Növényvédelem

Aktuális növénykórtani problémák a kertészetben

Agrofórum Online

A tavasz kezdetén, még a lombfakadás kezdete előtt nem árt alaposabban szemügyre venni az álló kultúrák, a különböző gyümölcstermő növények egészségi állapotát.

A lombozat hiányában több olyan kórokozót is könnyebb meglelni és ellenük védekezni is egyszerűbb most, mint a vegetációs időszak közepén. Amikor is a hatalmas lombtömeg és esetlegesen már a szüret is akadályozhatja a károsítók elleni védekezést.

Nem csak a fákon lehetnek problémák

Sokan, ha a kertészeti gyümölcstermesztésre gondolnak, akkor általában igen nagy eséllyel a különböző gyümölcsfák állományai által alkotott ültetvények jutnak elsőként az eszükbe. Pedig hazánkban a különféle bogyós gyümölcsű cserjék termesztésének is nagy hagyományai vannak.

Ez még akkor is igaz, ha egyre melegedő és száradó éghajlatunk pont ezeknek a gyümölcsfajoknak okoz a nyár folyamán kibírhatatlan feltételeket a túléléshez. Ez a tény a páratelt levegőt és több nedvességet igénylő gyümölcsfajok esetében azok visszaszorulását eredményezi.

A bogyós termésű cserjék között még leginkább a tüske nélküli szeder (Rubus fruticosus) az, amely legkevésbé sínyli meg éghajlatunk változását. Sok helyen az országban még napjainkban is jövedelmezően termeszthető.

Ugyanakkor ennek a kultúrának is megvannak a maga károsítói, amelyekre oda kell figyelni. Különben a szeder állomány növény egészségügyi állapotát annyira lerontják, hogy nem csak a termesztés jövedelmezősége, hanem az ültetvény további léte is veszélybe kerülhet. A szeder esetében az egyik ilyen fontos kórokozó a szeder sárga rozsdája (Kuehneola albida).

A szeder sárgarozsdájának áttelelése a vesszőkön
A szeder sárgarozsdájának áttelelése a vesszőkön

Ha növényvédelemhez némiképp értő ember meghallja a sárga rozsda nevet, akkor sok esetben egyből a búza sárga rozsdájára (Puccinia striiformis) gondol. Pedig e két kórokozó teljesen más faj, még életmódjuk sem hasonló.  A szeder sárga rozsdája egész életét a szeder növényen éli le.

Döntően a szár háncs szövetébe ágyazott, narancssárga színű ecidiospórás  és uredospórás telepek formájában vészeli át a telet. Ezek a hosszúkás rombusz alakú sebek a száron igazság szerint most láthatóak a legjobban és most érhetőek el fungicidekkel a legkönnyebben.

A kórokozó fertőzési nyomását a vegetációs szezon kezdete előtt jelentősen csökkentheti az áttelelő telepek eltüntetése. Ez történhet metszéssel is, de igen sok esetben erre kevés a lehetőség, mert így nem maradna elegendő szár a bokrokon.

Viszont ez a kórokozó meglehetősen érzékeny a különböző fungicidekre, így egy gombaölő szeres kezelés a jelenlegi időszakban, amikor alig van lombozat a bokrokon és a szeder tövek minden porcikája elérhető a permetezés során, igen csak eredményes lehet.

Nem csak a gyümölcsösökben lehet a probléma

A fásszárú álló kultúrák esetében is időszerű egy gondos szemlézés, amellyel célzottan kereshetjük meg a különféle, súlyosabb károkkal fenyegető károsítókat. Ha csak hazánk leggyakoribb és legnépszerűbb gyümölcsfaja, az alma esetére szorítkozunk is, jó néhány olyan károsítót találhatunk, amelyek a mostani időszakban könnyen felismerhetőek. Ellenük most könnyű a védekezés a sokszor mindent is eltakaró lombozat hiánya miatt.

Az állati károsítók közül az utóbbi években lassú, de érzékelhető terjedésbe kezdett gyűrűslepke (Malacosoma neustria) gyűrű alakú áttelelő petecsomói most könnyedén észlelhetőek a vékonyabb ágakon.

A gyűrűspille petecsomóival fertőzött ágak most könnyedén észrevehetők
A gyűrűspille petecsomóival fertőzött ágak most könnyedén észrevehetők

Ellenük elméletileg lehet metszéssel is védekezni, de előfordulhat, hogy olyan erejű a fertőzés, hogy túl sok ágat kellene levágni a kártevő megállításához. Ekkor a legjobb módszer megjelölni pár áttelelő petecsomót és azok kiürülésekor egy kontakt inszekicides permetezést eszközölni.

A kikelés után pár napig még igencsak sebezhetőek a hernyók, ráadásul még nem képeztek szövedéket, amely felfoghatja a kijuttatott permetlevet.

Az alma és valamennyi rokon vad és termesztett gyümölcsfaj esetében rendkívül veszedelmes betegség az almatermésűek tűzelhalása. A betegséget okozó baktérium (Erwinia amylovora) döntően a fák idősebb ágain kialakított rákos sebekben telel át. Ezek elpusztítása, azonnali megsemmisítése rendkívül fontos.

A tűzelhalás okozta rákosodó sebek eltüntetése kiemelt fontosságú
A tűzelhalás okozta rákosodó sebek eltüntetése kiemelt fontosságú

Lényeges, hogy a felfedezett rákos fás részeket jókora, még egészséges résszel együtt távolítsuk el. Minden eszközt, amely ezzel a fertőzési forrással érintkezett, mielőbb fertőtlenítsünk (pl. hipós oldattal). A levágott részeket legegyszerűbb azonnal elégetés útján megsemmisíteni.

Sajnos a tűzelhalás kórokozója (mint ahogy más kórokozók, kártevők sem) nem igazán tartja tiszteletben a birtokhatárokat. Nagyon gyakran az ültetvényen kívül elhelyezkedő áttelelő gócokból indul ki egy fertőzés. Éppen ezért erősen ajánlott valamennyi almatermésű fajból (alma, körte, birs, berkenye,..) álló ültetvény közelében a fasorok, erdőszélek átvizsgálása és az ott előforduló, vadon élő gazdanövények gondos szemlézése.

Igen sok erdősávban találni almát, de a körte is gyakori kivadulva. Fontos, hogy ha ezeken találunk tűzelhalás okozta rákos sebeket, torzulásokat, akkor azokat is mielőbb szüntessük meg pont úgy, ahogy az ültetvényben eljárnánk. A fertőzési nyomás ez úton történő lecsökkentésével jó esetben számos, a vegetáció során szükséges kezelést úszhatunk meg.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: jelentősen nőtt a sárgarozsda fertőzés nagysága

2024. május 7. 16:10

A már korábban lombvédelemben részesített területeken kevésbé, míg a kezeletlen vetéseken jelentősen nőtt a sárgarozsda fertőzés nagysága.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: általánosnak tekinthető a káposztamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés

2022. október 25. 08:37

Az árpa levelein megjelentek a levélfoltosság kezdeti tünetei, az enyhe-meleg és tartósan harmatos idő kedvez az újabb tünetek előfordulásának.

Berobbant a sárgarozsda terjedése: szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. április 30. 12:10

A már fertőzött és fertőzésnek kitett területeken haladéktalanul el kell végezni a preventív, mind pedig a kuratív jellegű lombvédelmet.