Határszemle

Kártevők az őszi repcetáblákon, II. rész

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce a kártevők körében olyannyira kedvelt növény, hogy egyetlen cikkben fel sem lehetett sorolni mindannyiukat. Következzenek most az első részből kimaradó fajok.

Cikksorozatunk második részében azok a károsítók kerülnek felsorolásra, amelyek többnyire csupán kisebb károkat okoznak a repceállományokban. Ez nem jelenti azt, hogy egyes esetekben ez ne vezetne kisebb-nagyobb növénypusztuláshoz, akár a kártétel közvetlen, akár közvetett, a téli időjárással összefüggő következményeként.

Levéltetvek

Ahogyan sok más növénykultúránkban, úgy a repcében is megjelenhetnek a levéltetvek (1. kép), amelyeket közvetlen kártételükön túl a vírusok terjesztésében való szerepük miatt is érdemes komolyan venni.

1. kép: Levéltetvek a repcelevélen

Az egyik fontos vírusos megbetegedését, a tarlórépa sárgaság vírusát ugyanis számtalan levéltetűfaj képes terjeszteni. Mivel a termesztett fajták és hibridek eltérő fogékonysággal rendelkeznek e megbetegedéssel szemben, a védekezés első lépése a vírusvektorok, azaz levéltetvek elleni védekezés.

A kártevő extrém fertőzése (2. kép) esetén közvetlen kártételével is veszélyt jelenthet a repcére. Tömeges károsítás esetén az érintett növények fejlődése lelassul, ami miatt nem kellően fejlett állapotban mennek a télbe, amely kedvezőtlen téli időjárás esetén a pusztulásukat is okozhatja.

2. kép: Extrém erősségű levéltetűfertőzés egy repcenövényen

A levéltetvek számát az egyéb őszi, nagy kártételi potenciállal bíró kártevők (földibolhák, repcedarázs álhernyó) ellen alkalmazott rovarölő szerek hatékonyan gyérítik, így jelentős felszaporodásukkal ritkán találkozhatunk, az többnyire kisebb foltokban történik meg csupán.

Mocskospajor

A mocskospajor (3. kép) a vetési bagolylepke lárvája, amely a repcében is károsíthat. A kártételt az eleinte hervadó, lankadó növények jelzik, amelyek gyökerén-gyökérnyaki részén a talajszinten, de főként az alatt találjuk meg a rágásnyomokat.

3. kép: Mocskospajor és az általa károsított növény

A károsítás miatt az érintett tövek többnyire elpusztulnak, főként, mivel a kártevő igen gyakran teljesen át is rágja a károsított növényi részt. A kártétel sokszor „soron halad” és általában foltszerűen jelentkezik a repcetáblán.

A kártevő megtalálása többnyire könnyű feladat, a károsított növény körül, a talaj felső néhány centiméterében tartózkodik. Az ellene történő védekezés azonban egyáltalán nem könnyű, mivel a nappali órákat a talajrögök között tölti, ezért nehéz elérni a permetlével. Az esti, éjszakai órákban végzett kezelés hatékonyabb, mert nagyobb eséllyel találkozik a kártevő a permetszerrel.

A védekezés leghatékonyabb módja a kifejlett egyed táblán történő tojásrakásának megakadályozása. Mivel a lepke növényi nedvekkel és nektárral táplálkozik, előszeretettel keresi fel azokat a területeket, ahol virágzó gyomnövényeket talál. Mivel ezek talaja a borítás miatt általában nedvesebb is, ami kedvező körülményeket teremt a tojások fejlődéséhez, ezért a tojásrakás is ott fog megtörténni.

Ezért is mondhatjuk azt, hogy ha a megelőző kultúra tarlóját szakszerűen ápoljuk, amivel megakadályozzuk a kártevő számára kedvező körülmények kialakulását, nagyobb eséllyel fogjuk tudni elkerülni a mocskospajor kártételét.

Gyepi hangya

A gyepi hangya az ország egyes területein egyre gyakrabban kártevőként is jelentkezik, nem csupán a kertészeti, hanem egyes esetekben a szántóföldi kultúrákban is. Károsítása során elhámozgatja a gyökérnyaki rész, valamint a gyökér szöveteit (4. kép), ami miatt a károsított növény hervad, lankad, súlyosabb esetben el is pusztul.

4. kép: Gyepi hangyák és kártételük a repce gyökerén és gyökérnyaki részén

Arra is van példa, hogy a kártétel során a gyökeret teljesen átrágja. A kártétel általában foltszerűen jelentkezik a táblán, jellemzően „soron halad” (5. kép), ami miatt az állomány kiritkul.

5. kép: Gyepi hangya „soron haladó” kártétele

A gyepi hangya elleni védekezés egyáltalán nem könnyű feladat, ugyanis talajszint alatti károsítása során az állománypermetezéssel kijuttatott rovarölő szerekkel általában nem találkozik. Szerencsére akkora egyedszámban ritkán találjuk egy repcetáblán, hogy kártétele elérje a gazdasági károkozás szintjét.

Hernyókártevők

A hernyókártevők között ezúttal két faj egyedeit érdemes kiemelni. Ezek egyike a káposztalepke (6. kép), amelynek lárvája rágásával a növények föld feletti részét károsítja. A kártevő kisebb-nagyobb egyedszámban szinte minden évben és minden repceállományban megtalálható, azonban kártétele ritkán éri el a gazdasági károkozás szintjét. Azt azonban érdemes tudni, hogy ha bármilyen ok miatt egy területen felszaporodik, ott tarrágásig eljutó kártételre is képes.

6. kép: Káposztalepke lárvája és kártétele

Nem a repcekártevők között tartjuk számon a gyapottok-bagolylepkét, de átalakuló időjárásunknak köszönhetően egyáltalán nem ritka már, amikor az őszi repceállományban bukkanunk rá lárváira (7. kép). Ez jellemzően azokban az évjáratokban történik meg, amelyek kedvező körülményeket teremtenek a kártevő számára, ami ennek hatására nagy egyedszámot ér el. A hernyók az őszi repcetáblán a lombozatot pusztítják karéjozó, vagy lyukrágásukkal.

7. kép: Gyapottok-bagolylepke lárvája és kártétele

Mindkét kártevő esetében igaz, hogy a hernyók a permetlé által könnyen elérhető helyen tartózkodnak, ezért a legegyszerűbb rovarölő készítménnyel is hatékonyan tudunk védekezni ellenük, amennyiben a permetlevet a levelek fonákára is eljuttatjuk.

Aknázólegyek

Az őszi repceállományban feltűnő tünetekkel jelentkezhetnek az aknázólegyek. Jelenlétükre a leveleken kialakuló világos, ezüstös aknák és foltok utalnak. A kártevők lárvái -nyüvei- a levél belsejében a két bőrszövet között aknáznak, ennek köszönhetően alakul ki jellegzetes kárképük (8. kép).

8. kép: Aknázólégy nyüve és jellegzetes kártétele

Az általuk okozott kár csekély, ezért célzott védekezésre kártételük megakadályozására nincs szükség. Az egyéb kártevők ellen alkalmazott kontakt rovarölő hatóanyagok kellő mértékben gyérítik kifejlett egyedeik számát.

Mezei pocok

Bár az eddigiekben károkozóként csupán rovarok kerültek megemlítésre, azonban ezeken túl egyes állati kártevők is súlyos károkat okozhatnak az őszi, és tegyük hozzá, téli repceállományban. Ezek közül az ország egyes részein kiemelkedik a mezei pocok, amely jelentősebb felszaporodása esetén komoly károkozásra képes.

Táplálkozása során kisebb-nagyobb mértékben rágja vissza növényeket, amelynek következménye növénypusztulás, az állomány foltszerű kiritkulása (9. kép) lehet. Közvetett kártételeként jelentkezik, hogy az ilyen kiritkult táblarészeken nem tud érvényre jutni a kultúrnövény gyomelnyomó hatása, ami miatt ezek a foltok erősen felgyomosodnak, amely több szempontból is okozhat károkat, vagy nehezítheti meg a repcetermesztők dolgát.

9. kép: Mezei pocok járata és kártétele a telelő repceállományban

Mivel a mezei pocok nem alszik téli álmot, egész télen át táplálkozik, amiben a hótakaró sem gátolja meg, sőt segíti. Ezért sem szabad hagyni, hogy nagy pocokszámmal menjen a télbe a repcetábla, érdemes már az őszi időszakban elvégezni a kártevő elleni védekezést.

Cikksorozatunk két részletben 11 olyan rovar- és állati kártevőt vonultatott fel, amelyek helytől és évjárattól függően károsíthatják a repceállományokat. Közöttük vannak olyanok, amelyek a száraz és meleg viszonyokat kedvelik, vannak, amelyek a hűvösebb és nedvesebb körülmények között okozhatnak nagyobb problémát.

Egy biztos, minden egyes évben lesz olyan kártevő, amely a számára kedvező évjáratnak köszönhetően erős kártétellel jelentkezik. Ezért is érdemes az őszi időszakban, különösen a tenyészidőszak elején gyakran ránéznünk a repcetáblánkra, igényel-e bármilyen beavatkozást a kártevők elleni védelme.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Olajos magvak: van még perspektíva!

2019. május 22. 07:47

A termőhelyi adottságok és termelési kultúra, a magyarországi feldolgozói kapacitások bővülése, valamint a piaci és agrárpolitikai környezet egyaránt jó perspektívát jelentenek a hazai olajos magvak termelésének – állítják napraforgó és a repce lehetőségeit körüljáró elemzésükben az OTP Agrár szakértői.

Jó napot zárt a párizsi gabonatőzsde

2020. május 21. 08:03

A búza kurzusa azt követően lódult meg, hogy a fekete-tengeri régióból olyan hírek érkeztek, mely szerint a terméskilátások alacsonyabbak a korábban vártnál.

Lefordult az egy hónapos csúcsról a búza ára

2023. március 31. 08:03

A búza kurzusa enyhült, mivel a kereskedők figyelemmel kísérték a fejleményeket Oroszországban, amely a világ legnagyobb élelmiszer-gabona-exportőre.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.