Növényvédelem
Fizetett tartalom

Amistar Prime Pack – Hatékony korai védelem és termésnövelő hatás kalászosoknak

Syngenta

Napjainkban a növényvédelem szakterületén belül sorozatosan találják szembe magukat a növényvédő szer gyártók és gyakorlati szakemberek, valamint a gazdálkodók azzal a helyzettel, hogy egy adott hatóanyag engedélyét nem hosszabbítja meg az EU engedélyezési hatósága (EFSA), ezáltal kivonásra kerül a hatóanyagok piacáról.

“Az élet nem áll meg”, alkalmazkodni kell a megváltozott helyzetekhez, lehetőleg olyan módon, hogy abból a lehető legjobbat hozzuk ki. Így tett a Syngenta is, az Amistar Opti helyére méltó “utódot” talált termelői partnerei részére az Amistar Prime Pack termékkombináció által.

Az Amistar Prime Pack két termékből álló kombináció. Tartalmaz Amistar 250 SC-t és Tern 750 EC-t. Előbbi hatóanyaga 250 g/l azoxystrobin, utóbbié 750 g/l fenpropidin. Az azoxystrobin hatásmechanizmusát tekintve a kórokozó gomba légzési folyamatait gátolja, a fenpropidin pedig szterol bioszintézis gátló. Növénnyel érintkezve mindkét hatóanyag szisztémikus, az azoxystrobin a kezelt növény minden részébe eljut. A fenpropidin csúcsirányba elmozduló hatóanyag. A termékkombináció hatásspektrumába tartozik az őszi búza lisztharmata (1. ábra), szeptóriás levélfoltossága, sárga és vörösrozsdája.

  1. ábra: Amistar Prime hatékonysága őszi búza lisztharmat ellen kuratív módon történt kezelésben a 4. levélszinten (Syngenta fejlesztői kísérlet, 2020. n=4, Boros Szilárd)

Növényvédelmi technológiánkban kijuttatását tavasszal, 2-3 nóduszos (BBCH 32-33) fenológiai állapotban javasoljuk 0,8 l/ha Amistar + 0,6 l/ha Tern vagy 1,0 l/ha Amistar + 0,75 l/ha Tern dózisban. Ekkor kiválóan tudjuk blokkolni a már kialakult kezdeti fertőzéseket vagy megelőzni azokat a következő fungicides kezelésig, legyen az a zászlóslevél védelme vagy a kalászvédelem, köszönhetően a kombináció preventív és kuratív tulajdonságainak, valamint 4-5 hetes hatástartamának.

További figyelemre méltó tény a termékkombinációban lévő azoxystrobin pozitív élettani és termésnövelő hatása a kezelt növényállományra nézve. Kezelést követően a növények klorofill szintézise és nitrogénfelvétele fokozódik, csökken az abiotikus stresszfaktorok (pl.: aszályos időjárás) miatt kialakuló reaktív oxigénformák szintje, valamint az öregedési folyamatokért felelős etilénszintézis szintje is, a növények a rendelkezésükre álló vizet gazdaságosabban használják fel (gondoljunk csak a 2019-2020-as évek tavaszi időszakaira). Ennek következtében a kezelt növények fotoszintézise nagyobb levélfelületen hatékonyabb, mely később magasabb betakarításkori terméshozamot is eredményez. 2020. évi fejlesztési kísérleteinkben, 4 helyszín átlagában egyszeri Amistar Prime kezeléssel plusz 630 kg/ha terméstöbbletet értünk el a kezeletlen kontrollhoz képest (2. ábra).

  1. ábra: Amistar Prime hatása a terméshozamra (kezelés ideje: 2020.04.27. 3 nódusz, Syngenta fejlesztői kísérlet, 2020. n=4, Boros Szilárd)

Összefoglalva az Amistar Prime előnyeit elmondhatjuk, hogy triazol mentes termékkombináció lévén, kora tavaszi hűvösebb időben történő kezeléskor is megbízható hatékonyságot biztosít, jelentős szerepe lesz a kórokozók rezisztenciatörésében (eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagokat tartalmaz), azoxystrobin hatóanyaga a növény minden részébe eljut, jelentős támogatást nyújt a kezelt növények élettani folyamataiban (fotoszintézis, aszálytűrés). Hatóanyagai 3-9 pH tartományban stabilak, nem hidrolizálnak, aszályos évjáratokban is termésnövelő hatású.

A fent ismertetett, pozitív tulajdonságok ismeretében bízunk benne, hogy a következő év tavaszán Önök is bizalmat szavaznak a Syngenta kalászos fungicid portfólió legújabb tagjának, az Amistar Prime-nak.

Boros Szilárd
Fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Csúcsgenetika az Express® technológiában is – SUMAN HTS

2020. február 3. 07:55

A Syngenta az idei évben az Express® toleráns szegmensét újítja meg a Suman HTS hibriddel, mely a méltán elismert NK Kondi hibridünk Express® toleráns változata.

Termésstabilitás az új Syngenta repce genetikával

2023. június 30. 09:48

A repcetermesztés sikeressége több tényezőből áll össze. Ennek egyik alappillére a vetőmag, azaz a megfelelő repcehibrid kiválasztása.

Robotikával a jobb minőségű zöldségekért

2023. május 3. 12:39

Nagy kihívások előtt áll a paradicsomtermesztés világszerte: a rovarkártevők, a növénybetegségek, valamint a munkaerő-problémák is komoly gondot okoznak a termelőknek. A Syngenta innovatív zöldségvetőmag üzletágának munkatársai világszerte azon dolgoznak, hogy a legjobb paradicsomfajták mellett megoldást nyújtsanak ezekre a kihívásokra is.

Arany termett a Mátraalján

2023. április 10. 07:34

„Késői szüretelésű nagy fehérborok jegyeit magán hordozza, de mindemellett friss, fickándozó, gyümölcsös.” Így jellemezte Maróti Attila a Zenit borát, amely aranyat hozott számára fehérbor kategóriában, a Syngenta borversenyén.