A tavasz nemcsak a feléledő kártevők, kórokozók és a frissen kikelő gyomnövények elleni küzdelem időszaka, hanem nagyon sok esetben a helyes tápanyag-utánpótlásé is.
E tekintetben van néhány olyan kultúrnövényünk, amelyek esetében a növénytáplálás nem éppen egyszerű feladat. Ilyen kultúra többek között az őszi káposztarepce is, amelynek magas bórigényét nem is olyan könnyű helyesen kielégíteni.
Nagyon fontos, de mérgező
A bór egy olyan nyomelem, amely rendkívül fontos az intenzíven osztódó növényi szövetekben folyó DNS-szintézis zavartalan működéséhez. A kellő mennyiségű bór hiányában a növény hormonális egyensúlya is felborul.
Az osztódó szövetek helyszínén a növény súlyosan károsodik. Ilyen részek a tenyészőcsúcs, valamint a fejlődésben levő generatív szervek. Amennyiben a bimbók, virágok, fiatal termések nem jutnak elegendő bórhoz, úgy a kialakuló fejlődési zavar azok elrúgásához vezet a legtöbb esetben.
KWS MIKADOS – a 2024-es GOSZ-VSZT-NAK középérésű csoport győztese! Kiemelkedő terméspotenciál és a legkorszerűbb RLMS fómavédelem. További részletekért KATTINTSON A KÉPRE!
Az őszi káposztarepce esetében a bórhiány tünetei a virágzati tengelyek felkopaszodásában, a különböző stádiumban elhalt és elrúgásra ítéltetett bimbók, virágok tömeges megjelenésében érhető tetten. Ez akkor is rendkívül súlyos termésveszteséget okoz, ha minden más tápelemből kiváló a növény ellátottsága és más növényvédelmi gátló tényezők sem veszélyeztetik a termést.

A bór esetében a helyes táplálást több tényező is nehezíti. Hazai talajaink igen sok helyen nem tartalmaznak elegendő mennyiséget ebből a nyomelemből. Ráadásul a tavasz folyamán a sokszor még nagyon hideg talajból a gyökérzet révén nem tud annyi bórt felvenni a növény, amely eleinte csak a rendkívül dinamikus vegetatív növekedéshez, később pedig a bimbók, virágok kialakulásához szükséges.

Ráadásul ez a tápelem meglehetősen rosszul transzlokálódik a növényben, így az egyes bórigényes részeken még akkor is kialakulhat relatív bórhiány, ha egyébként összességében a növény bórellátottsága megfelelő.
Bár a bór nagyon fontos nyomelem a növények számára, de nagyon kis mennyiségben van csak szükség rá. Ha a növényt valamilyen módon bór-túladagolás éri, akkor az súlyosan károsodhat és a bórhiányhoz hasonlóan az érintett növényi részek elrúgásával fog védekezni a „túletetés” ellen. Éppen ezért nem mindegy, hogy a repceállományok bórtáplálását hogyan hajtjuk végre.
Megosztott kijuttatás
Bár az őszi káposztarepce esetében a növények megnövekedett bórigénye még a későbbi hetek során realizálódik, de a növények teljes bórigényét egyetlen kijuttatással a nyomelem igen lassú mozgékonysága és a mérgezési veszély miatt nem lehet megoldani.
Éppen ezért igen célszerű a repce bórigényét a lombozaton keresztül úgy kielégíteni, hogy a szükséges mennyiséget a tavasz folyamán végbemenő vegetatív, majd generatív időszakban minél jobban, minél több alkalomra elosztva tesszük meg.

Ebben segítségünkre lehet az a tény, hogy a repce állati károsítóinak sora hosszú, mint a debreceni országút, és a különböző kártevők eltérő időszakokban történő megjelenése miatt a tavasz folyamán általában több inszekticides kezelésre is szükség van.
Mindemellett kora tavasszal a repcenövekedés szabályozása, azaz regulátorozása is egy jó lehetőség egy kisebb mennyiségű bór tápelem kijuttatására. A bór adagolását a repce számára gyakorlatilag már a március elején gyakori, melegebb időjárásban meg lehet kezdeni.
A regulátorozást és a repce szárát veszélyeztető ormányos bogarak elleni első kezelést az idei évben sok termelő egy kombinált kezeléssel fogja nagy valószínűséggel megoldani. Egy ilyen inszekticides + fungicides kezelés mellett, azzal egyidejűleg egy kisebb mennyiségű bór is kijuttatásra kerülhet.

Fontos ugyanakkor figyelni arra, hogy az ilyen tankkeverékek esetében ne történjen semmiféle keveredési probléma, oldhatatlan csapadékképződés. Sajnos a bór hatóanyagú lombtrágyák hírhedtek arról, hogy esetenként más készítményekkel nem keverhetők.
Éppen ezért minden esetben végezzünk keverési próbát a felhasználásra kerülő készítmények oldatával, amikor a bór lombtrágyát is oldat formájában vetjük alá a próbának! Csak akkor alkalmazzuk a tervezett tankkeveréket, ha a keverési próba során a felhasznált anyagok egyike sem csapódik ki, vagy szenved el olyan változást, amely a felhasználás eredeti céljára alkalmatlanná tenné!
Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.