Nem mindegy, hogy milyen kukoricafajtát választunk, hiszen számos olyan hibrid van, amelyek érzékenyebbek a kedvezőtlen hatást okozó gombák jelenlétére. A fuzáriumos csőpenészedés nyomába kerekedtünk, és meg is leltük Tárkány határában, Hertelendy Péter és Szűcs Ádám növényorvosok társaságában.
A fuzárium toxinokat termel
A fertőzést okozó fuzárium fajok nagy mennyiségű mikotoxint, mérgező anyagot termelnek, melyek állatra, emberre egyaránt veszélyesek lehetnek. A szóban forgó gombafertőzés másodlagosan jelentkezik, hiszen valamilyen rágó kártevő (többnyire a gyapottok-bagolylepke hernyója) tevékenysége nyomán feltáruló növényi szöveteken kezd el tenyészni. Sebzés pedig sajnos akad bőven…
Vannak olyan Fusarium fajok amelyek képesek a bibeszálakon keresztül aktívan befertőzni a termést, de ez igen ritka előfordulást mutat: rendkívül nedves virágzáskori körülmények szükségesek hozzá, hogy megtörténjen. A fertőzés általában nyáron történik meg.
A fuzárium fajok zöme gyengültségi parazita
A kórokozók java része gyengültségi parazita. Az áru kukorica nem igazán viseli, hogy inszekticiddel védekezzünk a gyapottok-bagolylepke ellen annak költségei miatt, viszont így a csőpenészedés rizikója is jelentősen nő.
Hátulütők a szennyezett terménynél
A toxinnal szennyezett kukorica takarmányozási értéke jóval alacsonyabb: jó minőségű takarmánnyal jóval hatékonyabban hízlalható az állatállomány. A szteránvázas toxinok akut toxicitása is jelentős, valamint további hátrányos tulajdonságuk a bioakkumuláció is: szaporodás-szervrendszert érintő, valamint kedvezőtlen endokrinológiai vonatkozásuk is van….
Részletek a videóban!