32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Növénytermesztés

Új innovációs és növekedési lehetőségek a BASF-nél

Agrofórum Online

EGY SIKERES VÁLLALAT SZÁMÁRA ELENGEDHETELEN A FOLYAMATOS FEJLŐDÉS, ÚJ PIACOK MEGHÓDÍTÁSA, INNOVATÍV TERMÉKEK ÉS SZOLGÁLTATÁSOK FEJLESZTÉSE. MÉG A VILÁG VEZETŐ VEGYIPARI VÁLLALATA IS AZON DOLGOZIK NAP MINT NAP, HOGY MÉG TÖBBET NYÚJTHASSON ÜGYFELEI SZÁMÁRA.



2018. augusztusában a BASF sikeresen lezárta több mezőgazdasági üzletág akvizícióját. A BASF részévé vált minden glüfozinát-ammónium-totális gyomirtóra épülő üzletág, a zöldség-vetőmagüzletág, a hibrid búza K+F platform mellett a szabadalmaztatható fajtajellegek kutatási és nemesítési lehetőségei, a Bayer teljes repce-, gyapot- és szójavetőmag-üzletága, a vetőmagcsávázásra használt termékek bizonyos köre és egy digitális gazdálkodási platform, továbbá totális herbicidekhez és nematicidekhez kapcsolódó kutatási projektek.

Ezen üzletágak és eszközök jelentősen bővíthetik a BASF lehetőségeit a mezőgazdaságban. Ahogy dr. Martin Brudermüller, a BASF SE igazgatótanácsának elnöke és technológiai igazgatója mondta:

„Ez a stratégiai jelentőségű lépés kiváló eszközökkel gyarapítja az egyébként is jelentős mezőgazdasági megoldásokat biztosító portfóliónkat, még innovatívabb megoldásokat lehetővé téve. Ezáltal változatosabb és vonzóbb ajánlatokat tudunk kínálni ügyfeleink számára”.

Az akvizícióval a BASF lett a világ legnagyobb repcevetőmagos cége, mely termékeivel Magyarországon is jelen van. A repcevetőmag piac az egyik legdinamikusabban változó mezőgazdasági input piac, ahol az innovációnak kulcsszerepe van. A BASF új megoldásai ezután már nem csak a vegyipari laborokban születnek, hanem a nemesítő műhelyekben is. A felvásárlással több, mint 4500, zömében a kutatásban, fejlesztésben dolgozó munkatárssal gyarapodott a BASF. Olyan új megoldások kerültek a palettára, mint a szabadalmi oltalommal védett kipergésellenálló repce, mely óriási sikert arat Kanadában. Hazai aktualitás, hogy Európában elsőként Magyarországon került bejelentésre az első kipergésellenálló InVigor őszi káposztarepce. Ez az új repcefajta jelentős előrelépés a hazai repcetermesztésben.

Az InV1030-as hibriddel sikerült elhagyni egy újabb mérföldkövet. Az InV1030 az első hibridrepce Magyarországon, amelynek olajtartalma a regisztrációs kísérletek átlagában átlépte az 50%-ot. A kísérleti eredmények azt is mutatják, hogy termőhelytől függetlenül az InV1030 adta a legmagasabb olajtartalmat, bizonyítva, hogy a genetika meghatározó alapja a magas olajtartalomnak.

A másik, már forgalomban lévő InVigor repce az InV1022. Ez a repcehibrid kiemelkedő termőképességével és termésstabilitásával hívja fel magára a figyelmet. Az elmúlt időszakban az őszi káposztarepcénél különösen felértékelődött a termésbiztonság. Hazánkban is egyre gyakoribbak az időjárási extremitások és ezzel párhuzamosan repcetermesztésünk is egyre intenzívebbé vált, a termelési kockázat pedig növekedett. A kedvezőtlen környezeti hatásokkal szembeni védekezés egyik eleme a fajtaválasztás. A NÉBIH független kísérletei is bizonyították az InV1022-es kiváló tulajdonságait. 2014-ben, amely jó repcés évnek számított, középérésű kategóriában az InV1022 volt a legnagyobb termőképességű hibrid. 2015-ben is a legnagyobb termésű, top hibridek között végzett, amely év meleg és száraz tavaszi időjárásával tette próbára a repcéket, hasonlóan a 2017/18-as termelési szezonhoz. Jellemző az InV1022-re, hogy ebben a stresszes évben is képes volt minden kísérleti helyen legyőzni azokat a sztenderdeket, amelyek épp stabilitásuk miatt érhettek el Magyarországon jelentős piacrészt.

Nem kétséges, hogy a vetőmag üzletágakkal is kibővült paletta jelentős változást hoz a BASF életében. A változás jelentőségét jelzi az is, hogy BASF új nevet adott az agrodivíziónak: a korábbi Növényvédelmi Megoldások elnevezést felváltotta a Mezőgazdasági Megoldások név.

„A most végrehajtott akvizíció átalakítja a BASF szerepét a mezőgazdaságban. Megerősíti a mezőgazdasági megoldások terén elfoglalt piaci pozíciónkat, és megteremti a növekedés új lehetőségeit.”

– hangsúlyozta Saori Dubourg, a BASF SE igazgatótanácsának tagja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Az új kalászos fajták hozzáadnak a termesztéshez

2025. július 16. 14:10

Megéri az újdonságokat is kipróbálni, hiszen ezek értékes tulajdonságokkal gazdagítják a vetésszerkezetet.

Drónos vetés aratás előtt: időt spórol, de nem kockázatmentes

2025. július 13. 16:10

A drónnal végzett vetés forradalmi megoldásnak tűnik, de csak a megfelelő körülmények között válhat igazán hatékonnyá.

Repcéink egy lépéssel a klímaváltozás előtt járnak

2025. július 11. 14:10

A nemesítésnek több genetikai tulajdonságot egyszerre kell megcéloznia, hiszen ezek együttese biztosítja, hogy a hibridek a stresszhatások széles körének ellenálljanak.

SAATEN-UNION-hibridkalászosok. A növénytermesztés jövője.

2018. június 18. 18:27

A SAATEN-UNION az egyetlen olyan nemesítőház, amely mind a négy őszi vetésű gabonafajban kínál hibrideket.

SAATEN-UNION-szójafajták: több van benne, több marad utána

2023. január 26. 09:36

Könnyű felismerni azokat az előnyöket, amelyek a szója termesztésével járnak.

Megbízható korai és középérésű kukoricák

2022. november 21. 08:34

A nagy termőképesség és jó tápanyag-reakció mellett kulcsfontosságú a kukoricák gyors vízleadása is.

SAATEN-UNION napraforgók. Fokozott elvárásokat kielégítő, vadonatúj hibridek

2018. december 21. 06:33

A SAATEN-UNION új, korszerű napraforgóhibridekkel igyekszik hozzájárulni a magyar termelők által elért figyelemre méltó eredményhez, ennek érdekében a 2019-es évre is több szegmensben bővül a portfóliónk.