15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Növényvédelem

Az árpa levélfoltosságai

Agrofórum Online

A kalászos gabonák csoportjában az őszi és tavaszi árpa számít messze a legbetegebb növénynek. Van lisztharmata és rozsdája is, mint a többi kalászosnak (igaz, rozsdából a búzának három is van), viszont levélfoltosságot okozó kórokozókból négy is kijutott ennek a kalászos gabonának.

Gyakorlatilag szinte bármikor találhatunk egy árpaállományban valamilyen kórokozó által előidézett levélfoltosságot. Célszerű ismerni ezeket a kórokozókat, hogy el tudjuk őket különíteni egymástól és a védekezést is hatékonyan tudjuk szervezni ellenük.

A volt „Helminthosporium” csoport

Az árpán hazánkban előforduló levélfoltosságok közül a rendkívül gyakori barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana), valamint a nála sokkalta veszélyesebb hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) mind a korábbi Helminthosporium nemzetség tagjai voltak (H. sativum, H. teres). Bár azóta ezt a nemzetséget a rendszertan hozzáértő specialistái több nemzetségre szedték szét, azért e két kórokozóban meglehetősen sok a hasonlóság.

Mindkét fajnak léteznek ivaros alakjai (Cochliobolus sativus, Pyrenophora teres), de a kórokozók áttelelése, fennmaradása független az ivaros szaporodás meglététől és átlagos teleken ivartalan alakban, micéliumos formában is könnyedén áttelelnek. A leveleken okozott tüneteik is eléggé hasonlóak.

A barna levélfoltosság barnás, néha egészen sötétbarnás színű foltokat okoz a leveleken, amelyek körül nem szokott klorotikus udvar keletkezni. Néha előfordul gyűrű alakú folt is, de a gyűrű ilyenkor meglehetősen széles, vastag.

Barna levélfoltosság őszi árpán
Barna levélfoltosság őszi árpán

A hálózatos levélfoltosság ugyanakkor két, egymástól sokszor erősen eltérő tünetet is okozhat. Hidegebb időben kialakul a „klasszikus”, létra alakú barnás-feketés mintázat a leveleken, míg melegebb időjárás esetén a „spot forma” kialakulása gyakori. Ekkor hosszúkás halványbarna folt alakul ki, amelynek szélei a levél erek mentén sokszor megnyúlnak és egy Hyundai emblémára emlékeztetnek.

Hálózatos levélfoltosság erős fertőzése őszi árpán
Hálózatos levélfoltosság erős fertőzése őszi árpán

Különbség ugyanakkor a két kórokozó között, hogy a barna levélfoltosság rendkívül ritkán okoz nagy lombveszteséget, míg a hálózatos levélfoltosság a kórokozó elszabadulása esetén képes az összes levelet igen gyorsan letakarítani a megfertőzött növényekről. Súlyos termésveszteséget csak a hálózatos levélfoltosság okoz.

Mindkét kórokozó nekrotróf életmódú és meglehetősen nedvesség igényes. Ugyanakkor a barna levélfoltosság inkább a hűvösebb, míg veszélyesebb társa a meleg körülményeket kedveli. Mindkét faj meglehetősen „kemény” ellenfél, ellenük a fungicideket csak a maximális engedélyezett dózisban lehet kellő hatékonyság reményében alkalmazni.

Ritkább kórokozók

Az árpa maradék két, levélfoltosságot előidéző kórokozója szerencsére jóval ritkább. Az egyikük, a rinhospóriumos levélfoltosságért felelős Rhynchosporium secalis gomba – ahogy az a nevéből is adódik – a rozson is előfordul az árpa mellett, bár egyik kultúrában sem mondható gyakorinak.

Rinchospóriumos levélfoltosság őszi árpa levelén
Rinchospóriumos levélfoltosság őszi árpa levelén

Ez a nekrotróf parazita gomba ugyanis nem csak melegkedvelő, hanem extrém mértékben nedvesség kedvelő is. Csak szélsőségesen nedves, csapadékos körülmények között szaporodik fel számottevő mértékben.

A kórokozó tünetei a leveleken rendkívül ijesztőek. A nagyobb, szürkés foltokat vékony feketés színű szegély övezi. Ennek alapján lehet elkülöníteni könnyedén a barna levélfoltosságtól.

A ronda levéltünetek ellenére ennek a kórokozónak kicsi a veszélyessége. A fertőzött levelek még akkor sem halnak el, ha igen sok ilyen folt helyezkedik el rajtuk. Ráadásul ez a gomba nem éppen kemény ellenfél, ellene nem szükséges a fungicidek maximális dózisát kijuttatni a védekezések során.

Ezzel szemben az árpa ramuláriás levélfoltosságát okozó Ramularia collo-cygni kórokozó már keményebb ellenfél. Ez is nekrotróf életvitelű gomba, amely meglehetősen melegkedvelő, ugyanakkor viszonylag kevés nedvességgel is beéri. Nagyon monokultúra kedvelő faj. Ez számunkra szerencsés, hiszen az árpát általában nem termesztik vetésváltás nélkül.

Súlyos ramuláriás levélfertőzés
Súlyos ramuláriás levélfertőzés

Viszont az olyan körzetekben, ahol gyakori az árpatermesztés és a forgatás nélküli művelés is, ott a kórokozó bizony elszabadulhat. Tünetei, a kis sötétbarna pettyek egy nagyobb, vizenyős, klorotikus udvarban jellegzetesek, bár néhányan hajlamosak összekeverni a hálózatos levélfoltosság tüneteivel.

Ha megjelenik, akkor a kórokozó terjedése rendkívül gyors, így azonosítása után mielőbb fungicides állományvédelemmel kell a fertőzés elhatalmasodását megállítani.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.

Elindult az aratás az országban

2019. június 28. 09:11

A becslések szerint az idei termés mennyisége 2 százalékkal marad el a tavalyitól, és 6,6 százalékkal az elmúlt 5 év átlagától.

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Két hét múlva kezdődhet az őszi árpa aratása

2020. június 13. 13:58

A NAK megyei elnökeinek közlése alapján jelenleg a permetezési, növényvédelmi munkák zajlanak, illetve készülnek a gazdák az aratásra.