Növénytermesztés

Ha ősz, akkor faültetés: de hogyan?

Agrofórum Online

A faültetés ősszel is és tavasszal is elvégezhető, de talán a hulló levelek időszaka, a mélynyugalmi állapotot megelőző fázis az, amely kétség kívül alkalmas a műveletre. Hogy mi a helyes faválasztás módja, arról Sipos József egyetemi docenssel beszélgetett az Agrofórum.

Elérkezett az ősz, és ezzel a szakszerű faültetés is esedékessé vált. A hiányos faállomány pótlásának, a facsemete-választásnak azonban megvannak a megfelelő ismérvei, melyeket jobb figyelembe vennünk ahhoz, hogy ültetésünk beváltsa a hozzá fűzött reményeket.

Sipos József egyetemi docenssel egy hódmezővásárhelyi kertészetben találkozott az Agrofórum, ahol kérdésünkre elmondta, hogy az őszi faválasztás során milyen tényezőket kell figyelembe vennünk. Nem mindegy, hogy szabadgyökerű, vagy konténeres facsemetét választunk, hiszen mindkét lehetőségnek megvannak az előnyei és a hátrányai.

A témában készült videónkból kiderül az is, hogy milyen környezeti tényezőkre kell figyelnünk, továbbá, hogy milyen oltványt ne válasszunk. Lebegjen a szemünk előtt, hogy a faültetés mindig hosszú távú gondolkodást feltételez: a fát a jövőnek ültetjük.

Átgondolt, tervezett és akár szabályokat betartó művelet előtt áll hát az, aki ültetésre adja fejét.

A kiválasztás szempontja

Milyen faj, esetleg fajtában gondolkodunk? Virágport adó, vagy termő fajtát válasszunk? Hogyan helyezzük el a kiválasztott fát? Ha kipusztult fa helyére ültetnék a pótlásunkat, akkor azt miért ne tegyük?

Ezekre a kérdésekre talál választ nézőnk az alábbi videónkban, Sipos Józsefnek pedig köszönjük közreműködését a téma feldolgozásában!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Okozhat problémát a facsemete fejlődésében a vakond túrása?

2023. december 11. 04:36

Két hete ültetett cseresznye gyümölcsfa-csemete törzse mellett közvetlenül feltúrt a vakond. Jelenhet problémát a fa fejlődésében, a gyökerek erősödésében? Tavasszal ültessem át máshová miatta, vagy ne bántsam?

Miért kell a növényeknek is útlevél?

2018. december 12. 10:33

H. Péter kérdése: Ősszel vásárolt facsemeték törzsére rögzítve különböző színű szalagokat láttam. Mik ezek, fontosak, érdemes megtartani?

Termeszthető a datolyaszilva hazánkban?

2022. november 20. 04:36

Valóban termeszthető a datolyaszilva hazánkban, a fagy nem veszélyezteti? Mire kell figyelni nevelése során?

Mik lehetnek a gömb alakú képletek a mogyoró vesszőin?

2019. október 20. 04:37

P. Róbertné kérdése: Mogyoró bokrokon már kevés levél van, érdekes képződményeket vettem észre a vesszőkön: a rügyek helyén gömb formájú képletek láthatók. Mik ezek, és lehet-e ellenük tenni valamit?