Növényvédelem

Fel kell készülni az őszi sereghernyó hazai megjelenésére

NAK

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinensen őshonos, melegigényes faj. Kiemelt zárlati károsító, az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1 karanténlistáján szerepel.

Rendszeresen vándorol, akár több száz kilométer megtételére képes, amihez feltehetően a szél is nagymértékben hozzájárul. Azonban a gyors terjedésében a kereskedelmi tevékenységnek is döntő szerepe van.

Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában is megjelent már, jelentős gazdasági károkat okozva.  Az Európai Unióban először 2018-ban Németországban figyelték meg a kártevő lárváit egy kukoricatáblán, de Cipruson, Máltán, Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban (Kanári-szigeteken) és a tavalyi évben Romániában is igazolták jelenlétét.

Eddig elsősorban elszórtan jelentek meg az őszi sereghernyó egyedei, tömeges felszaporodása nem jellemző. Több esetben importtermékek segítették a kártevő terjedését, ezért kiemelten fontos ezek ellenőrzése és a növény-egészségügyi szabályok betartása.

Ne tévesszük össze!

Az őszi sereghernyó a bagolylepkék családjába tartozó éjszakai moly. Az imágók szürkés-barna színűek, a föld közelében nehezen észrevehetők. Könnyen összetéveszthetők más bagolylepkével, mint például a hazánkban is jelentős károkat okozó vetési bagolylepkével.

A levél fonákára helyezett tojáscsomókból kikelő lárvák zöldes vagy barnás színűek. A feji szelvényükön egy halvány, fejjel lefelé fordított Y alakú mintázat, valamint az utolsó hasi szelvényen négy, négyszögletes elrendezésű fekete folt figyelhető meg. Ezek a morfológiai bélyegek segítik a lárva más fajoktól való elkülönítését.

A bábozódás általában a talajban történik. A báb a bagolylepkékre jellemző barnás színű, fényesen csillogó. Évente négy-hat nemzedéke fejlődik ki. Hidegebb területeken egy-két nemzedéke jellemző, de a trópusokon folyamatos szaporodásra képes. Eddigi vizsgálatok alapján kontinentális klímájú területeken nem telelt át.

Polifág kártevő

A kártevő polifág, több mint 350 növényfaj estében számoltak már be a károsításáról. Tápnövény-preferencia alapján két csoportba sorolható: egyik csoport a rizst és a fűféléket, míg a másik a kukoricát, a gyapotot és a cirkot preferálja.

Hazánkhoz az utóbbi csoportba tartozó egyedek kerültek földrajzilag közelebb, ami jelentős gazdasági kárt idézhet elő. A fő kárt a lárva okozza, mely a leveleket és a termést is károsíthatja. A fiatalabb hernyók elsősorban hámozgatnak, „ablakos” levelet hagyva maguk után, míg az idősebb lárvák nagyobb lyukakat okoznak a leveleken, a termésen, de a szárat is átrághatják.

Problémát jelent, hogy a kukoricaszemeket károsítva utat nyitnak számos gomba számára, amik toxintermelésükkel további gazdasági kárt okoznak. A fiatal lárvák általában tömegesen fordulnak elő, amivel rövid idő alatt jelentős veszteséget okozhatnak. Az idősebb lárvák esetében ez a koncentrálódás már nem jellemző, mert a szomszédos gazdanövényeken kezdik meg a táplálkozást.

A védekezés tekintetében a lárvák és a bábok gyéríthetők a talajfelszín közelében végzett talajmunkával, hiszen a felszínre kerülő egyedek nagy része fagypont alatti hőmérsékleten elpusztul.

Emellett kémiai védekezésre is van lehetőségünk (pl.: deltametrin, eszfenvalerát, lamba-cihalotrin permetrin), sőt a biológiai védekezés során több szervezet (pl.: Beauveria bassiana, rovarpatogén vírusok) magas hatékonyságot mutatott.

Azonban elengedhetetlen a kártevő rajzásának megfigyelése a védekezés időzítéséhez, ami általában feromoncsapdával történik. Ez a moly megelőzésben és a felderítésében is nélkülözhetetlen eszközt jelent.

Az őszi sereghernyó zárlati károsító az Európai Unióban. További elterjedésének elkerülése érdekében a hatóság az országos felderítést a déli vármegyékben feromoncsapdákkal egészítette ki, melyek még nem fogtak egyetlen egyedet sem. A kártevő hazánkban még nem jelent meg.

Amennyiben az őszi sereghernyó vagy más nem-honos károsítóval és az általuk okozott károkkal találkoznak, kérjük, sürgősen jelentsék azt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (novenyegeszsegugy@nebih.gov.hu), vagy az illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának: KATTINTSON!

(NAK / Fodor Attila)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

2025. április 22. 08:10

A permeteződrónok használata ültetvényben továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

Invazív kártevő, az őszi sereghernyó veszélyezteti Dél-Afrikát

2018. január 1. 13:43

A bagolylepkékhez tartozó őszi sereghernyó, Spodoptera frugiperda természetes élőhelye Amerikában van.