34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növényvédelem

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

Agrofórum Online

Az időszerű növényvédelmi teendők között jelenleg a kalászos gabonák védelme élvez messzemenően elsőbbséget. A toxintermelésük miatt emberre és haszonállatokra is veszélyes Fusarium-fajok ebben az időszakban fertőzik meg a gabonafélék kalászait.

A búza és társai alapvetően a kikalászolás állapotától egészen a tejes érés végéig erősen fogékonyak a fertőzésre, bár a virágzás időszakában van egy nagyon fogékony periódus is.

A durum a legsebezhetőbb

A különféle búzafajok fogékonysága eltérő mértékű a fuzáriózis tekintetében. A leginkább fogékonynak a különféle durumbúzák tekinthetők, mivel esetükben a minőség szélsőséges mértékben privilegizált értékmérő tulajdonság. Gyakorlatilag a termesztés sikerességét, illetve gazdaságosságát az dönti el, hogy a (jó eséllyel olasz) vevő megvásárolja-e a termést vagy sem.

Ennek alapja viszont kizárólagosan a termés minősége. Éppen ezért a durumfajták fuzáriózis-ellenállósága igen gyatra, hiszen ahhoz, hogy ellenállóbbak legyenek, kenyérbúzával kellene keresztezni a fajta előállítása során használt durum vonalakat. Ez óhatatlanul a minőség rovására megy.

Az ősgabonák védettebbek a pelyvák miatt

A különféle pelyvás ősgabonák, mint a tönke, alakor és tönköly, általában kevésbé fogékonyak a fertőzésre. A pelyvalevelek sokasága olyan fizikai akadály, amelyen a kórokozónak muszáj átjutnia, de ez erősen időigényes folyamat. Ha közben jön egy hőhullám, akkor szegény kórokozó ott sül meg a pelyvaleveleken, és nem jut el a szem belsejébe.

A rozs érzékenysége mennyiségi kárt okoz

A rozs (hasonlóan néhány alakor fajtához) meglehetősen érzékeny a fuzáriózisra. A fertőzés itt gyorsan a szem és az embrió elhalásához vezet, amely léha szemek tömkelegét eredményezi. Ezek az aratás során már nem kerülnek be a learatott termésbe, így mikotoxinszennyezést sem jelentenek.

A minőségi kár ez esetben mennyiségi kárrá alakul. Takarmánynak termesztett rozs esetén általában nem éri meg védeni a rozs kalászait, de vetőmagtermesztés során ez már messzemenően rentábilis lehet.

A levélbetegségek idén sem maradnak el

A fuzáriózis mellett a gabonákat az ilyenkor „szokásos” levélbetegségek is sújtják. Az őszi búzákban szerencsére jelenleg sem a rettegett sárgarozsda (Puccinia striiformis), sem pedig a levélrozsda (Puccinia recondita) fellépésével nem kell számolni. Ez némi megnyugvást adhat a termelőknek, viszont a búza lisztharmata (Blumeria graminis f. sp. tritici) helyenként a fogékony fajták állományaiban már meglehetősen felszaporodott.

A lisztharmat terjedése minden gabonában jelentős
A lisztharmat terjedése minden gabonában jelentős

A kalászpermetezés a levelet is védi

Ilyen esetekben gazdaságossági megfontolásból célszerű kivárni a fuzáriózis elleni védekezést. A kalászvédelem ugyanis egyben a felső levélszinteknek is kellő hatékonyságú védelmet biztosít, mivel azok a permetlécseppek, amelyek nem találták el a kalászokat, a felső leveleken landolnak.

A lisztharmat ellen nem kell drága kombináció

A lisztharmat ugyanakkor nem olyan nehezen leküzdhető kórokozó, hogy ellene drágább, hosszabb hatástartamú azol + strobilurin hatóanyag-kombinációjú fungicidre kelljen váltanunk. A fuzáriózis ellen bevált, tisztán azol hatóanyagú készítmények is kiválóak a helyenként esetleg már elszabaduló lisztharmat-fertőzések ellen.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Lehetséges, hogy lisztharmatosak az őszibarackfám levelei?

2020. június 26. 11:04

Fehér bevonat jelent meg az őszibarackfám levelein és egy-egy termésen is. Lehetséges, hogy lisztharmatosak?

November végi helyzetjelentés a gabonavetésekből

2021. november 26. 13:37

A legnagyobb problémát jelenleg azoknak a gyomnövényeknek a kelése okozza, amelyeket egész télen ott fogunk látni a búza- és árpatáblákban.

Gabonák levélbetegségei

2022. május 24. 07:36

A lombbetegségek kései felszaporodása kapcsán felvetődhet a kérdés: Védekezzünk-e ellenük, vagy már nem várható a levélbetegségektől számottevő kártétel?

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.