Növényvédelem

A raktárak túlélőművésze

Agrofórum Online

A téli időszakban a háztartásokban és a mezőgazdasági üzemek raktáraiban is találkozhatunk a betárolt terményekben, illetve azok feldolgozott származékaiban olyan kártevőkkel, amelyek jelenléte cseppet sem kívánatos.

A raktári kártevők már puszta jelenlétükkel is eladhatatlanná, illetve emberi fogyasztásra alkalmatlanná tehetik az általuk kolonizált termények széles választékát. A korábbi cikkeinkben már ismertetett molylepkék (köztük a leggyakoribb faj, az aszalványmoly), illetve a különféle zsizsikek mellett más kártevő fajok is megjelenhetnek és okozhatnak súlyos problémákat. Ezen kártevők egyike a kis lisztbogár (Tribolium confusum).

A legszívósabb kártevő

Az amerikai kis lisztbogár, illetve egy közeli rokon faj, a barna lisztbogár (Tribolium castaneum) eredetileg Észak-Amerikából származnak, de már évtizedek óta a világ valamennyi trópusi és mérsékelt égövi országában elterjedt kártevők. A hőmérséklettől függően évente több nemzedékük is fejlődhet és maguk a bogarak is hosszú életűek, akár egy évig is élhetnek.

Ezek a kártevők szélsőségesen polifág jószágok. Megesznek szinte minden növényi anyagot a különféle őrleményektől és gyógynövényektől kezdve a különféle szemes terményekig, amelyek a háztartásokban, vagy a nagyüzemi raktárakban eléjük kerülnek. Kedvelik az olajos magokat, valamint a belőlük készült termékeket is (préselési melléktermékek pl.), de étvágyuk szinte korlátlan. Gyakran fordulnak elő gabonában, illetve a lisztben is.

A lisztbogárfajok meglehetősen melegkedvelők, de a téli időszakot is átvészelik, legfeljebb szaporodásuk áll le és táplálkozásuk üteme csökken le jelentősen. A durván fagyos környezetet szerencsére nem bírják, így a komolyabb fagyhullámok időszakában a mezőgazdasági üzemek egyes raktáraiból a fagy szerencsés esetben kitakaríthatja őket.

Ennek ugyanakkor egyre kisebb az esélye. Hazánk egyre melegedő klímája mellett lassacskán már a fagymentes telek lesznek a megszokottak, így a komolyabb és tartósabb fagyok esélye napjainkban már minimális.

A kis lisztbogár gyakori raktári kártevő
A kis lisztbogár gyakori raktári kártevő

A nagyobb raktárakban levő nagyobb mennyiségű termények esetében azoknak a nagy tömegből adódó nagyobb hőkapacitása is védi ezeket a kellemetlen kártevőket, mivel a terményhalmok nem tudnak átfagyni.

A kis lisztbogár apró termetű ugyan (testhossza 2-3 mm), de jelenléte azért viszonylag könnyedén érzékelhető. A szemes termények rágásával a kártevő lisztszerű ürüléke eléggé jól jelzi, hogy abban a terményben valamilyen károsító tevékenykedik.

Őrleményekben, lisztben a károsítás következtében a termény szúrós szaga is jellegzetes, amely eléggé jellemző erre a károsítóra. A bogár ráadásul jól repül, így raktárakban a megtámadott terményeken kívül a raktár más pontjain is jelen lehet, és könnyedén visszafertőzheti a már fertőtlenített tételeket.

Védekezési lehetőségek

Háztartásokban a leginkább hatásos védekezés valamennyi fertőzött, vagy akár csak gyanús tétel megsemmisítése, azaz kidobása. Az is jó megoldás kisebb mennyiségű élelmiszer esetén, ha azokat jó pár napra legalább -20 °C hőmérsékletre helyezzük, pl. a mélyhűtőbe.

Minden konyhai alapanyag gyanús lehet, mivel ezek a kártevők cseppet sem finnyásak. A kegyetlenül erős chiliőrleményt is képesek megenni, így a liszt, dara stb. mellett mindenképpen át kell nézni a háztartásban levő fűszereket, teákat stb. is.

A nagyüzemi raktárakban a lisztbogarak megjelenése meglehetősen nagy problémát okoz. Bár télen nem kell arra számítanunk, hogy más raktárakból aktívan berepül és kolonizálja a betárolt terményeket, de egy korábban elfertőződött tételben szaporodás nélkül, könnyedén átvészelik a téli időszakot.

A Tribolium fajok esetenként a mérges gáznak is ellenállnak
A Tribolium fajok esetenként a mérges gáznak is ellenállnak

Észlelésük esetén a fertőtlenítés során mindenképpen figyelni kell arra, hogy ezek a kártevők irtózatosan szívósak. Egyes populációik sajnos még a „mindenhatónak hitt” terménygázosításnak is ellenállnak.

Éppen ezért a fertőtlenítést végző gázmesterek ilyen kártevők esetén tesztelni szokták a kártevő populációt, hogy a foszforhidrogéngázra rezisztens-e, vagy sem. Még ha érzékeny is a jelen levő populáció a gázra, a Tribolium fertőzés esetén általában az engedélyezett maximális dózist szokták ilyenkor a szakemberek alkalmazni.

Inszekticides kezelés

Mivel jól repülő károsítóról van szó, a fertőzött termény gázosítása mellett ilyenkor erősen ajánlott a raktár teljes belső felületének és szerkezeti elemeinek inszekticides kezelése permetezéssel. Ezzel a kezeléssel meg lehet akadályozni, hogy a gázosított téren kívül levő imágók később visszarepüljenek a terménybe és azt jelenlétükkel ismét forgalomképtelenné tegyék.

Amennyiben foszforhidrogéngázzal szemben rezisztens Tribolium populáció van jelen, úgy csak a termény és környezetének inszekticides permetezése az egyetlen járható út a lisztbogárfertőzés megszüntetésére.

Szerencsére ezek a gázra rezisztens populációk általában nagyon fogékonyak az inszekticidekre. Ugyanakkor a permetezés kivitelezése, a termény áttárolása és az alkalmazott készítmények várakozási ideje miatt a fertőzött termény értékesítése biztos, hogy némi késést fog elszenvedni.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Amit a gabona-lisztharmatról tudni érdemes

2025. január 16. 07:10

A lisztharmatgombák képesek akár 30-40%-os mértékben csökkenteni a termés mennyiségét, nagymértékű kártételnél a minőség is romlik.

Barát vagy ellenség? A vadrózsa kettős arca a növénytermesztésben

2025. január 14. 16:10

Komoly károkat tud okozni kertészeti és szántóföldi körülmények között egyaránt, akár 15-20%-os termésveszteséget is képes eredményezni.

Kalászosok rozsdabetegségei: már ott vannak a leveleken

2025. január 13. 08:10

A rozsdabetegségek pusztítása sokszor eléggé látványos, és képesek lehetnek a termés döntő hányadának, de akár 100%-ának megsemmisítésére is.

Árpa-levélbetegségek télen: szívós kórokozó érkezik

2025. január 10. 07:10

Érdemes erre az időszakra felkészülni az állományok gyakori szemlézésével, és a kórokozók leküzdéséhez szükséges készítmények beszerzésével.

Raktári kártevők környezetbarát visszaszorításának módszerei, alkalmazásuk előnyei, hátrányai

2016. május 14. 17:30

A betárolt termény értékesíthetőségét, minőségi értékeit tovább veszélyeztetik az ún. raktári, vagy más néven terménykártevők.