Növényvédelem

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai

Agrofórum Online

Az alábbi táblázatokban a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.

Az előrejelzési eszközök leolvasását hetente végzik, a fogási számok jól mutatják a kártevő molyok és legyek megjelenését, valamint felszaporodásukat.

A mérési adatok és a megfigyelések alapján növényvédelmi felhívások is napvilágot látnak, melyben az aktuális növényvédelmi teendőkről és a védekezések lehetőségeiről kaphatnak tájékoztatást.

Ezekben csak III. kategóriás, mindenki által megvásárolható növényvédő szereket ajánl Zsigó György növényorvos.

A legpontosabban a saját kertjükben kifüggesztett feromon és színcsapdák használatával dönthetnek a növényvédelmi teendőkről.

A rajzási tendenciák nyomon követhetősége érdekében a 2023-as év első félévének adatait tartalmazó táblázatokat is közzé tesszük.

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai (2023 első félév)

Jelölések:  ki – kihelyezve, + kapszulák cseréje,   N – nem lehetett leolvasni (a következő adat halmozott érték), M – megsemmisült

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai (2023 második félév)

(A csapdákat Reider Imréné, Csillag Anita, Pipei György, Mészáros László, Csordás Csaba, Bodó János és Gálóczhi-Tömösváry Róbert kezelik. Az adatok összesítését Hári Katalin, a MATE Növényvédelmi Intézetének tanára végzi. Az előrejelző hálózatban REGRON és Csalomon típusú csapdákat használnak, a táblázatokat pedig Zsigó György növényorvos engedélyével tettük közzé.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

A kalászosok barátja az Elatus Era

2023. március 17. 09:34

A kalászos kultúrák területe növekedett a 2022/23 szezonban, és a növekvő területtel növekednek az elvárások.

A fény hatása a kártevőkre

2019. január 31. 10:37

A fény különböző jellemzői – fényerősség, polarizáltság, spektrum, fotoperiódus – döntően befolyásolják az egyes növényi kártevőknek a megjelenését, kártételét, sőt az ellenük irányuló védekezést is.

Diófa: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

2023. október 7. 09:10

Az ősz érkezése nem jelenti azt, hogy gondoskodás nélkül kell hagynunk a házikert diófáit. Sajnos az év korai levélszáradást, és lombhullást eredményezett kertünk páratlan díszein. Mi a teendő az ősz beköszöntével?

Veszélyes kártevők: Vetésfehérítő bogarak

2019. április 2. 07:58

A vetésfehérítő bogarak a termesztett gabonaféléink egyik legjelentősebb kártevői. Kártevőként Magyarországon először az 1850-es évek végén írták le. Az elmúlt évtizedekben, az 1980-as évektől kezdődően becsült kártétele megduplázódott őszi búzában.