeti feltételeihez.

2017 őszén a kieli egyetemmel és a bólyi AgResearch kísérleti szolgáltatóval együttműködve egy időben három helyszínen végeztünk kísérletsorozatot Németországban, valamint Magyarországon közkedvelt és nagy teljesítményű hibridekkel. Kielben egymástól 300 méterre állítottunk be két kísérletet, az egyik esetében nyitható-zárható sátorba vetettünk, a másik fajtasor pedig, ugyanúgy, mint Bólyban, a szabad ég alatt fejlődött. Kielben a sátrat csupán a virágzás kezdetén húztuk fel a parcellákra, ezzel szimulálva az érés során jelentkező szárazságstressz hatását.

A vetés Kielben augusztus 24-én, Bólyban pedig szeptember 13-án történt. Amíg Kielben a növények az év végéig 297,7 mm, addig Bólyban csak 188,5 mm csapadékot kaptak. Bólyban tavasszal 357,1 mm csapadékot mértünk.

A kísérletek alapján elmondható, hogy szárazság és szárazság között is van különbség. A két kieli helyszín között statisztikailag is szignifikáns különbséget mutattunk ki. Szabadföldi körülmények között az átlagos terméshozam 4,5 t/ha, míg a sátorral fedett kísérletben csupán 3,8 t/ha volt. Bólyban a kísérlet termésátlaga 5,02 t/ha-os szintet ért el. Hasonló különbségeket tapasztaltunk a hibridek olajtartalmának alakulásában is. Az ezermagtömegek alakulása érdekesebb képet mutatott, a sötétített parcellákon átlagosan 14%-kal magasabb értékeket mértünk. Ezt igazolják ausztrál kutatók korábbi megfigyelései is, amelyek szerint a mesterséges sötétítés 48%-kal csökkentette a becőkben található magok számát, ugyanakkor 29%-kal növekedett a magok mérete (Kirkegaard, 2018)1.

A kapott eredmények összehasonlításakor megállapítottuk, hogy az eddigi fajtakiválasztási és -elosztási metódusunk megfelelőnek bizonyult. A mediterránhoz jobban hasonlító klímájú bólyi kísérletben a DYNAMIC, a FRANKLIN, a CRISTAL és a HAMILTON lényegesen jobb eredményeket ért el, mint Kielben. A kísérlet során jól láthatóvá vált, hogy a délebbi területeken olyan hibridekre van szükség, amelyek erős gyökérrendszerüknek, a későbbi éréskezdetnek, a kipergés-ellenállóságnak és robusztus termetüknek köszönhetően képesek ellenállni a lényegesen magasabb hőmérsékletnek és az égető napsugárzásnak.

A SHREK, a CRISTAL és a HAMILTON hibridünkre egyaránt jellemző, hogy ősszel erőteljesen fejlődnek és gyorsan állományt alkotnak. Erős és agresszív gyökérrendszerüknek köszönhetően hamar regenerálódnak, és a növények a kedvezőtlenebb, száraz időszakokat is kiegyensúlyozottabb vízháztartással vészelik át. A számos esetben későn megérkező tavaszi csapadékot képesek jól hasznosítani, a becőkben található magok méretét növelni. Kései vetésre alkalmas hibridek.

A SHREK-et bátran ajánljuk extenzívebb és kevésbé kedvező termőterületekre is (gyengébb, akár homokos talajokra vagy szárazságnak kitett területekre), hiszen mostohább körülmények között is képes stabil, magas termést adni. Magasra növő és erőteljes szárú hibrid, kiváló a szárszilárdsága. Hatalmas becőket nevel, amelyekben nagy ezermagtömegű szemek fejlődnek ki.

A CRISTAL, a később induló virágzásának köszönhetően, védett az elmúlt években is számos helyen tapasztalt tavaszi fagyokkal szemben. Könnyű, laza talajokon és száraz termőhelyeken is nagy biztonsággal termeszthető.

Optimális vetésnormája gabonasortáv alkalmazása esetén 40–50 csíra/m2, dupla gabona-sortávolságra vetve 35 csíra/m2, szemenkénti vetéssel (45–76 cm sortávolságra) pedig 25–30 csíra/m2. A CRISTAL a legtöbb technológiához tökéletesen adaptálható, megfelelő mind az intenzív, mind az extenzív, kevés inputot igénylő művelési módokra, és széles sortávú termesztéstechnológiában is alkalmazható.

A HAMILTON a kelet-európai régió kihívásaira fejlesztett, korai éréscsoportba tartozó hibrid. Kifejezetten gyorsan lombosodik, és kései vetés esetén is képes a tél előtt szükséges állomány kialakítására. A NÉBIH fajtakísérleteiben stabil hozamokkal teljesítménye magasan a sztenderd hibrideké felett volt. Vizsgálataink során megfigyeltük, hogy a HAMILTON fagytűrése magasan az egyik legjobb a portfóliónkban, ezért fagyzugos területeke is ajánljuk.

A RAPOOL repcevetőmag-katalógusa letölthető ide kattintva.

Pálffy András
termékfejlesztő
RAPOOL Hungária Kft.
www.rapool.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Magfogás a legszebb zöldségekből

2021. szeptember 13. 14:03

Most a vetőmagos cégek fogják be a fülüket, mert nem biztos, hogy repdesnek örömükben, ha azt merem mondani, hogy érdemes megszedni a vetőmagokat a következő évekre.

A vetőmagkínálat és fajtanemesítés az aszály tükrében

2019. január 18. 12:16

Az AGROmashEXPO-n január 25-én pénteken, 13.00 órai kezdettel a G pavilon fórum színpadán az Agrofórum szervezésében interaktív vetőmag fórumot tartunk.