Növényvédelem

A mezei pocok télen sem lazsál

Agrofórum Online

A mezei pocok a téli időszakban sem kíméli növényeinket. Soron következő esettanulmányunkban, melyet hosszabb, téli kihagyás után ,,énekelt meg" videóban az Agrofórum csapata, a szélsőségesen polifág kártevő tevékenységével foglalkozunk, és a megoldásoknak is időt szentelünk. Szakértőnk a már megszokott módon Hertelendy Péter növényorvos.

Egy Verseg melletti repcetábla növényzete igen heterogén, helyenként elszíneződik az állomány, és nem ok nélkül. Az év e korai szakaszában már beindult a mezei pocok károkozása – nem a gazda örömére.

A pocok igen ,,gondos” házigazda

A pocokvárnál érdemes körbetekinteni, a dúsan járatokkal beszőtt terület felszínén a növényzet jelentősen sérült, rágásnyomok tarkítják a levélzetet. Hivatalosan a populáció méretének feltérképezéséhez 100 nm-en be kellene taposnunk az összes járatot, amelyet találunk. A pocok igen ,,gondos” házigazda lévén, egyből megkezdi a járatok kitisztítását. Ahol morzsalékos talaj jelentkezik, ott biztos, hogy lakó is van.

A pocok jelenlétének hátrányai

A kártevő jelenlétéből adódó sérülésekből a növények ugyan képesek regenerálódni, de jelentős késéssel, és nem is biztos, hogy képesek lesznek lekövetni az összállomány növekedését. Amikor a növények zöme már zöldbecős állpotban van, a meggyötört növények még csak akkor fognak virágozni.

Ha pedig megkésett virágzók vannak, akkor a méhek is jelen vannak, és ez a méhvédelmi technológia szempontjából sokkal nagyobb növényvédelmi körültekintést igényel. A repcetermesztők átka a heterogén állomány: ha a pocok nem ,,kavar be”, akkor is garantált, hogy heterogén lesz az állományunk. De nem mindegy milyen mértékben.

A mezei pockok birodalma akár fél méter mélységig is terjedhet a föld alatt, a generációk pedig rendkívül gyorsan váltják egymást…

Pocoksztrádák, sérült növények, ez bizony egy aktív telep lesz. Mit tegyünk? A növényorvos válaszol, további részletekért tekintsd meg videónkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

2025. április 18. 16:10

Hadászi László ezúttal Dr. Békési Pállal beszélgetett, aki a tudományos eredményeken túl személyes történeteit is megosztja a hallgatókkal.

Megkezdte terjedését a fahéjbarna levélfoltosság

2025. április 18. 08:10

Megjelent hazánkban a búza fahéjbarna levélfoltossága: a fertőzés gyorsan terjedhet, időben indított védekezés javasolt.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

2018. augusztus 15. 06:54

A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

A golyvásüszög veszélyt jelent a silókukorica-szilázs minőségére – szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 22. 14:10

A hónap utolsó dekádjában tovább folytatódott a forró, nyári időjárás. A csapadékot hozó frontok elkerülték a Kárpát-medence térségét, csupán helyi záporokra, zivatarokra van esély. A jelenlegi időjárás a meleg, párás időt kedvelő károsítók számára kedvező.

Utolsó esély - a mezei pocok elleni tavaszi védekezésre

2021. március 23. 12:51

Az idei tél és tavasz meglehetősen kedvezően alakult a szántóföldek növényállományát veszélyeztető mezei rágcsálók számára. Pedig az ősz végi és a téli hónapok egészen február végéig elméletileg apasztaniuk kellett volna ezen kártékony rágcsálók egyedszámát. A folyamatosan nedves, párás környezet ellenére járványos betegségek a rágcsálók állományában most (sem) léptek fel, így március hónapra a mezei rágcsálók populációja meglehetősen magas szintet ért el.