15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Növényvédelem

Az őszi búzában is ott a lisztharmat! + videó

Agrofórum Online

A versegi határban egy őszibúza-állományban szintén hasonló a probléma, mint a korábban taglalt őszi árpában. A gabonalisztharmat már jelen van a növényeken.

Kora tavasszal majd’ minden búzatáblában találkozhatunk a szeptóriás levélfoltossággal. Ritkán okoz olyan kárt, hogy fejfájást okozzon a gazdálkodónak. Kedveli a nedvességet, minden búzában jelen van, és az alsóbb leveleken gyakoribb. Idén azonban szinte vadászni kell a kórokozót. Mi azonban most első sorban a lisztharmatra fogunk koncentrálni.

A búza jóval ,,veszedelmesebb” kórokozói a vörös- és sárgarozsda, melyek biotróf kórokozók, vagyis az élő növény szükséges fennmaradásukhoz. Kevés volt a közelben az árvakelés, emiatt onnan nem tudtak a kórokozók ,,átnyergelni” az őszi vetésre.

A kórokozó biológiai állapota rosszabb

Gabonalisztharmat azonban van a növényeken. A kórokozó biológiai állapota is gyatrább, mint az őszi árpa esetében: a telepek életkora heterogén, idős, kazmotéciumokkal ,,fűszerezett”, sárgás, elöregedett micéliumlemezek is találhatók a fiatal, fehérek mellett. Jelen van, de messze nem olyan mértékben, mint az őszi árpában.

A fajtaválasztás is segíthet

Különösen a gombára érzékeny fajták esetében érdemes kiszállni a kocsiból, tüzetesen megvizsgálni az állományt. Piacvezető búzafajtáink egyike, az Mv Nádor fiatal korában meglehetősen fogékony a gabona-lisztharmatra, idősebb korban pedig képes kiheverni a fertőzést. Idősebb Mv Nádor állományokban nem jellemző a betegség előfordulása. Jelenleg a búzákban még a lisztharmat az a kórokozó, amellyel számottevő mértékben találkozni lehet. A vészhelyzet még nem áll fenn, de legyünk figyelmesek!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Idén is június végén kezdődhet az aratás

2019. június 14. 08:33

Tavaly a rendkívül meleg időjárás miatt több mint egy héttel korábban kezdődött az aratás, idén ez nem valószínű.

Őszi kalászosok őszi gyomirtása (videó)

2020. augusztus 31. 13:23

Nézze meg a saját szemével, hogy mit tapasztaltak más termelők!

Istenáldotta búza

2018. május 15. 12:38

Ellentmond a józan észnek, mégis szeretem a búzatermesztést. Pedig évről évre csekély haszon marad rajta.

Őszi búza és hibridbúza őszi tápanyag-utánpótlása

2018. október 30. 12:27

Jobb talajokon, kedvező körülmények között az őszibúza-fajták egy része már képes 8-10 t/ha termésre, és ezzel a búza is belépett a tápanyagigényes növények táborába, így egyre nagyobb szerep jut a fajta- és ma már hibridspecifikus tápanyagellátásnak. Az őszi tápanyag-utánpótlás megtervezése során fontos szem előtt tartani, hogy a hangsúly kisebb mértékben a nitrogén, nagyobbrészt pedig a foszfor- és a káliumellátáson múlik.