Az alábbi táblázatokban a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.
Az előrejelzési eszközök leolvasását hetente végzik, a fogási számok jól mutatják a kártevő molyok és legyek megjelenését, valamint felszaporodásukat.
A mérési adatok és a megfigyelések alapján növényvédelmi felhívások is napvilágot látnak, melyben az aktuális növényvédelmi teendőkről és a védekezések lehetőségeiről kaphatnak tájékoztatást.
Ezekben csak III. kategóriás, mindenki által megvásárolható növényvédő szereket ajánl Zsigó György növényorvos.
A legpontosabban a saját kertjükben kifüggesztett feromon és színcsapdák használatával dönthetnek a növényvédelmi teendőkről.
A rajzási tendenciák nyomon követhetősége érdekében a 2023-as év első félévének adatait tartalmazó táblázatokat is közzé tesszük.
A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai (2023 első félév)
Jelölések: ki – kihelyezve, + kapszulák cseréje, N – nem lehetett leolvasni (a következő adat halmozott érték), M – megsemmisült
A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai (2023 második félév)
(A csapdákat Reider Imréné, Csillag Anita, Pipei György, Mészáros László, Csordás Csaba, Bodó János és Gálóczhi-Tömösváry Róbert kezelik. Az adatok összesítését Hári Katalin, a MATE Növényvédelmi Intézetének tanára végzi. Az előrejelző hálózatban REGRON és Csalomon típusú csapdákat használnak, a táblázatokat pedig Zsigó György növényorvos engedélyével tettük közzé.)