Növényvédelem
Fizetett tartalom

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

IKR Agrár Kft.

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

Az első a megfelelő növénytáplálás, amit fontos kiegészíteni a tengerinél sokszor elhanyagolt lombtrágyázással is. Valamint szakszerű növényvédelemmel. Ezzel biztosíthatjuk, hogy növényeink a kritikus korai fejlődési szakaszban gyorsabban megerősödjenek. A kulcsterületeknél az IKR Agrár Kft. megbízható technológiai megoldásait tekintjük át a mostani cikkben, kimondottan a kukorica termesztéséhez.

Lombtrágyázás a kukoricában: ezért ne hagyjuk ki!

Mivel a kukorica esetében sok helyen csak egyetlen korai gyomirtást végeznek el, ezért a növény esetében ritkán kerül sor lombtrágya használatára. Hiszen külön menetben kijuttatva ez további költséggel jár. A tapasztalatok azonban azt mutatják, igenis megéri eltérni a megszokottól. A növény kezdeti fejlődése ugyanis nagyban tükröződik a későbbi termésmennyiségben, így mérhetően megtérül, ha itt a táplálással extra lendületet biztosítunk.

A folyékony lombtrágya ráadásul formájának köszönhetően:

  • Nagyon jó hatásfokkal hasznosul – a kukorica kiterjedt levélzettel bír.
  • Képes tompítani az extrém időjárás negatív hatásait – nem befolyásolja a szárazság, hideg idő a működését.

Lombon keresztüli tápelempótlás a kukoricában: igazoltan megtérül!

Az IKR Agrár két éves, kisparcellás szántóföldi kísérleteiből pontosan látszik: az IKR Harmónia Kukorica csomag folyékony lombtrágyáival, illetve a Fertigreen Kombi további kétszeri kijuttatásával (IKR Agrár technológiák) meggyőzően növelhető a terméseredmény. A fenti megoldásokkal a terméstöbblet 0,2–1,6 tonna/hektár között mozgott, míg a kísérletek során ez 4.201–62.284 Ft többletjövedelmet jelentett hektáronként.

AZ IKR Harmónia Kukorica csomagban 10 ha kezeléséhez elegendő 20 liter Fertigreen Kombit, valamint 20 l Zinkosol Forte-t találunk. A csomag kijuttatását tankkeveréses formában, a növény 5-6 leveles állapotában javasolják a szakértők.

Az IKR Agrár kínálatából ezen a téren a kezdeti fejlődéstől a virágzás végéig biztonságosan bevethető levéltrágyaként a LOVOSPEED folyékony lombtrágyát emelnénk most ki. Nitrogén-túlsúlyos szerként magnéziumot, valamint további mikroelemeket is tartalmaz. Így kedvezően befolyásolja a termés mennyiségi és minőségi mutatóit egyaránt. A LOVOSPEED használatát kombinálhatjuk az Amalgerol Essence-szel is, így komplex tápanyag-növénykondicionáló hatást érhetünk el a táblákon.

Megfelelő növényvédelem: ezért ügyeljünk rá!

A kukorica termésmennyiségének maximalizálásához rendkívül lényeges tehát a kezdeti fejlődés optimalizálása. Ebben kulcsfontosságú a növényvédelem. A gyomirtással ugyanis kiiktatható a versengés az elterjedt gyomnövényekkel (kakaslábfű, muharfajok, köles, fénycirok, tarackbúza, parlagfű, fehér libatop, szőrös disznóparéj és társaik). Míg a rovarok elleni védekezéssel a termésbiztonság növelhető minőségi oldalról.

Az IKR Agrár Kft. ajánlatából a következő szereket mindenképp érdemes kiemelni:

  • Gyomnövények irtása eredményesen

IKR Kukorica Poszt Gold csomag. Rugalmasan időzíthető, széles spektrumú, kombinálható hatóanyagú szereket tartalmaz, amit maximum 6 leveles állapotig juttathatunk ki. A csomag részét képző Nicosh 4 SC és Cash 480 SL termékek kiváló hatásfokú védekezést tesznek lehetővé a magról kelő és évelő, egy- és kétszikű már kikelt gyomnövények ellen egyaránt. Az IKR Kukorica Poszt Gold csomagban megtaláljuk a Succesor T gyomirtó szert is, a talajon keresztüli hatásért. A Silbával pedig a közvetlenül kelés előtti vagy utáni gyomosodást oldhatjuk meg. Az említett termékeken felül az IKR Agrár Kft. kínálatában szerepelnek még totális gyomirtók is, mint a Machete és Nufozát Up, amelyek segítségével vagy a kigyomosodott állományban védekezhetünk még a kultúrnövény kelése előtt vagy a betakarítást megelőzően csökkenthetjük a kukorica nedvességtartalmát.

  • Kártevők gyérítése hatásosan

A Littac Super a növényben nem felszívódó szer, hatását annak elfogyasztását követően, közvetlen érintkezés útján fejti ki. Méhekre teljesen biztonságos hosszú hatású készítményként pedig a Mospilan 20 SG-t ajánljuk. A felszívódó rovarölővel a kukoricabogár imágók ellen védekezhetünk hatékonyan.

További tudnivalókért vegye fel a kapcsolatot az IKR Agrár Kft. területi képviselőivel!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Megjelent az árpa ramuláriás levélfoltossága

2025. május 23. 08:10

A Ramularia collo-cygni több árpaállományban is felütötte fejét, a védekezés elmaradása akár jelentős termésveszteséghez is vezethet.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

A változó körülmények új gyomirtási technológiákat követelnek

2023. március 7. 13:45

A gyomosodásban évek óta folyamatos változás figyelhető meg Magyarországon.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzív védekezés szükséges a varasodás és a lisztharmat terjedése ellen

2023. június 14. 12:55

Szinte minden országrészben esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként a kéthavi átlagot is meghaladta.

Nehezen lehet védekezni a pettyes szárnyú muslica ellen

2018. július 24. 08:20

A fajnak kialakult egy olyan képessége, hogy az élő gyümölcsbe rakja be a tojását, és abban fejlődik ki, ezért a gyümölcs nagyon hamar megromlik.