A hasznos fonálférgek egyik fajtája sem hatékony minden kártevő ellen, azonban a természetes védekezés fontos részét jelenthetik a kertben, és segíthetnek csökkenteni a növényvédő szerek használatát, ami hosszú távon előnyös lehet mind a környezet, mind a növények számára.
Az igazán jó termőföldben csak úgy hemzseg az élet, hiszen a talaj alatti világ egy kerek ökoszisztémát alkot a különféle mikroorganizmusokkal, rovarokkal és gerinctelen állatokkal. Némelyik káros, némelyik hasznos, jó esetben egyensúly van.
Ha azonban megbillen a mérleg nyelve, ráadásul a rossz irányba, nem kell feltétlenül rögvest a rovarirtó szerekhez nyúlnunk, hiszen vannak természetes módszerek is – így például a fonálférgek –, amelyek segíthetnek a probléma megoldásában.
A „jó” és a „rossz” fonálféreg
A fonálférgek mikroszkopikus méretű férgek, amelyek közül két fajta fontos a kertészek számára: a gyökérgubacsképző fonálféreg és a hasznos fonálféreg. Mindkét típus élősködő, és a növények gyökereit körülvevő nedves környezetben tenyészik. A legfontosabb különbség az, hogy a gyökérgubacsképző fonálférgek azáltal károsítják a növényeket, hogy behatolnak a növény gyökérzetébe és megrongálják azt.
A hasznos fonálférgek természetes, környezetbarát megoldást jelentenek a talajban élő rovar kártevők elleni védekezésre. Ezek a fajok nem veszélyeztetik az embert, az állatokat vagy más olyan rovarokat, amelyek életciklusuk egy bizonyos szakaszában nem a talaj alatt tartózkodnak.
Mitől hasznos a hasznos fonálféreg?
A fonálférgek számos más fajtája nem élősködik a növényeken vagy rovarokon, ehelyett gombákkal, baktériumokkal és más fonálférgekkel táplálkoznak. Ezek a fajok segítenek lebontani a talajban lévő szerves anyagokat, és így a növények számára elérhetővé teszik a tápanyagokat.
A jótékony fonálférgek a kártevő kémiai jellegzetességeinek felismerésével keresik fel a potenciális gazdaszervezeteket, és elpusztítják azokat. A hasznos fonálférgek élettartama körülbelül két hét. A hasznos nematódák „bevetése” előtt fontos, hogy meggyőződjön arról, hogy a kiválasztott típus képes megfertőzni a megcélzott kártevőt. A hasznos fonálférgek fény- és hőmérséklet-érzékenyek, ezért kevésbé hatékonyak hideg vagy száraz környezetben. Érdemes tehát megvizsgálni, hogy az Ön éghajlatán melyik fajta válik be a legjobban.
Hogyan kell tárolni őket?
A kártevők elleni védekezésre a hasznos fonálférgek csak az életciklusuk harmadik szakaszában eredményesek. Több hónapig tárolhatók 21 Celsius-fokos hőmérsékleten. Az, hogy mennyi ideig tárolhatók hűtőben, az a fajtól függ. Amint a vízzel összekeverednek, nem tárolhatók vagy menthetők el későbbi felhasználásra.
Hogyan kell alkalmazni a fonálféreg-tartalmú készítményeket?
Kora tavasszal vagy augusztustól szeptemberig alkalmazza a hasznos fonálférgeket. A legjobb, ha azonnal felhasználja őket, amint megkapja őket. A kijuttatott területet öntözze be, telítve a talaj felső 5 cm vastag rétegét. Használjon locsolókannát, szórófejes tömlőt.