Növényvédelem

A mezei pocok még mindig problémát okoz

Agrofórum Online

A mezei pocok (Microtus arvalis) hazánk leggyakoribb olyan rágcsálója, amely nem az ember által használt és épített környezetben él és károsít, mint pl. a házi egér (Mus musculus), vagy a vándorpatkány (Rattus norvegicus).

Mivel földalatti üregrendszerben él családostól, így erősen kedveli azokat a területeket, ahol a talajművelés nem túl gyakori. Így az ültetvények, csemetekertek, évelő pillangósok, valamint a művelt területeket körbevevő ruderáliás területek, mezsgyék, árokpartok területén gyakran lehet vele találkozni.

Ez a rágcsáló kedveli az őszi káposztarepcét is, mivel általában már korán megtörténik annak talajelőkészítése. A növény már a méreteinél fogva is hatékony védelmet nyújthat a pockokra leselkedő szárnyas ragadozók ellen.

A jelenlegi helyzet

A mezeipocok-populáció mérete az idei év tavaszán összességében némileg kisebb, mint az elmúlt év első hónapjaiban. Ennek részben az lehet az oka, hogy 2024 tavaszán a megelőző év kevésbé aszályos jellege több táplálékot biztosított a populáció felszaporodásához, amely a szárazabb tél folyamán kevésbé pusztult.

A frissen kihordott föld lakott járatokat jelez
A frissen kihordott föld lakott járatokat jelez

Az elmúlt év aszályos jellege miatt a pocokpopulációk által hasznosítható biomassza mennyisége kisebb volt, amely megmutatkozott az állomány őszi egyedszámában. A nem túl csapadékos, de gyakorlatilag folyamatosan nedves környezetet biztosító tél ugyanakkor nem igazán kedvezett ezeknek a rágcsálóknak.

Mindamellett a preferált területeken, köztük az őszi káposztarepce állományaiban is helyenként jelentős méretű pocokállományok vannak még most is, amelyek károsítása eléggé szembeötlő.

A mezei rágcsálók népességét már csak a védekezés indokoltsága miatt is érdemes felvételezni. Ezt elméletileg 100 m2 alapterületen az összes járat betaposásával, majd 1 nap múlva a kibontott járatok leszámlálásával lehet elvégezni.

Ez meglehetősen időigényes folyamat. Gyakorlottabb gazdálkodók ugyanakkor a pocokjáratok környezetéből is egyértelműen meg tudják határozni, hogy az adott járatnak van-e „lakója”.

A mezei pocok nagyon gondos házigazda, így a használt járatot folyamatosan takarítja. A frissen kihordott föld egyértelmű bizonyítéka valamilyen rágcsáló jelenlétének. Ha viszont zúzmara, pókháló vagy élő növény van a járatban, ott biztos, hogy gazdátlan járatról van szó.

A mezei pocok eléggé társaságkedvelő lény, így a kolonizált táblákon kisebb-nagyobb gócokban helyezkednek el a járatai. Ezt szoktuk „pocokvárnak” nevezni. A pocokvárak területén a rengeteg rágcsáló folyamatos tevékenysége miatt egy idő után súlyosan károsodik, majd kipusztul a növényzet.

Az idei év enyhébb rágcsálónyomását jól jelzi, hogy sok repcetáblán, bár látszanak a pocokvárak, de az állomány (még) nem pusztult ki. Az ilyen állományokban, ha látunk is üres, növényzettől mentes foltokat, ott a növényzet hiánya más okra vezethető vissza, nem a pockok jelenlétére.

Ezeket a foltokat nem a pockok károsítása okozta
Ezeket a foltokat nem a pockok károsítása okozta

Viszont, ha olyan foltot látunk, ahol a repce sárgásabb levélnyelei látszanak csak (mivel a rágcsálók elfogyasztották a sötétzöld színű levéllemezt), ott bizton számíthatunk a rágcsálók jelenlétére. Ezt igazság szerint drón használatával igen könnyen és főleg nagyon gyorsan, hatékonyan fel lehet deríteni.

A mezei rágcsálók jelenlétére utalhat az is, ha a velük potenciálisan táplálkozó madarak (gémek, kócsagok, sirályok, varjak) egy csoportban gyűlnek össze egy táblán. Ha ilyesmit látunk, akkor mindenképpen érdemes gondosan felmérni a kártevők populációjának méretét.

A lerágott levelek messziről jelzik a pockok kártételét
A lerágott levelek messziről jelzik a pockok kártételét

Ha ez az érték (több mintatér átlagában) meghaladja a 2 lakott járat/100 m2 egyedsűrűséget, akkor érdemes valamilyen módon védekezni. A vegetációs időszak előtt a legkisebb a populáció egyedszáma, de a nemsokára beinduló szaporodás révén az igen gyorsan emelkedésnek indulhat.

Védekezési lehetőségek

A mezei rágcsálók ellen a létező legolcsóbb védekezési módszer a hasznos ragadozók, elsősorban a különféle ragadozó madarak tevékenységének segítése. Ezt leginkább néhány, legalább embermagasságú T-fa leütésével érhetjük el, amelyet célszerű a fertőzött területek közelében elhelyezni.

Ezeken az ülőalkalmatosságokon nappal a vércsék és az ölyvek, éjjel pedig a különféle baglyok fognak lesben ülni és aprítani a pockok népességét. Ha már nappal nem látunk ott madarakat strázsálni, akkor valószínű, hogy ott már nincs annyi pocok (esetleg egy sem), amennyi jól tudná lakatni a szárnyas segítőket. Ekkor a T-fát át lehet helyezni.

Ha a növényvédő szeres védekezés mellett döntünk, akkor lehetőségünk van elméletileg II. forgalmi kategóriájú, cinkfoszfid hatóanyagú mérgezett csalétkeket is használni.

Ezek viszont a jelenlegi, erősen nedves körülmények között nem tudnak igazán hatékonyan működni, mivel a sok nedvesség hatására a tényleges mérgezést okozó foszforhidrogén gáz még az előtt felszabadul és elillan, mielőtt a rágcsáló elfogyasztotta volna a csalétket.

Kócsagok mezei pocokra vadásznak
A távolban a kócsagok mezei pocokra vadásznak

Ebben az esetben a véralvadásgátló készítmények használata ajánlott, amelyek (Rodent Stop, Pocok Tox Max) csak szükséghelyzeti engedély birtokában, a területileg illetékes kormányhivatal engedélyével használhatóak fel. A hozzá való kérelemhez viszont szükség lesz a fertőzöttség pontos felmérésére.

Felmérni a fertőzöttséget

Mivel a mezei pockok eloszlása nagyon heterogén is lehet, így mindenképpen minél több mintatéren kell felmérni a rágcsálók létszámát. Bár az egyes mintaterek kijelölése teljesen a gazdálkodókra van bízva, nem célszerű a mintatereket „ráhelyezni” a pocokvárakra.

Gondoljunk arra is, hogy a hatóság ennek alapján adja meg az engedélyt és lehet, hogy annyit szerzünk be a pocokpusztító szerekből, hogy azt szinte képtelenek leszünk kijuttatni! Viszont szinte az utolsó szemig el kell vele számolni, ráadásul ezt a növényvédelmi hatóság ellenőrzi is.

Bár a klórfacinon hatóanyagú antikoagulánsok esetében a szekunder mérgezések (elhullott rágcsálót elfogyasztó ragadozók mérgeződése) veszélye eléggé kicsi, ennek ellenére gondoskodni kell a vadállomány védelméről! A kezelések idejére még a T-fákat is el kell távolítani a területről!

Nem árt tudni, hogy az őszi káposztarepce kezelése során ezek a készítmények némileg kisebb mortalitást okoznak, mint más kultúrában. A véralvadásgátló készítmények legtöbbje esetén a K1-vitamin hatásos ellenszere az alvadási folyamat blokkolásának és ezek a növények tartalmazzák ezt az anyagot. Kellően pontos dozírozással ugyanakkor kielégítő eredményt érhetünk el még a repcében is.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zuzmó: barát vagy ellenség? + videó

2025. április 4. 16:40

A fák ágait dús, szürkészöld réteg fedi, és a kertbarátok gyakran tanácstalanok a jelenséggel kapcsolatban.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

Most célszerű az őszi árpa védelme

2025. április 4. 08:10

Az őszi árpának nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.

A mezei pocok elleni védekezés a no-till technológia egyik legnehezebb eleme? (VIDEÓ)

2020. március 20. 20:10

Február elején két helyszínen, Siófokon és Kecskeméten rendezte meg a IV. AgroFIELD Akadémia Konferenciát az Agrofil-SZMI Kft. A számos gyakorlati szempontból hasznos és érdekes téma mellett ezúttal egy igazán úttörő technológiai megoldás is helyet kapott az előadások sorában; a minimum till, illetve a no-till, vagyis a talajművelést részben vagy egészben elhagyó növénytermesztési módszer.

Milyen állat csinál lyukakat a kertben?

2022. október 21. 04:37

Tudnának nekem abban segíteni, hogy milyen állat csinálja a képen látható lyukat a földbe? Annyi mindent olvastam, és már nem tudom pontosan, hogy mivel állok szemben, és mivel irtsam ki?

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.