2℃ -6℃
február 19. Zsuzsanna, Eliza, Konrád
Növényvédelem

A mezei pocok télen sem lazsál

Agrofórum Online

A mezei pocok a téli időszakban sem kíméli növényeinket. Soron következő esettanulmányunkban, melyet hosszabb, téli kihagyás után ,,énekelt meg" videóban az Agrofórum csapata, a szélsőségesen polifág kártevő tevékenységével foglalkozunk, és a megoldásoknak is időt szentelünk. Szakértőnk a már megszokott módon Hertelendy Péter növényorvos.

Egy Verseg melletti repcetábla növényzete igen heterogén, helyenként elszíneződik az állomány, és nem ok nélkül. Az év e korai szakaszában már beindult a mezei pocok károkozása – nem a gazda örömére.

A pocok igen ,,gondos” házigazda

A pocokvárnál érdemes körbetekinteni, a dúsan járatokkal beszőtt terület felszínén a növényzet jelentősen sérült, rágásnyomok tarkítják a levélzetet. Hivatalosan a populáció méretének feltérképezéséhez 100 nm-en be kellene taposnunk az összes járatot, amelyet találunk. A pocok igen ,,gondos” házigazda lévén, egyből megkezdi a járatok kitisztítását. Ahol morzsalékos talaj jelentkezik, ott biztos, hogy lakó is van.

A pocok jelenlétének hátrányai

A kártevő jelenlétéből adódó sérülésekből a növények ugyan képesek regenerálódni, de jelentős késéssel, és nem is biztos, hogy képesek lesznek lekövetni az összállomány növekedését. Amikor a növények zöme már zöldbecős állpotban van, a meggyötört növények még csak akkor fognak virágozni.

Ha pedig megkésett virágzók vannak, akkor a méhek is jelen vannak, és ez a méhvédelmi technológia szempontjából sokkal nagyobb növényvédelmi körültekintést igényel. A repcetermesztők átka a heterogén állomány: ha a pocok nem ,,kavar be”, akkor is garantált, hogy heterogén lesz az állományunk. De nem mindegy milyen mértékben.

A mezei pockok birodalma akár fél méter mélységig is terjedhet a föld alatt, a generációk pedig rendkívül gyorsan váltják egymást…

Pocoksztrádák, sérült növények, ez bizony egy aktív telep lesz. Mit tegyünk? A növényorvos válaszol, további részletekért tekintsd meg videónkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A gubacsokról, 3. rész – Mikocecidiumok

2025. február 18. 16:10

Ismertetőnk középpontjában most a gubacsokat okozó gombák egyes csoportjai: a Kromiszta ország (Chromista regnum) és a valódi gombák országának (Fungi regnum) Blastocladiomycota, Chytridiomycota törzsei állnak.

A sárgulás nem biztos, hogy nagy bajt jelent

2025. február 18. 15:10

Az árpa élettani sárgulása gyakori jelenség, azonban nem kell, hogy feltétlenül aggodalomra adjon okot. Betegség egyelőre nincs a táblán.

Mikrobiológiai megoldások a toxinszennyeződések ellen

2025. február 18. 08:10

A korábbi problémák mellé a forró, aszályos években csatlakozott a döntően a kukorica termését beszennyező aflatoxin-szennyezés is.

Repcében jártunk: mit fog a sárga ragacslap télvíz idején?

2025. február 15. 09:10

Télen sem alszanak a repce kártevői. A melegebb napokon már februárban elkezdődött a rovarok betelepedése. Fókuszban az ormányosok.

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség - védekezzünk ellenük!

2019. szeptember 17. 08:03

A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Csak a lakott járatokban irtsuk a mezei pockokat! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 5. 08:40

Október első napjaiban folytatódott a csendes kora őszi időjárás, csupán egy gyenge hidegfront vonult át a Kárpát-medencén. Csapadék szórványosan esett, de nem áztatta át a talaj felszínét. Az időjárás elősegítette az őszi kalászosok vetőágy-előkészítését, valamint a kukorica betakarítását.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Elmaradhat a kalászosok bokrosodása és jön a vetésfehérítő is

2019. március 12. 10:36

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kellemes tavaszi idő. A kiadós csapadékot hozó időjárási frontok továbbra is nagy ívben elkerülik a Kárpát-medencét. A talajok felső rétegében aggasztó mértékű a kiszáradás. Az áttelelt növények fejlődését most nem a hőmérséklet, hanem a vízhiány gátolja.